Blog

فواید تصفیه آب فاضلاب

منابع آب جهان محدود است و براساس یک دیدگاه بدبینانه اگرجنگ جهانی دیگری بخواهد در جهان به وقوع بپیوندد برسر مساله آب و دسترسی به منابع آبی خواهد بود.
بنابر این حفظ منابع موجود و همچنین استفاده بهینه از منابع آبی جز اولویت های نهاد های بین المللی و در راس تصمیمات سیاسی دولت ها خواهد بود. با بزرگ شدن شهرها و افزایش جمعیت آنها از یک سو و گسترش صنایع و کارخانه ها ازسوی دیگر مسأله آلودگی محیط زیست روز به روز اهمیت بیشتری پیدا میکند.با گسترش زندگی ماشینی و به علت توجه نکردن افراد به منافع همگان ،هر روز انواع زیادی از آلودگی،محیط زیست آدمیان و حیوانات را نا سالم تر و زندگی آنها در معرض خطری جدی قرارمی دهد.
به این ترتیب مساله تصفیه فاضلاب اهمیت حیاتی خواهد داشت . ازبرخی مزایای تصفیه فاضلاب به طور کلی می توان به تامین شرایط بهداشتی برای زندگی مردم،پاک نگهداری محیط زیست، بازیابی فاضلاب، تولید کود طبیعی وتولید انرژی اشاره کرد.
درمرحله نخست تصفیه فاضلاب آلودگی های فیزیکی از آب حذف می شوند ودر مرحله بعد آلودگی های زیستی با کمک برخی باکتری ها حذف می شوند و در مرحله نهایی به زلال سازی آب می پردازند.
به طور کلی تصفیه فاضلاب به سه روش فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی صورت می پذیرد. فاضلاب تصفیه شده درمواردی مثل آبیاری کشاورزی، آبیاری مناظر طبیعی،فعالیت های صنعتی بخصوص در بخش فرایند و خنک سازی، شارژ منابع آب زیر زمینی،مصارف تفریحی و زیست محیطی غیرآشامیدنی و مصارف غیر شرب شهری قابل استفاده است.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ابداع روش های تصفیه پیشرفته فاضلاب می توان بخش عمده ای از فاضلاب های تولید شده در صنایع و نیز فاضلاب های بهداشتی را مورد تصفیه قرار داده و پساب تصفیه شده را به سیکل استفاده مجدد بازگرداند.
در این میان پساب های ناشی از تولیدات صنعتی و کارخانه ها و فاضلاب های شهری ، در کنار تخریب و کاهش منابع خدادادی ، فشار مضاعفی را بر اکوسیستم کره زمین تحمیل می کند.این مساله موجب شده تا دانشمندان از طریق روش های مختلف بار آلودگی پساب وارد شده به محیط را کاهش دهند.

بوی بد فاضلاب اغلب به علت مواد آلی موجود در آن است.این مواد بیشتر قابل تجزیه توسط میکروب ها هستند که در اثر آن بوی نامطبوع ایجاد می شود. اما این به معنی غیرقابل بازیافت بودن فاضلاب نیست. بلکه با طی مراحل مختلف تصفیه آب می توان آن را قابل استفاده نمود.

کشتارهایی که در گذشته ،بیماریهای واگیری مانند وبا،طاعون،اسهال خونی در نقاط مختلف جهان انجام داده است،مردم را به خطرهای ناشی از آلودگی آب با این میکروب آگاه کرده اند .به جز باکتریهای بیماری زا که تنها بخش کوچکی از موجودات زنده پسابها را تشکیل میدهند،هزاران نوع باکتری دیگر نیز در فاضلاب وجود دارند.
تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب برای آبیاری در بخش کشاورزی می تواند در حل قسمتی از مشکلات ناشی از کمبود آب نقش قابل توجهی ایفا نماید. فاضلاب تصفیه شده به عنوان یکی از منابع آبی پایدار در کشاورزی اگر با روش آبیاری متناسب با کیفیت پساب همراه باشد دارای منافع زیادی از جمله استفاده از مواد مغذی مانند فسفر و نیتروژن موجود در پساب فاضلاب و در نتیجه کاهش مصرف کودهای شیمیایی،کاهش هزینه ها و کاهش مصرف آب سالمتر و حفظ محیط زیست و بهبود کیفیت و زیبایی آن می‌باشد.
تا نزدیک ۱۰۰سال پیش بیشتر گنداب روها و به ویژه کانالهای فرعی فاضلاب به صورت رو باز ساخته میشوند.پس از آشکار شدن اثر این قبیل کانالها در پخش بیماریهای واگیردارکوشش به عمل آمد که تمام گنداب روها و فاضلاب روها در زیر زمین ساخته شوند.شهر لندن پس از کشتاری که بیماری وبا درآن انجام داد و طی آن ۲۵۰۰۰نفرتلف شدند،در سالهای ۱۸۳۲تا ۱۸۴۸دارای دارای شبکه زیر زمینی جمع آوری فاضلاب شد.
در حال حاضرشبکه فاضلاب سراسری یکی از نشانه های توسعه یافتگی در سراسر جهان محسوب می شود و این خود به تنهایی اهمیت این امر را آشکار می سازد.
سیستم هایی که در مقیاس های بزرگ بتواند به تصفیه پساب ها بپردازد اهمیت بسیار بالایی دارد. کشورهای مختلف جهان به این امر و بهره مندی از تکنولوژی های روز دنیا در این خصوص اهمیت ویژه ای می دهند در نقاط مختلف کشور عزیزمان ایران هم پروژه های مهمی در این خصوص در حال اجراست.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *