Blog

مزایا و معایب استفاده از فیلتر کربن در تصفیه آب

فیلتر کربن بر اساس ایجاد پیوند شیمیایی به خصوص با مواد آلاینده آلی پدید می آید. پیش تر برای تصفیه آب از زغال، شن و ماسه استفاده می‌شد.

 

این فیلتر بسیار کوچک و کم حجم است و املاح مفید آب را حذف نمی کند و البته از سایر فیلترها ارزان تر است. طول عمر فیلترهای کربن فعال به تنهایی یا متصل به یخچال های خانگی، به میزان آلاینده های موجود در آب بستگی دارد که برای هر منطقه تقریبا متفاوت است.

کربن فعال که در فرآیند تصفیه آب استفاده می شود، در اثر انجام عملیات حرارتی بر روی موادی که بنیان اصلی آنها کربن است تشکیل می شود و در سطح آن میلیون ها منفذ، شکاف و حفره ریز میکروسکوپی وجود دارد. اگر به سطح کربن فعال، به وسیله میکروسکوپ نگاه کنیم سطحی مثل سنگ پا را مشاهده خواهیم کرد. این خلل و فرج روی سطح کربن فعال باعث می شوند که سطح تماس فیلتر کربن با آب بیشتر شود. به طوری که نیم کیلو کربن فعال، سطحی معادل ۶۰ تا ۱۵۰ هکتار فراهم خواهد کرد. این منافذ میکروسکوپی مانند تله ای برای مولکولهای آلی بزرگ عمل خواهد کرد و همچنین مولکولهای آلی کوچک نیز جذب سطح کربن خواهند شد.

البته زمان استفاده از این نوع فیلترها محدود است و برای اثرگذاری بیشتر می بایست زود به زود تعویض شوند.همچنین باید در نظر داشت عبور آب گرم از فیلترهای کربنی باعث آزاد یا جدا شدن مواد آلاینده که قبلا با جذب سطحی در بستر فیلتر گرفتار بودند، می‌شود و خروجی آب فیلترشده را آلوده می‌کنند و سلامت مصرف‌ کننده را به خطر می‌اندازند.

همچنین فیلترهای کربنی نمی‌توانند بعضی از ترکیبات مانند منیزیم، کلسیم، نیترات‌ها، فلوئور، کلریدها، پرکلرات‌ها، هیدروژن سولفید، آفت‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها یا فلزات سنگین مثل جیوه، سرب، آرسنیک، کروم و…، میکروب‌ها و مواد آلاینده پرتویی از آب را خارج کنند، همچنین قادر به فیلتر ‌کردن آمونیاک یا کلرآمین‌ها نیستند.

به طور کلی در دستگاه های تصفیه آب خانگی دو نوع فیلتر کربنی بسیار متداول هستند: کربن فعال شنی (GAC) و بلوک کربن یا کربن بلاک.

فیلترهای کربن فعال شنی از دانه های کربن که به شکل شن ریزه هستند ساخته شده اند و دارای خاصیت جذب سطحی زیادی هستند و فیلترهای کربن بلاک در بلوک کربن (تکه جامد کربن) ساخته شده اند و می توانند تا حدودی ذرات معلق در آب را نیز حذف کنند.

فیلترهای کربنی برای زدودن رنگ، بو و طعم نامطبوع آب در مراحل تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. فیلترهای کربنی به عنوان پیش تصفیه های RO ( سیستم تصفیه آب به روش اسمز معکوس)، تصفیه آب های معدنی، تصفیه نهایی آب شرب، صنایع غذایی، جذب رنگ پسابهای رنگرزی و جذب مواد آلی تجزیه ناپذیر پسابها مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که گفته شد این فیلترها بدلیل وجود تخلخل موجود در ساختار کریستالی خود قادر به ایجاد پیوند های بین مولکولی بین میکروارگانیزم ها و کربن فعال بوده که این امر باعث حذف این مواد از آب خروجی و در نتیجه تصفیه آب می شود.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *