Blog

آب قلیایی چیست؟ فواید و طرز تهیه آن چگونه می باشد؟

آب قلیایی چیست؟ فواید و طرز تهیه آن چگونه می باشد؟

آب قلیایی معمولا به نام آب یونیزه شده معروف است که سطح pH آن از ۷ بیشتر است.آب قلیایی فواید زیادی برای سلامتی انسان دارد که در زیر به برخی از این فواید اشاره می شود.

 

فواید آب قلیایی برای بدن 

بسیاری از مردم معتقدند که نوشیدن آب قلیایی، فرایند پیر شدن سلول های بدن را آهسته تر می کند، از فساد دندان و آسیب به استخوان ها نیز جلوگیری می کند.

اغلب مردم غذاهای اسیدی زیادی می خورند، بنابراین برای به تعادل رسیدن سطح pH خون، مواد معدنی ضروری مثل منیزیم و کلسیم از استخوان، بافت و دندان ها خارج می شود و وارد خون می شود.

به علاوه مصرف آب قلیایی به تدریج سبب می شود از بیماری های مربوط به اختلال در استخوان مثل ورم مفاصل، استئوپروسیس و انواع اختلالات کلیه جلوگیری شود.

مصرف آب قلیایی به تدریج سطح pH خون را به حالت طبیعی بر می گرداند.

آب قلیایی قدرت نفوذ به داخل سلول ها را دارد و به این خاطر بسیاری از مردم معتقدند آب قلیایی بهتر از آب معمولی سبب هیدرات شدن (ترکیب شیمیایی با آب) بدن می شود.

در بحث زیبایی نیز، آب قلیایی به طور قابل توجهی از خشک شدن مو و پوست جلوگیری می کند.

آب قلیایی محبوب ترین آب یونیزه شده از نظر مردم است، بنابراین باید بتوان آن را با استفاده از دستگاه های تقطیر به دست آورد.

دستگاه تقطیر، آب معمولی را تبدیل به بخار می کند و مجددا با متراکم کردن بخار تبدیل به آب می کند، تقریبا از همین فرایند برای تولیدآب قلیایی نیز استفاده می کنند و ناخالصی ها و سموم اسیدی را از آب خارج می کنند.

 

شما می توانید در این مقاله راجب تصفیه آب صنعتی مطالعه کنید 

 

چند نکته قبل از خریدن دستگاه تولید آب قلیایی

اگر قصد دارید دستگاه تولید آب قلیایی بخرید قبل از آن به چند نکته توجه کنید.

اول این که آیا می خواهید دستگاه تقطیر قابل جابجایی باشد یا خیر. برخی دستگاه ها کوچک و قابل حمل است و به سر شیر آب منزل نصب می شود از مکانی به مکان دیگر قابل حمل است.

اما نوع دیگر دستگاه این است که به طور دائمی بسته می شود و قابل حمل از سر شیری به سر شیر دیگر نیست و نسبت به نوع قابل حمل آن، آب را بهتر یونیزه می کند.

نکته دیگر این که در خرید این دستگاه باید دقت کنید که تمیز کردن آن به راحتی انجام گیرد تا هر چند وقت با تمیز کردن دستگاه، از آب خالص تری بهره مند شوید.

 

 

چگونه آب قلیایی را در منزل تولید کنید

آب قلیایی درجات مختلفی دارد و علت آن نیز واضح است که در سطوح pH مختلف آب یونیزه می شود. طرفداران آب قلیایی معتقدند که این آب متابولیسم بدن را بالا می برد،

اسید خون را کاهش می دهد و جذب عناصر مغذی بدن را با سرعت بیشتر انجام می دهد.

 

 

pH آب را اندازه بگیرید

قبل و بعد از قلیایی کردن آب، بایستی pH آب را چک کنید. pH آب به طور معمول ۷ است اما ناخالصی ها این تعادل را به سمت اسیدی شدن متمایل می کند.

سطح pH نرمال برای نوشیدن آب بین ۸ تا ۹ است که این pH، با قلیایی کردن آب به دست می آید.

 

 

بسته حاوی نوارهای اندازه گیری pH را خریداری کنید

از فروشگاه های لوازم تصفیه آب، کیت اندازه گیری pH را خریداری کنید که شامل چندین نوار اندازه گیری pH و یک نمودار با رنگ های مختلف برای pH های مختلف وجود دارد.

 

 

قبل از قلیایی کردن آب، pH را اندازه بگیرید

یک لیوان آب تهیه کنید و یک نوار از کیت pH را در لیوان غوطه ور کنید. چند دقیقه صبر کنید و رنگی که در نوار ظاهر شده است را با رنگ نمودار مقایسه کنید تا ببینید عدد pH چند است.

این عدد را در برگه ای یادداشت کنید. سپس به یکی از روش های زیر آب را قلیایی کنید. آب بایستی pH 8 یا ۹ داشته باشد.

 

 

استفاده از جوش شیرین 

۱/۸ قاشق غذاخوری یا ۶۰۰ میلی گرم جوش شیرین را به ۲۳۷ میلی لیتر آب اضافه کنید. جوش شیرین خاصیت قلیایی دارد و وقتی به آب افزوده می شود خاصیت قلیایی آب را نیز افزایش می دهد.

آب را هم بزنید تا جوش شیرین به طور کامل در آب مخلوط شود.

اگر رژیم غذایی کم سدیم دارید، جوش شیرین به آب اضافه نکنید. جوش شیرین سدیم بالایی دارد.

 

 

استفاده از لیمو ترش

لیمو ترش بار الکتریکی منفی دارد. وقتی یک لیوان آب لیموترش می نوشید، بدنتان به بار الکتریکی منفی لیموترش واکنش نشان می دهد و در هنگام گوارش، آب را قلیایی می کند.

پارچی را از آب پر کنید. یک لیمو ترش را به ۸ قسمت برش بزنید. لیمو ترش را به آب اضافه کنید ولی آن را در آب فشار ندهید. درب پارچ را بگذارید و اجازه دهید

یک شب برای ۸ تا ۱۲ ساعت در دمای معمولی اتاق بماند. اگر تمایل دارید ۱ قاشق غذاخوری نمک دریای هیمالیایی صورتی رنگ را به آب لیمو اضافه کنید.

 

اشتراك گذاری نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *