Blog

معرفی انواع ممبران

ممبران چیست؟

ممبران فیلتری است با یک ورودی و دو خروجی که به روش اسمز معکوس عمل می کند. ممبران در واقع غشایی” نیمه تراوا” یا نانو است. یعنی مولکولهای آب می توانند از آن عبورکنند ولی در مقابل مواد جامد محلول در آب، بصورت یک سد عمل می کند. آب پس از عبور از مرحله پیش تصفیه، با فشار به ممبران وارد شده و به صورت آب تصفیه شده خارج میشود. املاح باقی مانده در پشت دیوار غشاء نیز به صورت آب تغلیظ شده به مسیر پساب هدایت می شوند.

 

انواع ممبران ها ازنظر ساخت

 

ممبران های لوله ای
که طراحی بسیار ساده ای دارند به گونه ای که ممبران مورد نظر یا درون یک لوله متخلخل قرار می گیرد و یا بر روی سطح داخلی لوله پوشش داده میشود. این لوله مصرفی می بایست قادر به تحمل فشارهای مورد نیازدر حین کار باشد. آب از یک طرف لوله وارد شده و همزمان با جریان رو به جلوی آن در درون لوله، بخشی از آن به صورت عرضی نفوذ خواهد نمود . قسمت نفوذ کرده که همان محصول مورد نظر می باشد در پوسته بیرونی لوله جمع آوری می گردد.

از مزایای اصلی ممبرانهای لوله ای شکل میتوان به امکان حرکت سریع مایع ورودی بر روی سطح ممبران اشاره کرد که این امر احتمال انسداد سطح ممبران را کاهش میدهد. تصفیه محلولهایی که درصد بالایی از ذرات جامد و معلق دارند، از کاربرد های اساسی این نوع ممبران میباشد.

 

ممبران های مارپیچی
در این ممبران ها یک ورقه مسطح که می تواند چندین لایه داشته باشد به دور یک هسته مرکزی پیچیده شده و درون لوله ها نصب می شود. به گونه ای که محلول ورودی از یک انتها وارد شده، به صورت عرضی در درون ممبران نفوذ کرده و در ادامه به سمت لوله مرکزی هدایت و جمع آوری خواهد شد.

ازمزایای این ممبران ها، سطح مخصوص بالای ممبران در عین حجم کم آن می باشد. این ممبران ها نسبت به جریانهای گل آلود حساس بوده و امکان انسداد آنها وجود دارد به همین دلیل به هنگام استفاده از این نوع، همیشه از فرآیندهای پیش تصفیه به منظور حذف ذرات جامد معلق استفاده می شود. شیرین سازی آب دریا و آب شور از موارد کاربرد ممبران مارپیچی است.

 

ممبران های الیاف توخالی
دراین ممبران ها از الیافی توخالی و مشابه موی سر استفاده می گردد. این الیاف دارای یک پوسته نازک و متراکم هستند که در زیر این پوسته فعال، یک لایه ضخیم ومتراکم به عنوان پایه به کار می رود که نقش آن حمایت ۶ لایه فعال می باشد. جریان ورودی به درون الیاف هدایت میشود که به این ترتیب بخش نفوذ کرده و یا همان محصول، در بیرون الیاف و بخش تغلیظ شده یا همان باطله، در انتهای دیگر الیاف جمع آوری می گردد.

از آنجایی که این ممبران ها فشردگی بسیار بالایی دارند برای کار به فضای اندکی نیاز خواهند داشت. شیرین سازی آب دریا، تهیه آب قابل شرب و همچنین تصفیه فاضلاب ها از مواردی هستند که این ممبران ها به طور گسترده در آنها استفاده میشوند.

 

ممبران های تخت
که ساده ترین و اولین ممبران نیمه نفوذ پذیر تولید شده است. این ممبران متشکل است از دو صفحه در انتها، ممبران صفحه ای شکل و صاف و صفحات جداکننده که با ترتیب خاصی در کنار هم قرار گرفته اند. در این نوع مدل، نقش هدایت جریان تغذیه بر روی سطح ممبران، به عهده صفحات جدا کننده است.
اگرچه ساخت، نصب و عملکرد این ممبران ها ساده می باشد اما دو مشکل عمده بر این کارآیی تاثیر میگذارد. اول اینکه نسبت سطح به حجم اندک باعث میشود تا به فضای زیادی برای انجام کار نیاز باشد و دوم اینکه فرآیند تمیز کردن به دلیل مشکل بودن مونتاژ کردن این ممبران پس از پاکسازی پر زحمت و زمان بر میباشد.
انواع ممبران ها از لحاظ جنس

 

ممبرانهای پلیمری یا آلی

این ممبران ها بر مبنای ساختار فیزیکی خود به سه دسته هموژن (متقارن)، غیرهموژن(نامتقارن) و کامپوزیتی تقسیم می شوند. برخی از معایب اصلی ممبرانهای پلیمری عبارتند از : محدوده باریک دمای مجاز، مقاومت مجاز، استحکام مکانیکی کم، رخداد تجزیه زیستی، کمی pH اندک در برابر حمله شیمیایی و محدوده باریک عمر مفید.

 

ممبرانهای غیرآلی

ممبرانهای غیر آلی از موادی مانند سرامیک ها، فلز ات، گرافیت یا ترکیب آنها ساخته می شوند. هدف از ساخت انواع سرامیکی، کاهش و یا حذف برخی محدودیت های انواع پلیمری می باشد.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *