Blog

۰۲ تصفیه آب و فاضلاب

فرآیند تصفیه آب یک فرآیند وقت گیر و هزینه بر است که طی آن مواد شیمیایی نامطلوب، آلاینده‌های بیولوژیکی، جامدات معلق و گازها از آب حذف شده و آب را قابل مصرف می نمایند.

آب تصفیه شده در مصارف خانگی، کشاورزی و صنعتی کاربرد دارد میزان خلوص و تصفیه آب با توجه به مصرف آن تعیین شده و اجرایی می شود.
پس از مصرف آب هم میزان زیادی آلاینده به آن وارد می شود که ناشی از مصارف خانگی، صنعتی و یا کود های کشاورزی است که نیازمند تصفیه می باشد. چرا که ورود آب آلوده به چرخه محیط آسیب می رساند. بنابراین می بایست قبل و بعد از استفاده از آب، آنرا تصفیه نمود.
فرآیند تصفیه فاضلاب هم بسیار پیچیده و فنی است و بسته به ترکیبات آب و مورد مصرفش متفاوت است.
اهداف کلی تصفیه فاضلاب عبارت اند از:
۱- تامین شرایط بهداشتی برای زندگی مردم
۲- پاک نگهداری محیط زیست
۳- بازیابی فاضلاب
۴- تولید کود طبیعی

۵- تولید انرژی

فرایندهایی که در تصفیه آب و فاضلاب وجود دارد شامل مراحل ذیل می شود:
۱- فرآیند انعقاد ولخته سازی
۲- فرآیند جذب سطحی
۳- فرآیند غشایی
۴- فرآیند تبادل یونی
۵- فرآیند اکسیداسیون شیمیایی

۶- فرآیند بیولوژیکی

عموماً تصفیه آب در حالت کلی شامل روش‌های معمولی و روش‌های پیشرفته می‌‌باشد. در روش‌های معمولی یا سنتی مانند فیلترهای شنی و کربنی هدف از تصفیه آب حذف املاح نامحلول و همچنین آلودگی‌های بیولوژیکی می‌‌باشد ولی در روش‌های پیشرفته، هدف حذفِ املاح محلول در آب است بنابراین هزینه تصفیه پیشرفته به مراتب بیشتر از تصفیه معمولی می باشد.
آشغال گیری (Screening)واحدی برای حذف مواد جامد درشت مانند چوب و پلاستیک استفاده می شود. آشغال گیرها، برای حفاظت پمپها و سایر وسایل مکانیکی و جلوگیری از گرفتگی شیرها وسایر ملزومات در تصفیه خانه آب و فاضلاب ضروری هستند.
آشغالگیر، اولین تصفیه ایست که در تصفیه خانه ها در مورد آب و فاضلاب خام انجام می گیرد در ضمن آن مواد معلق درشت را از آب وفاضلاب جدا می سازند. آشغالگیری، معمولا با کمک صفحه های فلزی که سوراخ هایی به قطر چند میلیمتر تا چند سانتیمتر در آن ساخته شده و یا با کمک تورهای سیمی و به وسیله میله هایی که به صورت مایل در امتداد جریان فاضلاب قرار داده می شود انجام می گیرد.
بعد از این مرحله با توجه به شیوه تصفیه آب اعم ازمعمولی و پیشرفته به مراحل بعدی هدایت شده و در نهایت با قابلیت های یک آب سالم برای موارد مصرفی از پیش تعیین شده آماده می گردد.

اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *