تصفیه آب در دامپروری

تصفیه آب در دامپروری

آب مایه حیات است و این مایه حیاب برای حفظ زندگی گیاهان، انسان ها و حیوانات واجب است. بسته به سن، وزن و مشخصات بدنی هر گونه جانوری میزان مورد نیاز آب آن ها متفاوت است.

 

آب در بدن حیوان یک مسئله حیاتی است بطوری که کاهش آب بدن به میزان ۲۰ درصد کشنده است. آب موجود در بدن گاوهای شیری ۵۶ تا ۸۱ درصد وزن بدنشان را تشکیل می دهد و در شیر ۷۸ درصد آب وجود دارد. اما مصرف آب به تنهایی کافی نیست و سلامت آب و به اصطلاح قابلیت شرب آن هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است در غیر اینصورت مصرف آب آلوده می تواند یکی از عوامل تلف شدن دام باشد.
به‌ طور کلی موجودات زنده قابل پرورش با توجه به امکان شیوع هر نوع باکتری، انگل و ویروس‌های پاتوژن توسط آب می‌تواند در سلامت فرایند نگهداری موجودات مربوطه و در نهایت سلامت انسان نقش به سزایی داشته باشد.
منظور از آلودگی آب، آلودگی شیمیایی، میکروبی و آلودگی با مواد زاید آب دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، اقیانوس‌ها و آب‌های زیرزمینی است. هنگامی که آلودگی‌ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم بدون تصفیه از مواد ترکیبی مضر در آب‌ها تخلیه می‌شوند، آلودگی آب‌ها بیشتر می‌شوند. آلودگی آب‌ها بر گیاهان و ارگانیستم‌های زنده‌ای درون این آب‌ها اثر می‌گذارند. تقریباً در همه موارد، این اثرات علاوه بر گونه‌های منفرد و جمعی، گروه‌های زیستی طبیعی را نیز تخریب می‌کند. و به این ترتیب انسان ها و حیوانات هم در معرض نابودی قرار می گیرند.

بطور کلی دام هایی که چاقتر هستند، بدنشان آب کمتر، ولی گاوهای لاغر بدن پرآب تری دارند که این اختلاف در میزان آب، دلالت بر ترکیب‏ متنوع بدن این دو دسته گاوها دارد. هر چه آب بدن کمتر باشد، در عوض چربی بیشتر است و این موضوع در دام های چاق دیده می شود.

 

عموما در سیستم‌های مرغداری و دامپروری ها از سیستم‌های گندزدایی آب و تصفیه آب به‌ صورت کاملاً فیزیکی جهت حذف نمک‌های محلول در آب استفاده می‌گردد.
بسته به مکان نگهداری دام و شرایط آب و هوایی منطقه و میزان دسترسی به آب نحوه تصفیه آب مورد استفاده دام ها متفاوت خواهد بود.
به طور کلی لازم است آبی که برای دام مورد استفاده قرار می گیرد از نظر بو و طعم، مواد جامد محلول، اکسیژن محلول و سختی، فلزات سنگین، مواد معدنی سمی، فسفات های آلی و هیدروکربن ها، نیترات ها، سدیم، سولفات ها، آهن و باکتری ها در سطح استانداردی باشد.
همانگونه که عوامل میکروبی در رشد و سلامت حیوان تاثیر دارد عدم وجود املاح شور و نمکی در آب نیز می تواند بصورت کاملا محسوس در ایجاد سلامت فرایند نگهداری اثرات بسیار مثبت تلقی گردد.
یکی از روش های تصفیه آب بصورت فیزیکی سیستم اسمز معکوس می باشد که قادر است ۹۸% از نمک های محلول آب را حذف نماید و آب عاری از نمک های شور جاندار را تولید نماید.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.

پنج + سیزده =

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

'Web Designed By | Parse-Design 02165612583'