تصفیه آب شهری

تصفیه آب شهری

 

یکی از بزرگترین مشکلاتی که امروز در جهان با آن رو به رو هستیم کمبود آب پاک و خالص است. مشکل وجود آب نیست در بسیاری نقاط جهان آب هست اما به دلیل غیر قابل شرب بودن قابل استفاده نیست.
همان‌طور که می‌دانید آب بیش از سه‌ چهارم سطح کره زمین را پوشانده است. ۲/۹۷ درصد از آب‌های موجود در این سیاره در اقیانوس‌ها و دریاها انباشته شده‌اند، لیکن تنها حدود ۸/۲ درصد از آب‌های موجود قابل شرب می‌باشد.
این امر اهمیت تصفیه آب و قابل مصرف کردن آن را بیش از پیش آشکار می سازد. امروزه این منابع محدود آب شیرین قابل دسترس در معرض انواع آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی قرار گرفته‌، و آلاینده‌های فراوانی از طریق فاضلاب‌های صنعتی و کودهای شیمیایی منابع حیاتی انسان‌ها را به‌طور جدی تهدید می‌نماید.
اولین راه تصفیه آب که بشر بکار برد جوشاندن آب بود مراحل تصفیه آب این روزها پیشرفت های چشمگیری کرده و پس از طی این مراحل آب آشامیدنی مطلوبی حاصل می شود.
در سالهای اخیر بعلت کافی نبودن آب سدها، برای تامین آب مورد نیاز چاههای عمیق در سطح و حومه شهر حفر گردیده و آب آن به شبکه شهری اضافه گردیده است. آب این چاهها سختی آب را بالا برده است و در صورتیکه قبل از ورود به شبکه تصفیه و گندزدایی نگردد می تواند از طریق نشت پساب منشاء آلودگی های انگلی و میکروبی و فلزات سنگین شود. از طرف دیگر بالا بودن مقدار کلر تزریقی در تصفیه خانه ها برای مقابله با این آلودگی ها موجب ایجاد آلودگی شیمیایی آب می گردد که علاوه بر طعم و بوی نامطبوع، کلر موجب ایجاد ترکیبات بیماری زای تری هالومتانها می شود. آب های شهری را بایستی قبل از استفاده، از وجود میکرب ها و انگل ها و همچنین کلر و ترکیبات آن و در صورت موجود بودن، از فلزات سنگین پاک نمود.
آلودگی های آب عبارتند از: فاضلاب های صنعتی، فلزات سنگین، اسیدیته، گازهای سمی، مواد رادیواکتیو و میکروارگانیسم های بیماریزا، مواد شوینده که امروزه بسیار استفاده می شود، فلزات و نمک های زیان آور که کلیه این آلاینده ها می توانند از طریق آب آشامیدنی وارد بدن انسان شده و اثر مخرب خود را بگذارد.
فلزات مضر و نمک‌های زیان‌آور همچنان از طریق آب آشامیدنی وارد بدن انسان‌ها می‌گردند و اثرات تخریبی خود را به ‌جای خواهند گذاشت و عوارض آن به صورت تدریجی دیده میشود چرا که کلیه سلولهای بدن در ارتباط با آب آشامیدنی می باشند
بخش های مرتبط بدن با آب آشامیدنی را می توان شریانها و رگها، کلیه ها، کبد، سیستم گوارش، پوست، غدد بدن و در یک کلمه کل بدن دانست که نیاز شدید به آب پاکیزه دارند.
برخی از بهترین روشهای تصفیه آب عبارتند از: استفاده از کربن فعال، روش اولترافیلتراسیون و روش اسمز معکوس.
هر یک از این روش ها بسته به امکانات و ویژگی های آب منطقه مورد استفاده قرار می گیرد.

Leave a comment

Your email address will not be published.

2 × چهار =

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

'Web Designed By | Parse-Design 02165612583'