فواید منیزیم برای بدن

فواید منیزیم برای بدن

منیزیم یکی از عناصر اصلی برای سالم ماندن است که در بیش از ۳۰۰ واکنش زیست شیمیایی بدن دخالت دارد از جمله فواید سلامت بخش متعدد منیزیم می توان به انتقال پیام های عصبی تنظیم دمای بدن سم زدایی تولید انرژی و ساخت استخوان و دندان های سالم اشاره کرد. متخصصان سلامت همیشه بر لزوم اهمیت دریافت مقدار کافی از ویتامین ها و عناصر معدنی در رژیم روزانه غذایی تاکید می کنند. روی کلسیم و منبزیم مهم ترین این عناصرند که برای سلامت خوب و مطلوب ضروری و حیاتی اند. منیزیم در جذب کلسیم بدن کمک می کند و روی فعالانه دستگاه ایمنی بدن را تقویت میکند.
زنان در هر سنی از دریافت منیزیم سخت بهره می برند گذشته از نقش تاخیر انداز در پوکی استخوان از دیگر فواید سلامت بخش منیزیم در زنان میتوان به تسکین عوارض یائسگی و سندرم درد های پیش از قاعدگی اشاره کرد.همچنین خطر زایمان را به حداقل رساند دیگر فواید حیاتی و سلامت بخش منیزیم سنتز پروتئین کاهش اسپاسم های برونشیتی ( تنگی مجاری تنفسی) در شش ها و بهبود عملکرد ماهیچه ها را بهبود میبخشد و از پوکی استخوان، بی خوابی، یبوست، سکته های قلبی، فشار خون بالا، میگرن، سنگ های کلیه و سنگ های کیسه صفرا جلوگیری میکند.
پنج مزیت سلامت بخش منیزیم عبارت است از:
تغییر روند پوکی استخوان
پژوهش های متعددی نشان داده است کلسیم همراه با مکمل منیزیم تراکم این عنصر را در استخوان بهبود میبخشد کمبود منیزیم سوخت و ساز کلسیم و هورمون های تنظیم کننده کلسیم را تغییر می دهد که در نهایت به پوکی استخوان منجر میشود مقدار دریافت منیزیم بسیار مهم است زیرا از پوکی استخوان جلوگیری میکند.
جلوگیری از بیماری های قلبی
یکی از مهم ترین فواید منیزیم کاهش خطر ابتلاء به بیماری های قلبی و عروقی کرونری است نتیجه تحقیقات تغذیه ایی نشان داده است دریافت مقدار کافی منیزیم خطر سکته مغزی را کاهش میدهد کمبود منیزیم خطر تپش نامنظم قلب یا آریتمی قلبی را افزایش میدهد بنابراین مصرف مقدار کافی و توصیه شده مکمل های غذایی منیزیم ممکن است برای دستگاه قلبی- عروقی سودمند و مفید باشد.
تنظیم فشار خون
منیزیم نقش کلیدی در تنظیم فشار خون طبیعی دارد مکمل های منیزیم در کنار رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی که منابع بسیار خوب پتاسیم و منیزیم هستند همیشه با کاهش فشار خون در ارتباط بوده است.
درمان دیابت
تحقیقات نشان میدهد افراد دارای کمبود منیزیم در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دوم و رتینوپاتی ( شبکیه چشم دیابتی) شدید هستند منیزیم به سوخت و ساز کربوهیدرات ها کمک میکند و بر ترشح و فعالیت انسولین تاثیر میگذارد بنابراین میزان گلوکز خون راکنترل میکند ثابت شده است با دریافت هز ۱۰۰ میلی گرم منیزیم در روز ۱۵ درصد خطر ابتلاء به دیابت نوع دوم کاهش میابد.
درمان میگرن و افسردگی
از دیگر فواید بی شمار سلامت بخش منیزیم می توان به درمان میگرن بی خوابی و افسردگی اشاره کرد هم چنین ثابت شده منیزیم اشکال جدید اختلالات روانی چون حملات پاتیک ( ترس شدید و بیمارگونه) استرس، اضطراب و آشفتگی های افراطی را درمان میکند چشم گیریه مکمل های منیزیم شدت چنین حملاتی را کاهش میدهند و ممکن است در میزان دفعات بازگشت این حملات موثر باشند.

منیزیم

Leave a comment

Your email address will not be published.

14 − شش =

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

'Web Designed By | Parse-Design 02165612583'