Blog

تاثیر نانو در تصفیه آب

تاثیر نانو در تصفیه آب

استفاده از فناوری های نوینی چون نانو در فرآیند کاهش اثرات سوء آلودگیهای زیست محیطی، می تواند به حفظ سلامت انسان و ادامه حیات زمین کمک فراوانی کند.

در دسترس بودن آب سالم و پاک یکی از مهم ترین مسایل پیش روی بشر می باشد و به تدریج که مقدار مصرف آب بیشتر می شود، مواد آلاینده نیز به طرق مختلف باعث آلوده کردن منابع آبی می گردند و این مساله در آینده بحرانی تر خواهد شد. مجمع عمومی سازمان ملل متحد به منظور افزایش آگاهی و ترغیب، جهت اداره بهتر امور مربوط به آب و حراست بهتر از این منبع حیاتی، سال ۲۰۰۳ را سال بین المللی آب شیرین اعلام نمود. پذیرش حق برخورداری از آب به عنوان یک حق برای بشر ممکن است مهم ترین گام در برطرف کردن دشواری تامین این بنیادی ترین عنصر زندگی مردم باشد.

NN

فناوری نانو

فناوری نانو طی مدت کوتاهی که از ظهور آن می گذرد کاربردهای مختلفی در صنایع گوناگون یافته است. در نتیجه صنعت آب، به عنوان یکی از پایه های حیات از این مساله مستثنی نیست بنابراین فناوری نانو در بخش های مختلف آن، شامل ساخت سدها، حفاظت خطوط لوله انتقال آب، تصفیه آب و پساب، شیرین سازی آب و غیره، کاربرد یافته است.
در مجموع کاربردهای متعددی را می توان در زمینه استفاده از فن آوری نانو متصور بود که اهم آنها در ذیل آمده است:

کاربردهای فناوری نانو در تصفیه آب

• استفاده از ذرات نانو ساختار در تصفیه آلاینده ها
• حذف آرسنیک موجود در آب با استفاده از فنآوری نانو
• نمک زدایی از آب
• نانو پوششها
• رنگ زدایی از آب آشامیدنی
• استفاده از نانو ذرات در تصفیه پس آبها
• نانو بسپارهای متخلخل
• نانو لوله های جاذب گازهای سمی
• صافیهای نانو

محصولات نانویی که در فرآیند تصفیه آب و فاضلاب بکار می روند

نانو لوله های کربنی

نانو لوله‌های کربنی می‌توانند برای تشکیل غشاهایی با تخلخل نانومتری و دارای قابلیت جداسازی آلودگی‌ها، به طور یکنواخت هم ‌راستا شوند.
مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که غشاهای نانو لوله‌ای می‌توانند تقریباً همه انواع آلودگی‌های آب را حذف کنند.

صافیهای نانویی

یکی دیگر از کاربردهای مهم فناوری نانو در محیط زیست، استفاده از صافیهای نانویی در تصفیه آب و تصفیه پساب است. صافیهای نانو می توانند تقریباً از هر منبع آبی، آب پاک به وجود آورند و تمام باکتریهای موجود در آب را حذف کنند.

نانوحس گرها

اگر چه حس گرهای گوناگونی برای آشکار نمودن آلودگی ها و مواد آلوده وجود دارند ولی فن آوری نانو امکان ایجاد نسل های جدیدی از حس گرها با توانایی بالا را فراهم می کند که مواد آلاینده در مقادیر و غلظت های کم را آشکار می نمایند.
شیرین کننده هایی از جنس غشای نانومتری
محققان توانسته اند غشاهایی از نانو لوله های کربنی بسازند که به کمک آن جداسازی گاز و مایع با کمترین هزینه امکان پذیر خواهد شد. امروزه بیشتر غشاها از مواد پلیمری ساخته می شوند که در دمای بالا مشکلاتی را به وجود می آورند. در این نوع غشاها نمی توان توازن مناسبی را میان ورودی غشا و قابلیت انتخاب آن برقرار کرد. استفاده از نانو لوله های کربنی امکان انتخاب پذیری مناسب در ورودی های بالا را فراهم می کند.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *