Blog

پرشروسل – دستگاه تصفیه آب

پرشروسل یا مخزن تحت فشار محفظه‌ای است از جنس فایبرگلاس یا استیل که توان تحمل فشار بالا را دارد و وظیفه آن نگهداری و محافظت از ممبران است. ساختار و اندازه پرشر وسل متاثراز نوع ممبران است. در دو انتهای آن قطعه‌ای به نام درب وجود دارد که مجراهای ورود و خروج آب به ممبران در آن طراحی گردیده است به‌طوری‌که ممبران را به‌سادگی آب‌بند نموده و سبب ایجاد فشار مثبت در داخل ممبران می‌گردد. تفاوت وسل ها در جنس پوسته، ورودی و خروجی خوراک، محدوده عملکرد فشاری، محدوده عملکرد دمایی، محدوده عملکرد PH، و اندازه مختلف پورت های ورودی و خروجی می باشد. پرشر وسل و دارای کاربرد وسیع و مهمی در صنایع نمک زدایی، سیستم اسمز معکوس، نانو فیلتراسیون، و اولترافیلتراسیون می باشد. خوب است در اینجا به توضیح مختصری درباره اصطلاح های اسمز معکوس، نانو فیلتراسیون، و اولترافیلتراسیون بپردازیم که در حوزه تصفیه آب بسیار به کار گرفته میشوند.

اسمز معکوس

اسمز معکوس عبارت است از فرآیندی که آب در اثر اختلاف فشار از یک غشای نازک عبور می‌کند تا محتویات و مواد معدنی شامل نمک، ویروس‌ها، سموم و سایر ترکیبات آلوده غیر آلی، اتم‎ها و مولکول‌هایی در مقیاس کوچکتر از یک هزارم میکرون را در محدوده یونی جدا ‌کند. اسمز معکوس در واقع همان تکنیکی است که در دیالیز طبی از آن استفاده میشود.

نانوفیلتراسیون

در نانوفیلتراسیون جداسازی بر اساس اندازه مولکول صورت می‌گیرد. و عمدتا جهت حذف اجزای آلی نظیر آلوده‌کننده‌هایی در اندازه میکرونی و یون‌های چند ظرفیتی به کار گرفته میشود. نانوفیلتراسیون حتی قادراست تا مواد شیمیایی را که به منظور کشتن موجودات مضر به آب اضافه شده‌اند نیز حذف نماید . از دیگر کاربرد های این روش میتوان به حذف فلزات سنگین مانند جیوه، تصفیه‌ی آب‌های مصرفی، رنگ‌زدایی و حذف آلوده‌کننده‌ها اشاره کرد.در واقع نانوفیلتراسیون قادر است تقریباً از هر منبع آبی، آب پاک به وجود آورد و تمام باکتری‌های موجود در آب را حذف کند.

اولترافیلتراسیون

در آلترافیلتراسیون مولکول‌هایی بزرگ‌تر از پنج هزارم میکرون جدا می‌شوند. ابعاد حفره‌های فیلتر بین ۲ تا ۵۰ نانومتر است. این فرآیند برای جداسازی و تغلیظ مواد کلوئیدی و سوسپانسیونی به کار می‌رود.

 

انواع پرشروسل

 

پرشروسل ازنظر سایز قطر داخلی در سه سایز ۴ اینچی: مخصوص ممبران چهار اینچ

۸ اینچی: مخصوص ممبران هشت اینچ

۱۶ اینچی: مخصوص ممبران شانزده اینچ ساخته میشود.

ازنظر سایز طول بر اساس حداکثر تعداد ممبرانی که در آن قرار می گیرد به انواع تک ممبران، دو ممبران، سه ممبران، چهار ممبران، پنج ممبران، شش ممبران و هفت ممبران طبقه بندی میشود.

علاوه بر این پرشروسل را می توان از نظر محل ورود مایع به دو گروه ساید پورت یا ورودی از کنار(Side Port) و اند پورت یا ورودی از انتها (End Port) تقسیم بندی کرد.

 

اجزاء تشکیل دهنده پرشر وسل

اجزاء تشکیل دهنده پرشروسل عبارتند از: پوسته Housing، درب (گپ) Gap، او رینگ‌ها O-Ring و بست ویکتالیک Victaulic Clamps.

ویژگی های فنی پرشر وسل ها:
حداقل فشار کاری پرشروسل ۷۵ psi و حداکثر ۱۵۰۰ psi می باشد.
حداقل تحمل دمای پرشروسل ۲۰ درجه فارنهایت معادل ۶ – درجه سانتیگراد و حداکثر ۱۹۰ درجه فارنهایت معادل ۸۷ درجه سانتیگراد است.
پرشر وسل ها از استاندارد هایی از قبیل ASME – Section X,CE,NSF-61,ISO 9001 -2008 بهره میبرند.

محدوده تحمل PH در آن ها ۳ الی ۱۰ است.

 

کاربرد پرشر وسل:
•صنعت خودرو
•فرآیندهای صنعتی به ویژه در صنعت تولید نیرو
•بهداشت و درمان
•تصفیه ی آب شهری و آب شیرین کن
•نمک زدایی از آب دریا
•تصفیه آب صنعتی
•صنعت داروسازی
•صنایع مواد غذایی و آشامیدنی

•صنایع الکترونیکی

برندهای پرشروسل:

از انواع برند های پرشر وسل میتوان به برند کد لاین (Pentair Code line)، مستر لاین (Master-line) ، پرشر وسل وی تک ( Vetec)، پرشر وسل آر او پی وی (Ropv) و پرشر وسل پایرو (Pyro) اشاره کرد.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *