Blog

موارد استفاده از پساب تصفیه شده

 

آبهایی که به طور روزانه حاصل فعالیت عمومی و زندگی روزمره مردم بوده و بهترین منبع برای تامین آب در کاربری‌های خاص نظیر آبیاری فضای سبز، کشاورزی و یا تزریق در آبهای زیرسطحی پس از تصفیه یا ورود به حوضچه دریاچه‌ها است.
کاربردهای پساب تصفیه شده
• آبیاری کشاورزی و آبیاری مناظر طبیعی
• فعالیت های صنعتی بخصوص در بخش فرایند و خنک سازی
• شارژ منابع آب زیر زمینی
• مصارف تفریحی و زیست محیطی
• مصارف غیر شرب شهری
از جمله موارد استفاده مجدد از پساب تصفیه شده می‌توان به مصارف شهری، کشاورزی، تفریحی، آبزی پروری، تغذیه آبهای‌ زیر زمینی و شرب اشاره کرد.
ازسوی دیگر وارد نمودن فاضلابهای تصفیه نشده به محیط زیست موجب آلودگی محیط زیست شده علاوه بر این مناظر زشت، بوهای ناخوشایند و سرانجام تولید حشرات بخصوص مگس و پشه را به همراه دارد این حشرات خود وسیله ای برای جا به جا شدن میکروب های بیماری زا و آلوده شدن محیط زیست می باشند .از این رو پیش از ورود پساب به محیط زیست می بایست تا حدی تصفیه شود.
آلودگی فاضلاب ها بشتر به واسطه وجود مواد آلی آنهاست این مواد را می توان با کمک اکسیژن دهی و اکسیداسیون تبدیل به نیتریت ها، نیتراتها و فسفات ها و غیره … کرده و سپس به صورت ته نشین کردن از فاضلاب جدا می نمایند.
تجربه اثبات کرده بزرگترین مشکل در کشور، نظام نگهداری تجهیزات است و چنانچه از سامانه تصفیه با باکتری در مبدا برای تصفیه فاضلابهای خانگی مورد استفاده قرار گیرد، راه حل مناسبی برای کاربری خاص یعنی بهره‌گیری از پساب تصفیه شده در کشاورزی و واریز آبهای جاری به جای داخل کردن در مزارع کشاورزی ورود مستقیم آبهای جاری به دریاچه‌ها خصوصا در نواحی آبریز حوزه این دو دریاچه می‌باشد بدین ترتیب میزان قابل توجهی از آب مستقیما وارد دریاچه‌ها می‌شوند.

قسمت عمده پساب ها از آب تشکیل شده که می توان قسمتی و یا کلیه نیاز آبی گیاهان زراعی و غیرزراعی را تأمین نماید از پساب ها می توان به عنوان آب آبیاری و کشت گیاهانی چون علوفه، گندم، پنبه و غیره استفاده هم چنین آب مورد نیاز پارک های شهری و جنگلی و جنگل کاری حاشیه شهرها جهت کاهش آلودگی هوا و تلطیف هوای شهری را بدین وسیله تامین نمود پساب ها و مواد لجنی حاصل از فاضلاب ها محتوی عناصر غذایی گیاهی از قبیل ازت، فسفر، و پتاس و عناصر کم جذب مانند مس، روی و منگنز می باشند این عناصر عمدتا در ترکیبات آلی موجود در فاضلاب ها یافت شده که به تدریج در حین تجزیه شدن مواد در خاک رها شده و مورد استفاده گیاه قرار می گیرند.

AGH

در کشور ما تصفیه فاضلاب و رها سازی آن در محیط یا مصرف دوباره در دهه های اخیر مورد تاکید ویژه قرار گرفته است و هم اکنون بعضی از منابع بزرگ در کشور از جمله در استان اصفهان فاضلاب های صنعتی را تصفیه و سپس به محیط برمی گردانند و یا دوباره مصرف می کنند.
تصفیه فاضلاب امکان بهره برداری از پساب را بدون آنکه از لحاظ بهداشتی و زیست محیطی نگرانی وجود داشته باشد فراهم می آورد و آبیاری موثرترین و بهترین فرم مصرف فاضلاب به حساب می آید. برای آنکه بتوان از پساب مجددا استفاده نمود فاضلاب باید طی مراحلی مورد تصفیه قرار گیرد. تصفیه خانه فاضلاب باید به گونه ای طراحی شود که پساب حاصل از لحاظ میکروبیولوژی، شیمیایی و فیزیکی مطابق استانداردهای موجود باشد. از سوی دیگر از نظر بهره برداری و تعمیرونگهداری دارای کمترین هزینه اولیه و جاری باشد.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *