فهرست مطالب

بک واش سختی گیر چیست؟

بک واش سختی گیر (back wash ) مهمترین عملیات تعمیر و نگهداری در سیستم تصفیه آب صنعتی است که می تواند از کربن فعال، ماسه، زئولیت، رزین تبادل یونی … یا تشکیل شده باشد. 

اهمیت سیستم بک واش در دستگاه تصفیه آب

سیستم بک واش سختی گیر یک مسیر جریان آب است و در دستگاه‌ تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس کاربرد دارد و موجب بهبود عملکرد و افزایش کیفیت آب و همچنین افزایش طول عمر فیلتر ممبران می‌گردد ؛ بک واش سختی گیر مواد جامد باقی مانده در آب را بر میدارد و با استفاده از کربن فعال ، بستر رشد و تکثیر باکتری ها و زیست توده ها را مسدود میکند و بصورت رسوب جامد در خود نگه میدارد.

حباب هایی را که به دلیل تغییرات دما یا به دام افتادن هوا تشکیل می شوند را حذف کنید و باعث افزایش سرعت جریان آب می شود .

از رسوب کردن انواع ذرات مانند کربنات کلسیم ، زیست توده ها و برخی مواد آلی طبیعی در سیستم تصفیه آب صنعتی جلوگیری میکند که در نهایت باعث کاهش فشار بر سیستم و افزایش طول عمر ممبران ها می شود . 

بهترین زمان انجام بک واش سختی گیر در سیستم تصفیه آب


انجام به موقع فرآیند بک واش رابطه مستقیم به کیفت آب خروجی دارد پس زمان بندی انجام آن باید به صورتی باشد که بلافاصله با کاهش کیفیت آب این عملیات آغاز شود. در واقع انجام عملیات بک واش زمان ثابتی ندارد که مثلا ما بگوییم هرماه باید انجام بشود،

فاکتور­های مختلفی برای شروع عملیات شیر بک واش سختی گیر در سیستم تصفیه آب وجود دارد از جمله:

  • میزان مواد آلاینده ورودی
  • حجم آب ورودی
  • فشار آب در جریان
  • عدد شاخصTDS
  • میزان کدورت آب

اگربخواهیم زمان عملیات را به صورت عدد و ارقام معرفی کنیم باید بگوییم زمانی که مانومتر کاهش فشار ۰.۲ تا ۰.۵ از حالت نرمال را نشان دهد زمان انجام عملیات بک واش سختی گیر رسیده است اما چون ممکن است این کاهش فشار موقتی بوده و دلیل آن نقص عملکرد سیستم در بخش های دیگر باشد، یک بازه زمانی ۵ الی ۱۰ روزه برای بررسی قطعی تعیین می­شود.

چگونه عملیات بک واش سختی گیر در سیستم تصفیه آب صنعتی انجام دهیم ؟

عملیات بک واش سختی گیر در سیستم تصفیه آب فرآیندی ست که در طی آن دستگاه اقدام به پاک سازی فیلتر شنی کرده و جامدات، ذرات معلق و آلودگی ها را از مخزن می­زداید. شرح این عملیات را در یک جمله ساده می­توان گفت: بک واش یک فرآیند حرکت جریان آب در جهت عکس جریان اولیه است. در طی عملیات بک واش تمام ذرات جامد محبوس شده میان شن و سیلیس فیلتر شنی شسته شده و از دریچه خروجی که عموما در بالای فیلترنصب می­شود، خارج می­‌شود.
بکواش سختی گیر دستگاه تصفیه آب؛ بک واش سختی گیر رزینی ، در این بخش تمام مراحلی که در فرآیند بک واش انجام می­گیرد را مورد بررسی قرار می­دهیم:

خاموش کردن دستگاه: برای قطع جریان ورودی
قطع و خاموش کردن پمپ دستگاه
تنظیم شیر بکش واش سختی گیر در حالت بک واش Back washing
روشن کردن پمپ : این بخش ۳-۴ دقیقه به طول می­‌انجامد(این زمان بسته به کدورت آب متغیر است) و بک واش تا زمان خروج آب زلال ادامه پیدا می­‌کند
پمپ خاموش می­‌شود
شیر در حالت شستشو Rinse قرار می­گیرد
پمپ مجددا روشن می‌­شود تا شستشو انجام شود
پمپ مجدد خاموش می­‌شود
شیر به حالت فیلتر که عملیات فیلتراسیون را انجام می­‌دهد تغییر وضعیت می­‌دهد
دستگاه آماده کار است و پمپ روشن می­‌شود
نکته: انجام عملیات بکواش در سیستم های اتوماتیک مستلزم تعیین زمان هر مرحله توسط اپراتور است.

 

مزیت سیستم بک واش سختی گیر در دستگاه تصفیه آب

اگر بک واش Bachwash نباشد چه اتفاقی برای دستگاه تصفیه آب می‌افتد؟
فیلتر ممبران گران‌ قیمت‌ ترین فیلتر دستگاه است که بسته به شرایط آبی که تصفیه می‌کند بین 1 تا 2 سال می‌تواند عمر کند، اگر سیستم بک واش سختی گیر وجود نداشته باشد رسوبات انباشته‌شده در هوزینگ ممبران و آلودگی‌های آن بر روی ممبران تأثیر گذاشته و موجب خرابی و کم شدن عمر ممبران و همچنین کاهش کیفیت آب می‌گردد. تمامی این موارد درنهایت مشتری را مجبور می‌سازد تا با هزینه گزاف نسبت به تعویض ممبران خیلی زودتر ازآنچه لازم است اقدام کند.

هوزینگ فیلتر ممبران که به‌طور مداوم با آب تصفیه نشده و املاح در تماس است به‌مرورزمان شروع به رسوب بستن و آلوده شدن می‌کند، آلودگی که حتی نمی‌توانید تصورش را بکنید و تا با چشمان خود آن را نبینید نمی‌توانید باور کنید که از همین آب‌لوله‌کشی به وجود آمده است. برای اینکه این رسوبات از داخل هوزینگ ممبران شسته شوند از سیستم بک واش سختی گیر استفاده می‌شود.

این سیستم 1 مدار به مدار آبی دستگاه اضافه می‌کند. این مدار دارای یک شیر است که با باز کردن آن آب با فشار داخل هوزینگ ممبران جریان پیداکرده و باعث خروج آلودگی‌ها از آن می‌شود. به این شیر، شیر بک واش گفته می‌شود. بعد از انجام شستشو حتماً باید شیر بک واش به حالت بسته دربیایید تا دستگاه به عملکرد اصلی خود برگردد.

حالت های کاری با شیر بک واش سختی گیر

با توجه به مراحل کاری تعریف شده، یک شیر بک واش می تواند در یکی از سه حالت کاری زیر قرار گیرد:

حالت اول: سرویس (Service)
در زمانی که فیلتر شنی یا کربنی در حال کار و در مرحله سرویس است،
آب به آرامی از بالای بستر فیلتراسیون وارد شده و پس از عبور از آن و انجام تصفیه لازم، ت
وسط نازل کف فیلتر جمع آوری شده و از خروجی شیر فیلتر خارج می شود.
حالت دوم: بک واش (Backwash)
عملیات بک واش، از مهمترین مراحل شستشوی فیلتر شنی یا کربنی محسوب می شود.
بستر ماده فیلتراسیون در زمانی که فیلتر در وضعیت سرویس قرار دارد، بتدریج کثیف شده و دچار گرفتگی می شود.
در حالت بک واش، جهت جریان آب معکوس شده و آب در داخل فیلتر از پایین به بالا حرکت می کند.
این کار موجب انبساط بستر فیلتر و شناور شدن دانه های سیلیس و یا کربن شده و باعث می شود
تا ذرات معلق درگیر شده با بستر فیلتراسیون کاملاً ششستشو داده شده و از فیلتر خارج شوند.
حالت سوم: شستشوی سریع (Fast Rinse)
در آخرین مرحله، آّب از بالای بستر فیلتر با دبی بیشتری نسبت به حالت سرویس روی بستر فیلتر می ریزد تا آن را مجدداً فشرده نموده
و آماده قرار گرفتن مجدد در وضعیت سرویس نماید.

نکات مهم در استفاده از بک واش سختی گیر در سیستم تصفیه آب صنعتی

 

  • به ازای هر متر مربع سطح فیلتر 6 متر مکعب آب برای بک واش سختی گیر مورد نیاز است.
  • در هنگام روشن بودن پمپ به هیچ عنوان حالت شیربک واش سختی گیر شش راهه را تغییر ندهید.
  • برای بک واش فیلترهای شنی با ارتفاع زیاد نیاز به کمپرسور هوا نیز می باشد.

بررسی انواع سیستم های بک واش سختی گیر در دستگاه تصفیه آب صنعتی

بک واش اتوماتیک
حالت اتوماتیک همانطور که از نامش پیداست عملیات بک واش را مستقل از اپراتور به انجام می­رساند. سوالی که اینجا پیش می­آید این است که زمان بندی برای حالت اتوماتیک بر چه اساس انجام می­گیرد؟ زمانبندی در سیستم بک واش اتوماتیک توسط اپراتور از قبل تعیین می شود.

بک واش نیمه اتوماتیک
عنصر اصلی در حالت نیمه اتوماتیک وجود شیرهای شش راهه است. این مدل شیربک واش انجام عملیات های مختلفی را برنامه ریزی و شروع می­کنند. غالبا شیر شش راهه بر روی مخزن فیلتر شنی تعبیه می­شود و به وسیله اهرم تنظیم کننده حالت عملیات مورد نظر انتخاب می­شود. عملیات های مختلفی مانند؛ بک واش، فیلتراسیون و تخلیه و… توسط شیربک واش شش راهه انجام می­شود.

نکته: کاربردی ترین و معمول ترین نوع روش بک واش، روش نیمه اتوماتیک است که سهمی بالغ بر ۹۰+ درصد از بک واش دستگاه های تصفیه آب مربوط به این روش است.

بک واش دستی
در بکواش دستی(manual) قدیمی ترین روش بک واش فیلترهای شنی روش دستی است که تمام مراحل آن توسط اپراتور و به وسیله چند شیر انجام می­شود. تعداد شیرهای تعبیه شده در این مدل ۴ الی ۵ عدد است که هرکدام وظیفه پشتیبانی و انجام یک بخش را به عهده دارد.

شیر بک واش شش راهه
آیا امکان اضافه کردن سیستم بک واش به دستگاه‌ تصفیه آب وجود دارد؟

 

دستگاه‌ تصفیه آب به روش اسمز معکوس، قابلیت اضافه کردن سیستم بک واش را دارند و اگر شما قبلاً دستگاه تصفیه آب خریداری نموده‌اید و دستگاه شما فاقد سیستم بک واش است، می‌توانید از کارشناسان آبنوس پالایش بخواهید تا به دستگاه شما این سیستم را اضافه کنند.

تفاوت بک واش و Cip چیست ؟

 

تفاوت بک واش و Cip و سی آی پی: عملیات بک واش در فیلتر های شنی انجام می­شود و عملیات CIP در ممبران سیستم های اسمز معکوس RO انجام می­ شود.

معرفی برخی از خدمات و محصولات آبنوس پالایش
دستگاه تصفیه آب صنعتی Industrial water purifier 

از پرکاربردترین روش‌های تصفیه آب صنعتی در صنایع، کارخانجات و  کشاورزی به شمار می‌رود؛ شرکت فنی مهندسی آبنوس پالایش با تلفیق دانش فنی و تجربه توانسته است پروژه‌های متعدد طراحی سیستم تصفیه آب و آب شیرین کن‌های صنعتی را مطابق با آخرین استانداردهای بین‌المللی و با حداقل قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

در صنایع مختلف کشور به اجرا درآورد.

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت یا ضد رسوب ها برای رفع گرفتی فیلتر ممبران از املاح مختلف هنگام تصفیه آب اسمز معکوس RO که دارای درصد بازیافت بالا هستند استفاده می شوند . پس از گذشت زمان کوتاهی ظرفیت تولید دستگاه تصفیه آب با افت شدیدی رو به رو میشود و راه حل اساسی گرفتگی فیلترهای ممبران استفاده از آنتی اسکالانت با دوز مشخص در زمان راه اندازی سیستم می باشد ؛ بهترین برندها آنتی اسکالانت فلوکن 260 ، آنتی اسکالانت آویستا ، انتی اسکالانت اوستا ،  آنتی اسکالانت جنسیس می باشد .

فیلتر ممبران تصفیه آب

فیلتر ممبران دارای دو نوع فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی و فیلتر ممبران دریایی می‌باشد که آبنوس پالایش وارد‌کننده انواع برندهای ، ممبران Dupont ، ممبران FILMTEC DOW ، شرکت آبنوس پالایش وارد کننده انواع ممبران تصفیه آب فیلمتک :

برای استعلام قیمت ممبران صنعتی با کارشناسان ما تماس بگیرید .

آبنوس پالایش وارد کننده ممبران آب شیرین کن فیلمتک اصل ساخت کشور آمریکا 

دستگاه آب شیرین کن

دستگاه آب شیرین کن صنعتی اقدام به سختی‌گیری و کنترل رسوب گذاری از نمک و املاح مختلف در آب و کنترل مواد بیولوژیک و باکتری‌های هوازی و غیر هوازی می‌نماید و تمامی املاح و شوری آب را تصفیه نموده و همچنین باعث جداسازی تمام عناصر و موادمضر برای سلامتی مانند کادیوم ، سرب ، سیانید ، آرسنیک و فنل می‌شود؛ انواع آب شیرین کن صنعتی شامل آب شیرین کن کشاورزی و آب شیرین کن دریایی جهت تصفیه آب شور می‌باشد.

خرید و قیمت کربن فعال (اکتیو) جاکوبی و همچنین دریافت مشاوره رایگان از وبسایت آبنوس پالایش

با معرفی کربن فعال و انواع کربن اکتیو و همچنین معرفی برندهای کربن فعال شما را در خرید کربن فعال گرانولی همراهی کنیم.

قیمت کربن فعال گرانولی ، کربن فعال از کجا بخریم ، قیمت هر کیلو کربن خالص ، قیمت کربن اکتیو جاکوبی