Blog

تصفیه آب صنعتی

تصفیه آب به فرآیندی گفته می شود که طی آن مواد شیمیایی، آلاینده های بیولوژیکی، فلزات سنگین و گازهای معلق حذف می شوند. فرآیند تصفیه آب به شکل های مختلفی صورت می گیرد.

تقریباً هیچ صنعتی بدون استفاده از آب نمی تواند ادامه حیات بدهد و آب مصرف شده به همراه مواد زائد سربار، تشکیل پساب داده و باید به نحو مناسب تصفیه و سپس دفع گردد.

همچنین آب مصرفی در صنایع از لحاظ سختی و… نیز باید دارای شرایط ویژه ای باشد که بعضا نیاز به تصفیه پیش از مصرف دارد.

با توجه به تنوع دستگاه های صنعتی از لحاظ میزان تولید، دقت تصفیه و نوع سیستم، نیاز به علم و فناوری خاصی دراین خصوص است. هم برای تولید کنندگان صنعت تصفیه آب و فاضلاب کشور و هم مصرف کنندگان که می بایست با دید باز و آگاهانه انتخاب کنند.

با توجه به تنوع بسیار زیاد مواد شیمیائی مصرفی در صنعت و کاربرد روشهای گوناگون در تولید، کیفیت آلودگی پسابهای صنعتی بسیار متنوع بوده و بستگی زیادی به صنعت مربوطه دارد، مثلاً در صنایع فلزی، فرایند تولید یا پوشش قطعات فلزی، مقدار زیادی پسابهای آلوده به فلزات سنگین از قبیل مس، کادمیوم، نقره، جیوه، کرم و یا نیکل ایجاد می کند که این عناصر از خطرناک ترین عوامل آلاینده محسوب شده و اثرات ژنتیکی و یا سرطانزائی آن به اثبات رسیده است. در صنایع لبنیات مقدار زیادی چربی های محلول از بخش های مختلف واحد تولید وارد فاضلاب شده و لزوما بایستی با روش های مخصوص جداسازی و حذف گردد.

SSSSSSSSSSSS

پارامترهای اصلی در تصفیه آب صنعتی عبارت است از شاخص هایی که با آنها می توان املاح محلول در آب را اندازه گیری کرد شامل PH، هدایت الکتریکی آب EC))، قلیائیت ماده (P )، قلیائیت کل (M )، سختی کل (TH ) و کل املاح محلول جامد TDS می باشد. در آب های طبیعی هر چه مقدار یون ها بیشتر باشد، EC آن بیشتر است و بالعکس.

امروزه در کنار تصفیه آب های آلوده در تصفیه خانه ها، اکثر افراد در خانه هایشان دارای دستگاه تصفیه آب هستند. اما این دستگاه ها به طور کامل برای میکروب زدایی آب جوابگو نیستند. تصفیه آب در تصفیه خانه ها و اماکن دیگر به شکل صنعتی انجام می شود و به آن تصفیه آب صنعتی می گویند. در این روش، آب در فرآیندهای مختلفی پاکسازی می شود و شن ها و میکروب های آن از بین رفته و آب قابل شرب به دست افراد می رسد. از مزایای دیگر دستگاههای تصفیه آب صنعتی نسبت به دستگاههای تصفیه آب خانگی این است که میزان خروجی تصفیه آب بسیار بالا می باشد.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *