تصفیه آب استخر با ازن

تصفیه آب استخر با ازن

شما نیز احتمالا بارها با این جملات برخورد کرده‌اید که “با استفاده از ازن نیازی به استفاده از کلر در استخر عمومی نمی‌باشد” و یا “ازن اکسید ‌کننده خطرناکی می‌باشد که در صورت تنفس و یا تماس با بدن موجب آسیب جدی می‌گردد” این جملات متناقض و موارد مشابه آن.

ozone_o3

ازن یک اکسیدکننده بسیار قوی است که قابلیت حذف ترکیبات بیماری زای کلر را داشته ومی تواند کلیه میکروارگانیسم‌های مقاوم در برابر کلر را بی اثر کند. این ماده بر خلاف کلر ترکیبات مضر تولید نمی کند و مشکلات مربوط به استفاده از کلر مانند سوزش چشم، خشکی پوست و غیره را نیز در پی ندارد. مکانیسم اثر ازن و کلر بر روی میکروارگانیسم ها کاملاً متفاوت است. ازن ۳۰۰۰ بار سریعتر از کلر عمل استریل نمودن را انجام می دهد زیرا ازن بر روی دیواره میکرو ارگانیسم ها تأثیر می گذارد در حالی که کلر می بایستی از دیواره عبور کرده و دقیقاً روی هسته عمل کند و چون ازن روی دیواره تأثیر می گذارد، طیف استریل کنندگی آن بسیار گسترده می باشد. این خواص منحصر به فرد ازن منجر به استقبال همگان به منظور استفاده از این ماده در استخرهای عمومی گردیده است. صاحبان بسیاری از استخرها به منظور حذف مشکلات مربوط به کلر و ارایه خدمات بهتر به مشتریان، روی به استفاده از ازن به ‌عنوان راه ‌کاری نوین در حل مشکلات قدیمی استخرها آورده اند. اما مسئله اینجاست که تمامی منابع معتبر از جمله آژانس حفاظت محیط زیست (EPA) به صراحت تأکید نموده است که گر چه ازن برای تصفیه آب آشامیدنی یکی از بهترین گزینه ها می باشد اما از انجایی که استخر محیطی باز و در تبادل با اطراف می باشد بنابراین ازن به تنهایی برای ضدعفونی آب استخر کافی نبوده و در کنار آن استفاده از یک ضدعفونی‌کننده مکمل ضروری می‌باشد.
اکنون سوال مهمی پیش می آید وآن این که اگر ازن اکسید کننده‌ای قوی‌تر از کلر بوده و ترکیبات مضر جانبی کلر را هم در بر ندارد پس چرا نمی‌توان از آن به تنهایی برای ضدعفونی آب استخر از ازن استفاده نمود و نیاز به حضور مکمل است؟ مهم‌ترین دلایل این امر عبارتند از:
1) ازن برای گندزدایی آلودگی‌های ثانویه کاربرد ندارد زیرا ازن محلول در آب به سرعت تجزیه می‌شود.
2) ازن موجود در آب باعث آسیب‌رساندن به شش‌ها، مخاط، تحریک پوست و ایجاد خارش می‌گردد.
3) بوی ازن حتی در غلظت‌های پائین (۰.۰۵ ppm) بسیار نامطبوع و خورنده می‌باشد.
به چنین دلایلی استفاده صرف از ازن در آب استخرها مجاز نمی‌باشد و برای جلوگیری از بروز آلودگی‌های ثانویه در داخل استخر، تزریق کلر ضروری است. به عبارت دیگر ازن باید به‌ گونه‌ای تزریق شود تا قبل از ورود به استخر تمام آن از بین برود و برای از بین‌ بردن آلاینده‌های ثانویه نیز مقدار کمی کلر می باید به‌عنوان مکمل به آب تزریق شود.
سوال دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که اگر استفاده از کلر اجتناب‌ناپذیر است پس چرا دیگر ازن را هم باید به کار ببریم؟ زمانی که کلر نقش ضدعفونی‌کننده را در آب بازی می کند پس نقش ازن و ضرورت استفاده از آن چیست؟ پاسخ در برخی از ویژگی های منحصر به فرد ازن است که در کلر یافت نمی شود. مانند:
1) مبارزه با آلودگی های شیمیایی. ازن باعث از بین ‌بردن ترکیبات مضر کلر از قبیل: تری‌هالومتان‌ها و کلرآمین‌ها می گردد که منبع تولید سرطان و بو در استخرها می‌باشند.
2) مبارزه با آلودگی های میکروبی. ازن به ‌دلیل خاصیت اکسیدکنندگی بالا به سرعت میکروارگانیسم‌هایی را که نسبت به کلر مقاوم هستند از بین می‌برد.
3) مبارزه با آلودگی های فیزیکی ازن به ‌دلیل واکنش با موادآلی موجود در آب آنها را از بین برده و باعث شفافیت آب استخر می‌گردد.
4) ازن باعث کاهش مصرف کلر تا حد ۱.۵ مقدار اولیه می‌گردد.
5) ازن بر روی میزان PH آب هیچ گونه تأثیری ندارد.
6) باکتریها نمی توانند به مرور زمان نسبت به ازن مقاوم شوند.
7) تأثیر ازن بر روی دیواره باکتری ها، %۵۱ بیشتر از کلر است.
8) نیمه عمر ازن در آب، کوتاه است و بسته به دما و شرایط pH بین ۱۷-۳۰ دقیقه می باشد ولی اثر اکسیداتیو آن تا ۲۴ ساعت پابرجاست.
9) ازن بر خلاف ضدعفونی کننده های معمولی مثل کلر و فرمالین هیچ گونه مواد سمی یا مضری بر جای نمی گذارد، چرا که این مولکول پایدار نیست و پس از مدت کوتاهی شکسته شده و تبدیل به مولکول پایدار اکسیژن می شود.

Leave a comment

Your email address will not be published.

5 − 3 =

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

'Web Designed By | Parse-Design 02165612583'