Blog

لزوم تصفیه آب برای پرورش ماهی

دستگاه تصفیه آب باعث کاهش تلفات آبزیان می شود و از طرفی باعث افزایش اشتها و در نتیجه پروارتر شدن آنها می گردد.
آب حاوی املاح فراوانی است که ممکن است برسلامت آبزیان تاثیرگذار باشد. همانطور که بشربرای ادامه حیات نیاز به آب سالم و بهداشتی دارد ادامه حیات ماهی هم به سلامت آب بستگی دارد.همچنین دستگاه های خنک کننده آب هم گاهی در کنارتصفیه آب در ایجاد فضایی سلامت برای رشد ماهی ها بسیار تاثیرگذاراند.
استفاده از دستگاه های تصفیه آب برای پرورش ماهی ها سابقه ۲۰ ساله دارند و برای اولین بار حدود ۲۰ سال پیش این شیوه در کشور دانمارک مورد استفاده قرار گرفت و در حال حاضر در سراسر اروپا مرسوم است.
مواد سمی و فضولات موجود درآب ممکن است سلامت و رشد ماهی ها را مختل کند و سرمایه کشاورزان را به باد بدهد.
استفاده ازدستگاه های تصفیه آب در صنعت پرورش آبزیان با هدف ارتقاء سطح تولید سالانه و افزایش میزان تولید در واحد سطح، موثر بوده و به اثبات رسیده است.
تصفیه فیزیکی و شیمیایی آب موجود در استخرهای پرورش ماهی نیازمند طی مراحل مختلف است و باید با سرعت و دقت صورت پذیرد همچنین توقف فرآیند تصفیه به مفهوم از بین رفتن ماهی ها خواهد بود بنابراین فرآیند تصفیه می بایست مداوم و بدون انقطاع صورت پذیرد.
ماهی نسبت به عوامل محیط آبی که در آن زیست می کند نظیرPH ، O ۲، NH ۴، و دیگر عوامل بیوشیمیایی و بیولوژیکی، موجودی بسیار حساس است و ضرورت دارد که این عوامل در یک حد مشخص و معمولی ثابت بماند.
رشد ماهیان و عواملی که روند رشد تحت تأثیر آنهاست برای پرورش دهنده ماهی، در درجه اول اهمیت قرار دارند. زیرا حداکثر رشد ماهی در حداقل مدت زمان با حداقل مقدار غذا، هدف اصلی اوست. ماهی جانوری خونسرد است و جهت حفظ درجه حرارت بدن خود، مجبور به صرف انرژی نیست. بدین لحاظ، یک ماهی نسبت به یک جانور خونگرم، از لحاظ تبدیل مواد غذایی به پروتئین بدن، از کارآیی و استعداد بیشتری برخوردار است.
شیوع هر بیماری ناشی از استرس به ماهی می باشد که در اثر عوامل مختلفی مانند حمل ونقل، بد بودن کیفیت آب و… ایجاد می شود. البته در هر سیستمی ریسک مواجه شدن با شیوع بیماریهای متعدد وجود دارد، که عامل آن یکی از موارد ویروس، باکتری، قارچ، انگل در ارتباط با سیستم و کیفیت آب می باشد.
منـشاء آب شـیرین جـهت پرورش ماهیان، بارندگی است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی محل تغییر می‌کند. چشمه‌ها و چاهها در اثر نفوذ آب باران در زمین بوجود آمده‌اند که جهت پرورش و تکثیر ماهیان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. گاهی نیز از هرز آبهای جمع شده در زمینهای شیب‌دار با منشاء باران در تکثیر و پرورش استفاده می‌گردد. مردابها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها منابع ذخیره هرز آبها هستند. برای یک استخر پرورش ماهی، نیازمند یک مقدار آب اولیه جهت آبگیری متناسب با حجم مورد نیاز استخر هستیم. در صورتی که کل آب شیرین مورد استفاده جهت پر کردن استخر در مواقعی از سال برای تأمین آب استخر کافی نباشد، ساختن یک مخزن ذخیره آب، پرورش دهندگان را قادر خواهد ساخت تا در مواقع پر آبی، آب را جهت زمان خشکسالی و کم آبی ذخیره و استفاده نمایند.

باتوجه به افزایش حرارت زمین و کاهش منابع آب موجود در جهان مساله حفظ منابع آب موجود و استفاده بهینه از آن اهمیت بسیار بالایی دارد به این ترتیب استفاده از دستگاه های تصفیه آب در استخر های پرورش ماهی ضروری به نظر می رسد تا از منابع موجود آبی نهایت بهره را برای تغذیه بهترجامعه بکاربندیم.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *