Blog

مدیریت لجن در تصفیه آب و فاضلاب

در تصفیه خانه ها، بخش حذف شده از فاضلاب شامل آشغالها، دانه ها، کف، جامدات و جامدات بیولوژیکی می باشد. جامدات و جامدات بیولوژیکی حذف شده در فرایندهای تصفیه فاضلاب، معمولاً به شکل مایع یا مایع نیمه جامد بوده و بسته به عملیات و فرایند انجام یافته، از ۰.۲۵ تا ۱۲ درصد وزن آن را جامدات تشکیل می دهند. به این جامدات در اصطلاح لجن گفته می شود. جامدات بیولوژیکی، اشاره به این مطلب دارد که به دلیل محتوای آلی، این جامدات می توانند کاربردهای مفیدی از قبیل کود و ماده تثبیت کننده داشته باشند.

Water treatment

به دنبال افزایش روز افزون جمعیت، کمبود منابع آب و لزوم تصفیه فاضلاب، حجم عظیمی از لجن که محصول جانبی تصفیه فاضلاب است، نیاز به دفع، به گونه ای ایمن از نظر زیست محیطی دارد. هدف از ارایه طرح مدیریتی، یافتن روش صحیح دفع یا استفاده سودمندانه از لجن می باشد.
به علت وجود مقادیر قابل توجهی مواد جامد آلی، لجن قابلیت گندیدگی زیادی داشته و شدیداً آلوده بوده و از این رو باید با روش مناسبی از محیط دفع گردد. برای دفع لجن از محیط روش های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط در تصفیه خانه ها استفاده می شود.

از دیدگاه کمی اهمیت مدیریت لجن فاضلاب در کشور زمانی مشخص می شود که موضوعاتی مانند افزایش جمعیت، افزایش مصرف آب و تولید فاضلاب و افزایش مقدار فاضلاب جمع آوری و تصفیه شده در کنار هم در نظر گرفته شوند. حاصل ضرب این پارامترها افزایش کمیت لجن تولید شده خواهد بود. امروزه سیاست حاکم بر مدیریت لجن تصفیه خانه های بیولوژیکی فاضلاب مشتمل بر کاهش، واگردانی- استفاده مجدد، سوزاندن و دفع می باشد و در کوششی برای تصفیه و مدیریت آن برای مقاصد سودمند اصطلاح جامدات زیستی به کار می رود.

استعمال اصولی در زمین راهی مناسب برای واگردانی نوترینتهای مهم مانند ازت، فسفر و پتاسیم و بازگشت آنها به خاک بوده و بزرگترین مصرف سودمند لجن است. در این تحقیق وضعیت موجود در زمینه فاضلاب شهری مورد بررسی دقیق واقع شده تا اطلاعات لازم و کافی در خصوص کمیت لجن تصفیه خانه های فاضلاب شهری برای اتخاذ راهکارهای مدیریتی مناسب با تأکید بر استفاده مجدد در کشاورزی ارایه گردد.
با توجه به افزایش روز افزون تعداد تصفیه خانه‌ها و در نتیجه تولید حجم بالای لجن استفاده بهینه از این پسماند اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.
به منظور آنالیز کامل لجن از دیدگاه فیزیکی، شیمیایی و میکروبی در دو مرحله بعد آن به کیک لجن یا کمپوست و استفاده در صنعت کشاورزی انجام گرفته است.
این کمپوست ساخته شده در موادی همچون کشاورزی و یا حتی سایر محصولات کشاورزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *