Blog

آب شیرین‎کن‎ها‎ی دریایی

با توجه به وجود املاح مضر و نمک‎های موجود در آب دریا، دستگاه‎های آب ‎شیرین‎کن دریایی (Seawater Desalination system) برای بهره برداری بهتر از این آبها در مناطقی که دسترسی به منبع آب شیرین ندارند، مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه‎ها با فرآیند گرم کردن، خنک کردن، اجرا، شستشو، تمیز کردن موجب کاهش آلودگی ها و مواد مضر در آب ‎دریاها می‎شوند.

 

• اجزای آب ‎شیرین‎کن‎ها‎ی دریایی

دستگاه آب ‎شیرین‎کن‎ دریایی از اجزا و قسمت‎ها‎ی متفاوتی تشکیل شده که در زیر به شرح هر یک از قطعات می‎پردازیم:

۱- فیلترهای شنی: این فیلتر‎ها‎ از آلیاژ‎ها‎ی ضدخوردگی و پوسیدگی می‎باشند که با رنگ‎ها‎ی اپوکسی و پوشش‎ها‎ی دریایی عایق می‎گردند. در کنار فیلترهای شنی، سیستم‎ها‎ی اولترا فیلتر UF و فیلتر‎ها‎ی دیسکی نیز بعنوان پیش تصفیه جهت کاهش کدورت آب ‎SDI مورد استفاده قرار می‎گیرند.
۲- فیلترهای کربنی: با توجه به قلیایی بودن آب ‎دریاها و همچنین وجود مواد آلاینده در این نوع از آب ‎ها می‎بایست در تصفیه آنها روش اسمز معکوس صورت بگیرد. در این روش سیستم کلرزنی و تزریق اسید انجام و سپس با استفاده از فیلتر‎ها‎ی کربنی و تزریق متابی سولفیت سدیم از ورود کلر آزاد باقی مانده در آب جلوگیری می‎شود.
۳- سیستم میکرونی: این قسمت از آب ‎شیرین‎کن که معمولاً از جنس پلی اتیلن می‎باشد، به منظور جلوگیری از ورود ذرات به داخل آب تا سقف ۵ میکرون استفاده می شود.
۴- پمپ فشار قوی: به علت وجود املاح و نمک در آب ‎دریا، نیاز به یک دستگاه قوی برای خروج این مواد ضروری می‎باشد. پمپ فشار قوی که از جنس آلیاژ استیل می‎باشد، که میزان شوری آب را ‎در نظر گرفته و با کارکرد سانتریوفیوژ، نمک و سایر املاح مضر در آب ‎را جدا می‎کند.
۵- ممبران (Seawater) : این قسمت از آب ‎شیرین‎کن از جنس پلی آمید TFC می‎باشد که نمک‎ها‎ی محلول در آب ‎را تا ۹۹/۵ درصد از بین می‎برد. ممبران‎ها‎ دارای توانایی‎ها‎ی متفاوتی می‎باشند و در سایزهای ۴ اینچ و ۸ اینچ ساخته می‎شوند.
۶- تجهیزات اندازه گیری: آب ‎شیرین‎کن‎های دریایی برای کنترل فرآیند تصفیه، میزان کلر باقی مانده و TDS خروجی و ورودی در آب را اندازه گیری می کنند که برای این امر از تجهیزات اندازه‎گیری کمک می گیرند. تجهیزات اندازه‎گیری شامل TDS Meter – Ec meter – Ph meter – Orp Meter با قابلیت ۰-۲۰ میلی آمپر هستند.
۷- فلومترهای مغناطیسی یا فلومترهای ونتوری: به منظور کنترل کمیت آب ‎از فلومتر‎ها‎ی مغناطیسی یا ونتوری و یا سیستم‎ها‎ی فلومتر روتاری استفاده می‎شود که به دو صورت دستی و اتوماتیک در دستگاه آب ‎شیرین‎کن تعبیه شده‎اند.
۸- واحد CIP: این قسمت به منظور شستشوی ممبران‎ها‎ بعنوان واحدی مستقل و اساسی کاربرد دارد. این واحد وظیفه شستشوهای دوره‎ای ممبران‎ها‎ را بر عهده داشته که گاهی این کار را از طریق آب ‎شیرین و تصفیه شده انجام می‎دهند.
۹- کانتینر: کلیه فرآیند تصفیه آب ‎در درون کانتینر انجام می‎شود که به سه صورت حمل، انتقال و نگهداری آب ‎عمل می‎کند.
• مشخصات فنی آب ‎شیرین‏ کن‎های دریایی
– تنوع در طرح و رنگ
– طراحی هوشمند
– وجود سیستم کامپیوتری تمام اتوماتیک UROC برای اندازه گیری و نمایش کیفیت آب
– فقدان آلودگی صوتی
– مستحکم در برابر ضربه
– پمپ شستشو مجهز به مواد شیمیایی شوینده
– توانایی تنظیم فلاشینگ و برنامه‌ریزی خودکار
– دارای فیلترهای پیش تصفیه
– پمپ فشار پایین از جنس ۳۱۶SS
– پمپ فشار قوی از جنس ۳۱۶SS
– دارای قسمت‎ها‎ی مختلف برای شستشوی داخلی
– دارای محفظه‎ها‎ی تحت فشار و اتصالات از جنس SS316
– توانایی کار در شرایط متفاوت

• نکات مهم در خرید آب ‎شیرین‎کن‎ها‎ی دریایی
– دقت به گواهینامه بنیاد ملی بهداشت (NSF)
– داشتن ضمانت نامه
– با توجه به اینکه فیلترهای آب ‎شیرین‎کن‎ها‎ی دریایی هر ۶ ماه یکبار باید تعویض گردند، در زمان خرید باید به امکان تأمین قطعات و فیلترهای یدکی توجه داشته باشید.
– دستگاه آب ‎شیرین‎کن‎ها‎ی دریایی باید مجهز به قطع کننده اتوماتیک جریان برق باشند. این قسمت سوئیچ نام دارد که محافظ آب ‎شیرین‎کن به شمار می‎رود.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *