قیمت و خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی

خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی | فروش دستگاه آب شیرین کن صنعتی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی  چیست؟

دستگاه آب شیرین کن صنعتی به یک ستون مهم از منابع آب شیرین جهان تبدیل شده اند. نمک زدایی جایگزینی برای تولید ناکافی آب تمیز و علل طبیعی است که این موضوع را تشدید می کند، مانند خشکسالی. مستقل از الگوهای آب و هوا، سیستم‌های نمک‌زدایی در کمک به کشورها یا شرکت‌ها در دستیابی به نیازهای آبی خود کارآمد هستند.

سیستم های دستگاه آب شیرین کن صنعتی سیستم RO از اسمز معکوس برای تصفیه آلاینده های ناخواسته مانند نمک و مواد معدنی از آب تصفیه نشده استفاده می کنند. این فرآیند از طریق اعمال پمپ های فشار بالا انجام می شود که آب غلیظ را از طریق غشاهای نیمه تراوا که متشکل از منافذ کوچکی است که از عبور ناخالصی ها جلوگیری می کند، وارد می کند. آنچه از سیستم اسمز معکوس حاصل می شود، آب شیرین و تمیزی است که از آلاینده های خود که به طور همزمان تخلیه می شوند، عاری است.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی عموماً در کارخانه‌های بزرگ مقیاس استفاده می‌شوند که باید با مسائل نظارتی، بودجه‌ای و عملی برای تولید توزیع آب مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست مقابله کنند. صدها نیروگاه آب شیرین کن در سراسر جهان وجود دارد که مناطق برای فعالیت اقتصادی و تامین آب پاک به آنها وابسته هستند. نمک زدایی به ارائه راه حل هایی ادامه می دهد که ارزش خود را با رعایت معیارهای چالش برانگیز با پاسخ های درخشان و بهره وری ثابت می کند.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی برای کاربردهای آب آشامیدنی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی یا اسمز معکوس آب دریا (SWRO) یک فرآیند غشای آب شیرین کن اسمز معکوس است که از اوایل دهه 1970 به صورت تجاری مورد استفاده قرار گرفته است. این سیستم‌ها می‌توانند از کارخانه‌های بزرگ نمک‌زدایی گرفته تا دستگاه‌های آب دریا با اندازه کوچک‌تر و ماشین‌های آب آشامیدنی متفاوت باشند. سیستم تصفیه آب دریا یک گذر معمولی از اجزای زیر تشکیل شده است:

ورودی: آب چاه ساحلی

پیش تصفیه: فیلتراسیون و دوز شیمیایی

پمپ فشار بالا: برای رسیدن به فشار مورد نیاز

مجموعه غشا: برای انجام فرآیند نمک زدایی

تنظیم pH: برای تنظیم سطح قلیایی یا اسیدی

ضد عفونی: برای جلوگیری از رشد باکتری یا ارگانیک

شرکت Pure Aqua صدها سیستم نمک‌زدایی اسمز معکوس آب دریا تجاری و صنعتی را با TDS آب خوراک تا 45000 ppm تولید و عرضه کرده است.

ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی قابل تنظیم

آب شیرین کن صنعتی سری SWI ما با ظرفیت‌های 8000 GPD تا 660000 GPD و حداکثر TDS آب خوراک 42000 ppm در دسترس است. ما واحدهای استاندارد سری SWI را ارائه می‌کنیم و همچنین می‌توانیم آن‌ها را متناسب با نیازهای شما در مصرف آب تنظیم کنید. از استراحتگاه پنج ستاره شما تا بزرگترین کارخانه آب شیرین کن جهان در امارات متحده عربی، Pure Aqua آماده و قادر به ارائه بهترین ها در سیستم های آب شیرین کن صنعتی است.

دستگاه‌های نمک‌زدایی Pure Aqua قادر به حذف نمک‌ها و همچنین سایر ناخالصی‌ها مانند باکتری‌ها، قندها، پروتئین‌ها، رنگ‌ها و اجزای دارای وزن مولکولی بیشتر از 150-250 دالتون هستند. Pure Aqua خط کاملی از سیستم‌های نمک‌زدایی اسمز معکوس آب دریا را ارائه می‌کند که همگی با استفاده از مدل‌سازی سه بعدی کامپیوتری و نرم‌افزار طراحی فرآیند پیشرفته برای راه‌حل‌های دقیق و سفارشی‌سازی شده مهندسی شده‌اند.

آیا دستگاه آب شیرین کن مقرون به صرفه است؟

ساخت و نگهداری ماشین‌های نمک‌زدایی در مدت زمان طولانی بسیار پرهزینه است. با این حال، پیشرفت‌های اخیر در اجزای تصفیه آب که شامل پیشرفت‌های غشای اسمز معکوس (پس زدن زیاد، هزینه‌های انرژی کم) و دستگاه‌های بازیابی انرژی می‌شود، هزینه‌های مربوط به نیروگاه‌های نمک‌زدایی را بسیار کمتر کرده است. به حدی که ماشین های نمک زدایی در حال حاضر به یک منبع جایگزین مقرون به صرفه برای توزیع آب تبدیل شده اند. به همین دلیل، اکثر دولت های منطقه ای و ایالتی آنها را در برنامه های آبی خود به عنوان ابزاری برای کمک به تحقق اهداف آبی فعلی و آینده گنجانده اند.

آب شیرین کن صنعتی RO چگونه کار میکند ؟

دستگاه آب شیرین کن صنعتی (RO) یک فرآیند تصفیه آب است که از یک غشای تا حدی نفوذپذیر برای جداسازی یون ها، مولکول های ناخواسته و ذرات بزرگتر از آب آشامیدنی استفاده می کند. در دستگاه آب شیرین کن، از فشار اعمال شده برای غلبه بر فشار اسمزی استفاده می شود، یک ویژگی جمعی که توسط اختلاف پتانسیل شیمیایی حلال، یک پارامتر ترمودینامیکی هدایت می شود. دستگاه آب شیرین کن RO می تواند بسیاری از گونه های شیمیایی محلول و معلق و همچنین بیولوژیک (عمدتاً باکتری ها) را از آب حذف کند و هم در فرآیندهای صنعتی و هم در تولید آب آشامیدنی استفاده می شود. نتیجه این است که املاح در سمت تحت فشار غشاء باقی می ماند و حلال خالص اجازه عبور به سمت دیگر را می دهد. برای «انتخابی» بودن، این غشاء نباید اجازه دهد که مولکول‌ها یا یون‌های بزرگ از منافذ (سوراخ‌ها) عبور کنند، بلکه باید به اجزای کوچک‌تر محلول (مانند مولکول‌های حلال، مانند آب، H2O) اجازه عبور آزادانه بدهد.

در فرآیند اسمز معمولی، حلال به طور طبیعی از ناحیه ای با غلظت املاح کم (پتانسیل آب بالا) از طریق یک غشاء به ناحیه ای با غلظت املاح بالا (پتانسیل آب کم) حرکت می کند. نیروی محرکه حرکت حلال کاهش انرژی آزاد گیبس سیستم است که اختلاف غلظت حلال در دو طرف غشاء کاهش می یابد و به دلیل حرکت حلال به محلول غلیظ تر، فشار اسمزی ایجاد می کند. بنابراین، اعمال فشار خارجی برای معکوس کردن جریان طبیعی حلال خالص، اسمز معکوس است. این فرآیند مشابه سایر کاربردهای فناوری غشاء است.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی از این جهت با فیلتراسیون متفاوت است که مکانیسم جریان سیال از طریق اسمز در سراسر غشا است. مکانیسم حذف غالب در فیلتراسیون غشایی، کرنش کردن یا حذف اندازه است، که در آن منافذ 0.01 میکرومتر یا بزرگتر هستند، بنابراین فرآیند از نظر تئوری می تواند بدون توجه به پارامترهایی مانند فشار و غلظت محلول به کارایی کامل برسد. اسمز معکوس در عوض شامل انتشار حلال در سراسر غشایی است که یا غیر متخلخل است یا از نانوفیلتراسیون با منافذ به اندازه 0.001 میکرومتر استفاده می کند. مکانیسم حذف غالب ناشی از تفاوت در حلالیت یا انتشار است و این فرآیند به فشار، غلظت املاح و سایر شرایط بستگی دارد.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی معمولاً به دلیل استفاده از آن در تصفیه آب آشامیدنی از آب دریا، حذف نمک و سایر مواد پساب از مولکول های آب شناخته شده است.

دلایل استفاده از آب شیرین کن صنعتی RO

یکی از بزرگترین محدودیت ها در جهان کمبود آب شیرین است که مشکلات زیادی را در صنعت و زندگی روزمره انسان ایجاد کرده است. این محدودیت ها نه تنها در تامین آب آشامیدنی مشهود است، بلکه در کشاورزی و تولید دارو، مواد بهداشتی و صنعت نیز مشهود است. در مقابل آب دریا به دلیل حجم بالای املاح غیرقابل استفاده است که با نمک زدایی آب دریا می توان از آن در چرخه طبیعی استفاده کرد. استفاده از دستگاه آب شیرین کن RO امکان حذف 99.6 درصد املاح موجود در آب و در نهایت تحویل آب تازه و خالص را به عنوان خروجی می دهد.

اسمز معکوس یا نمک زدایی چیست؟

اسمز فرآیندی در طبیعت است که در آن آب شیرین تمایل به مهاجرت به آب نمک پر نمک دارد. این فرآیند بارها در طول روز در بدن انسان و در کلیه ها اتفاق می افتد که در طبیعت نیز در فرآیند جذب آب از زمین توسط ریشه درختان دیده می شود. اسمز معکوس دقیقا برعکس این فرآیند عمل می کند که در آن آب شور با فشار به آب شیرین مهاجرت می کند و یون ها و نمک های موجود در آب توسط یک غشای نیمه تراوا حذف می شوند.

آب شیرین کن صنعتی اسمز معکوس مخصوصاً زمانی استفاده می شود که نیاز به کاهش نمک در آب باشد. اسمز معکوس یک فرآیند جداسازی فیزیکی است که در آن جریان آب خام به دو جریان آب محصول و جریان آب تغلیظ شده تقسیم می شود. جریان غلیظ آب شور یا فاضلاب نیز نامیده می شود.

شروع کار با دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس از کجا شروع شد ؟

فرآیند اسمز از طریق غشاهای نیمه تراوا برای اولین بار در سال 1748 توسط ژان آنتوان نولت مشاهده شد. برای 200 سال بعد، اسمز فقط یک پدیده بود که در آزمایشگاه مشاهده شد. در سال 1950، دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس برای اولین بار نمک زدایی آب دریا را با استفاده از غشاهای نیمه تراوا بررسی کرد. محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس و دانشگاه فلوریدا با موفقیت آب شیرین را از آب دریا در اواسط دهه 1950 تولید کردند، اما این شار بسیار کم بود تا از نظر تجاری قابل دوام باشد ،  تا زمانی که در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس توسط محققان کشف شد. Sidney Loeb و Srinivasa Sourirajan در شورای تحقیقات ملی کانادا، اتاوا، در مورد تکنیک‌هایی برای ساخت غشاهای نامتقارن که مشخصه آن یک لایه «پوست» نازک است که در بالای یک منطقه بستر بسیار متخلخل و بسیار ضخیم‌تر از غشاء حمایت می‌شود. جان کادوت، از شرکت Filmtec، کشف کرد که غشاهایی با شار بالا و عبور نمک کم می‌توانند با پلیمریزاسیون سطحی m-phenylene diamine و تری‌مسوئیل کلرید ساخته شوند. حق ثبت اختراع کادوت در این فرآیند موضوع دعوی قضایی بود و از آن زمان منقضی شده است. تقریباً تمام غشاهای آب شیرین کن صنعتی (اسمز معکوس تجاری ) در حال حاضر با این روش ساخته می شوند. تا سال 2019، تقریباً 16000 کارخانه نمک‌زدایی در سراسر جهان وجود داشت که حدود 95 میلیون متر مکعب در روز (25 میلیارد گالن آمریکا در روز) آب شیرین‌سازی شده برای استفاده انسانی تولید می‌کردند. حدود نیمی از این ظرفیت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بود.

تولید دستگاه آب شیرین کن صنعتی اسمز معکوس ، کارخانه اسمز معکوس مرجانی کیپ شمالی در سال 1977 کیپ کورال، فلوریدا اولین شهرداری در ایالات متحده بود که از فرآیند RO در مقیاس بزرگ با ظرفیت عملیاتی اولیه 11.35 میلیون لیتر (3 میلیون گال آمریکا) در روز استفاده کرد. تا سال 1985، به دلیل رشد سریع جمعیت کیپ کورال، این شهر دارای بزرگترین کارخانه اسمز معکوس کم فشار در جهان بود که قادر به تولید 56.8 میلیون لیتر (15 میلیون گال آمریکا) در روز (MGD) بود.

به طور رسمی، اسمز معکوس فرآیندی است که یک حلال را از ناحیه ای با غلظت املاح بالا از طریق یک غشای نیمه تراوا به ناحیه ای با غلظت املاح کم با اعمال فشاری بیش از فشار اسمزی وادار می کند. بزرگترین و مهمترین کاربرد اسمز معکوس جداسازی آب خالص از آب دریا و آبهای شور است. آب دریا یا آب شور بر روی یک سطح غشاء تحت فشار قرار می گیرد و باعث انتقال آب کم نمک در سراسر غشا و خروج آب آشامیدنی از سمت کم فشار می شود.

غشاهای مورد استفاده برای اسمز معکوس دارای یک لایه متراکم در ماتریس پلیمری هستند – یا پوست یک غشای نامتقارن یا یک لایه پلیمریزه سطحی در یک غشای کامپوزیت لایه نازک – جایی که جداسازی رخ می دهد. در بیشتر موارد، غشاء طوری طراحی شده است که فقط آب از این لایه متراکم عبور کند و در عین حال از عبور املاح (مانند یون های نمک) جلوگیری کند. این فرآیند مستلزم آن است که فشار بالایی در سمت غشاء با غلظت بالا اعمال شود، معمولاً 2-17 بار (30-250 psi) برای آب شیرین و شور و 40-82 بار (600-1200 psi) برای آب دریا. که حدود 27 بار (390 psi) [9] فشار اسمزی طبیعی دارد که باید بر آن غلبه کرد. این فرآیند بیشتر به دلیل استفاده در نمک زدایی (حذف نمک و سایر مواد معدنی از آب دریا برای تولید آب شیرین) شناخته شده است، اما از اوایل دهه 1970، برای تصفیه آب شیرین برای مصارف پزشکی، صنعتی و خانگی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

انواع آب شیرین کن های صنعتی

در نمک زدایی اسمز معکوس، آب خام (تصفیه نشده) با فشار به داخل محفظه ای حاوی غشای نیمه تراوا پمپ می شود، زیرا تقریباً فقط آب خالص می تواند از غشاء عبور کند، به طوری که آب در یک طرف غشاء تقریباً خالص است. آب تغلیظ شده از ناخالصی ها، از طرف دیگر. این فشار خارجی بیشتر از فشار اسمزی معمولی است، بنابراین مولکول های کوچکتر از منافذ غشاء عبور می کنند، در حالی که مولکول های بزرگتر قادر به عبور از غشا نیستند.

لازم به ذکر است که قطر منافذ یک غشا حتی از قطر یک ویروس یا باکتری کمتر است. مولکول های بزرگتر در یک جریان جانبی از غشاء عبور کرده و دفع می شوند. به طور کلی، اسمز معکوس به شرح زیر عمل می کند:

· آب شور با املاح فراوان وارد دستگاه می شود

· برای انتقال آب نمک به آب شیرین از پمپ فشار استفاده می شود

· در مسیر آب شور به آب شیرین، غشای نیمه تراوا با منافذ بسیار ریز قرار می گیرد و از عبور املاح به قسمت آب شیرین جلوگیری می کند.

· پس از چندین بار استفاده از دستگاه آب شیرین کن، شستشوی فیلتر و غشای نیمه تراوا با روش های مختلف مانند بک واش و مواد شیمیایی ضروری است.

توجه به این نکته بسیار مهم است که بسته به نوع آب و میزان املاح موجود در آن ممکن است نیاز به پیش تصفیه باشد که برای آن از دستگاه های مختلفی مانند اولترافیلتراسیون، فیلتر کربن و فیلتر شنی و … استفاده می شود. با استفاده از این تجهیزات حجم زیادی از آلودگی آب کاهش می یابد و در نتیجه غشای اسمز معکوس آسیبی نمی بیند و طول عمر آن افزایش می یابد.

تجهیزات کارخانه آب شیرین کن
به منظور اجرای فرآیند نمک زدایی RO، تجهیزاتی مانند موارد زیر مورد نیاز است:

· سیستم پیش تصفیه شامل فیلتر شنی، فیلتر کربن و فیلتر کارتریج می باشد

· غشاء نیمه تراوا

· پمپ فشار قوی

· پکیج تزریق ضد رسوب شامل پمپ تزریق و مخزن

· پکیج تزریق سود سوزآور و اسید شامل پمپ تزریق و مخزن می باشد

· شاسی استقرار

· برد و مدار توزیع برق

· سیستم CIP

شاسی آب شیرین کن


شاسی دستگاه آب شیرین کن صنعتی نقش نگهدارنده از قطعات و تجهیزات را ایفا می‌کند. شاسی یک دستگاه می‌تواند جنس مختلفی داشته باشد. کربن استیل یا همان آهن ( ST37 )، استنلس استیل ۳۰۴ و استنلس استیل ۳۱۶ از معروف ترین آن ها است. انتخاب جنس شاسی می‌تواند بین ۵ الی ۱۰ درصد قیمت یک آب شیرین کن را افزایش و یا کاهش دهد. نوع جوش کاری و حتی نوع اتصال شاسی در یک آب شیرین کن نیز می‌تواند بهای که باعث افزایش قیمت آب شیرین کن شود . به طور مثال جوشکاری آرگون با الکترود تفاوت زیادی در بهای تمام شده شاسی دارد.

10 نظر

  1. آیا دستگاه آب شیرین کن صنعتی برای شیرین کردن آب چاه هم مناسبه؟ از آب تولیدی می خواهیم برای آبیاری زمین کشاورزی استفاده کنیم

  2. با سلام برای خرید پکیج تصفیه آب صنعتی و قیمت آب شیرین کن ها مشاوره می خواستم ، ضمانت محصولات و تجهیزات شما چه مدته؟

  3. مرسی از مطالب خوبتون میشه بگید قیمت آب شیرین کن صنعتی برای تصفیه آب دریا با ظرفیت 30 متر مکعب در شبانه روز حدودا چقدر میشه؟

  4. با سلام و خسته نباشید میشه لطفا لیست قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی با حجم بین 100 تا 200 متر مکعب رو برام ایمیل کنید. بسیار سپاسگزارم

  5. قیمت اب شیرین کن تجاری تا ۲۰۰۰لیتر در شبانه روز لطفا از چه قیمت شروع و تا چه قیمت برای شهری در حدود جمعیت ده هزار نفر

  6. سلام یه دستگاه آب شیرین کن صنعتی میخوام که اب چاه رو شیرین کنه درخت انار و گندم هم کشت میشه هنوز انجام ندادیم فقط میدونم شور هست یه دستگاهی که یه شیر اب هم بهم اب شیرین بده بسه بعد برق هم ندارم هنو یا با گازوییل کار کنه یا خورشیدی خب چه دستگاهی پیشنهاد شما هس حدود قیمت و مشخصات دستگاه رو بهم میگین با موتور برق کار میکنه دیگه؟؟ در روز حدود ۵۰ هزار لیتر اب خب این دستگاه چقد قیمت داره و پس اب چقد داره بعد فیلتر شون چجوریه هر چند وقت باید تعویض بشه؟

  7. سلام قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی رو میخواستم بدونم؟ ۲۰ هزار لیتری اینها استاندار هم داره؟ و قیمت‌ها چرا متفاوته؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.