Blog

مشکلات تصفیه خانه های فاضلاب در ایران

 

با توجه به موقعیت جغرافیای کشور و مصرف بی رویه آب در حوزه های مختلف بحران آب در کشورجدی است اگر روند کنونی ادامه یابد در آینده ای نه چندان دور با مشکلات بسیار جدی روبرو خواهیم بود.
این مساله با توجه به برخورد مستقیم با لایه های اجتماعی می تواند چالش های امنیتی و سیاسی را در سال های آینده بوجود آورد.
بازیافت و تصفیه فاضلاب یکی از راهکارهایی است که به استفاده بهینه از منابع موجود آب کشور کمک می کند اما این مسیر هم دشوار است و مشکلات زیادی پیش رو داریم که البته با تلاش قابل حل است.
با توجه به تعدد کارخانجات مختلف در شهرک های صنعتی، فاضلاب هایی مملو از ناخالصی و چربی و غیره خواهیم داشت. برای بازگشت این فاضلاب به طبیعت مجبوریم که ناخالصی های فاضلاب را به حداقل برسانیم.
ازسوی دیگر فاضلاب دارای جامدات فراوانی از جمله لجن است. گندیده شدن لجن هنگامی اتفاق می افتد که لجن در مدت طولانی در قیف جمع آوری لجن حوض زلالساز و کانال های انتقال لجن باقی بماند. این پدیده باعث ایجاد بوی نامناسب، شناور شدن تکه های لجن و نیز علاوه بر افزایش مقدار مواد معلق جامد پساب، منظره بدی روی سطح حوض ثانویه نمایان می شود. گندیده شدن لجن، در اثر طراحی نامناسب قیف های جمع آوری لجن، کف و دیواره های حوض، کانال ها یا شبکه انتقال لجن پدید می آید .
این امر به نوبه خود موجب ایجاد مشکل دیگری می شود که همانا از مهمترین مشکلات بهره برداری در سیستم های مختلف لجن فعال تولید کف و حجیم شدن لجن در نتیجه کاهش راندمان تصفیه خانه فاضلاب می باشد .
اما مشکل اصلی بر سر راه تاسیس تصفیه خانه های بزرگ فاضلاب مشکل بوی بد آن است . بو نشان دهنده وجود آلودگی میکروبی در محیط است. باکتریها، هاگ ها و قارچ ها و اسپورهای منتشر شونده از طریق هوا و باکتریهای منتشر شونده توسط هسته قطره، همراه با مولکولهای بوزا به اطراف پراکنده می شوند. در خلال چند سال گذشته، کنترل بو یکی از مشکلات اصلی در طراحی و بهره برداری تاسیسات جمع آوری، تصفیه و دفع فاضلاب بوده است. بوی فاضلاب شهری معمولاً از گازهای حاصل از تجزیه مواد آلی یا از مواد افزوده شده به فاضلاب ناشی می شود.
گستره مشکلات موجود در پساب از جمله وجود سیلت، مواد معلق فاضلاب و شوری بالای آب (EC) که موجب مشکلاتی در زمینه استفاده از آب گردیده است، طی سالیان اخیر مورد مطالعه دقیق قرار گرفته و در ضمن روشها و راهکارهایی جهت رفع این مشکلات و رفع نقصانهای موجود در زمینه کاهش روند ورود رسوبات به شبکه و تصفیه خانه و کاهش شوری (EC) مطرح گردیده و پیشنهادات اجرایی، برای اصلاح نقصانهای موجود ارایه شده است.
امید است با رفع گام به گام مشکلات در آینده نزدیک و با راه اندازی شبکه سراسری فاضلاب این صنعت در کشور با جهش قابل توجهی مواجه شود.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *