دستگاه آب شیرین کن صنعتی دریایی 💯

خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی | فروش دستگاه آب شیرین کن صنعتی

چرا دستگاه آب شیرین کن صنعتی دریایی تهیه کنیم ؟

دستگاه آب شیرین کن صنعتی دریایی به یکی از منابع مهم تولید آب شیرین در جهان تبدیل شده است . امروزه نمک زدایی مهمترین جایگزین برای تولید آب شیرین می باشد و موضوعاتی مانند خشکسالی ، نیاز روز افزون به دستگاه آب شیرین کن را بیشتر میکند . دستگاه اب شیرین کن دریایی در کمک به کشورها و شرکت‌ها در دستیابی به نیازهای آب شیرین بسیار کارآمد هستند.

شرکت آبنوس پالایش سازنده دستگاه آب شیرین کن صنعتی دریایی با بهترین قیمت و کیفیت تضمینی همراه با خدمات پس از فروش 24 ساعته ، فروش اب شیرین کن در شرکت فنی مهندسی آبنوس پالایش به صورت کلی و جزئی ، با ظرفیت های مختلف و به صورت عمده و با لیست قیمت مناسب و کیفیت 100% تضمینی صورت می پذیرد. جهت اطلاعات تکمیلی می توانید با کارشناسان آبنوس پالایش تماس بگیرید. 

دستگاه آب شیرین کن دریایی برای تصفیه آلاینده های ناخواسته مانند نمک و مواد معدنی از آب تصفیه نشده استفاده می شوند. این فرآیند از طریق پمپاژ آب تصفیه نشده با فشار بالا ، به ممبران تصفیه آب که متشکل از منافذ کوچکی است و از عبور ناخالصی ها جلوگیری می کند استفاده می کند و در نهایت آنچه از دستگاه آب شیرین کن دریایی حاصل می شود ؛ آب شیرین و تمیزی است که از آلاینده های خود که به طور همزمان تخلیه می شوند ، عاری است.

آبنوس پالایش ارائه دهنده بهترین قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی دریایی و تنها سازنده صفر تا صد دستگاه آب شیرین کن صنعتی و نیمه صنعتی

فهرست مطالب

انواع آب شیرین کن صنعتی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی یا سیستم (RO) یک فرآیند تصفیه آب بسیار مؤثر برای کاهش 97-99٪ از کل مواد جامد محلول (TDS) در آب برای سیستم های

•  سیستم آب شیرین کن آب با خلوص بالا

• سیستم آب شیرین کن خوراک دیگ 

• سیستم های عقیم سازی مرکزی

برای بسیاری از صنایع از جمله داروسازی ، آزمایشگاه ها ، مواد غذایی و آشامیدنی ، نفت و گاز ، مؤسسات آموزشی ، دانشگاه ها ، بیمارستان ها ، هتل ها و بسیاری دیگر از مکانهایی که آب با کیفیت بالا از نظر املاح محلول در آن می باشد. ابعاد و سایز دستگاه آب شیرین کن صنعتی با توجه به میزان آب خروجی متغییر است.


انواع دستگاه آب شیرین کن صنعتی از نظر کاربرد

انواع آب شیرین کن صنعتی از نظر کاربرد بسته به نوع آب ورودی به دستگاه و نوع آب خروجی از آن تقسیم بندی می شوند. انواع آب شیرین کن صنعتی به شرح زیر است:

 • آب شیرین کن کشاورزی
 • آب شیرین کن گلخانه ای
 • آب شیرین کن مرغداری
 • آب شیرین کن دریایی
 • آب شیرین کن بیمارستانی
 

دستگاه آب شیرین کن کشاورزی

 
به دستگاه RO که در تصفیه آب کشاورزی یا گلخانه ای مورد استفاده قرار می گیرد اصطلاحا دستگاه آب شیرین کن کشاورزی گفته می شود. جهت تصفیه آب های سخت و تامین آب مورد نیاز کشاورزی از روش های مختلفی مانند اسمز معکوس، سختی گیر رزینی و اولترافیلتراسیون، مورد استفاده قرار می گیرد. مرسوم ترین و پرکاربردترین روش تصفیه آب، اسمز معکوس می باشد. دستگاه آب شیرین کن کشاورزی به روش اسمز معکوس RO می تواند آب تصفیه شده را با کیفیتی مطلوب و قابل ملاحظه ای افرایش دهد
 

دستگاه آب شیرین کن حرارتی

مطابق با آمار منتشر شده، بیش از ۹۵ درصد از منابع آب موجود در سطح زمین به صورت آب شور است. فرایندهای بسیاری در تبدیل آب شور به شیرین به کار برده می‎شود. یکی از فناوری‌هایی که از گذشته تا به حال مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از آب‌های شور در تامین آب شیرین می باشد. از معمول‌ترین روش شیرین سازی آب، تقطیر یا استفاده از انرژی گرمایی است.
در دستگاه آب شیرین کن حرارتی ابتدا آب با استفاده از حرارت خیلی بالا آب به جوش می‌آید و سپس تبخیر می‌گردد. در مرحله بعدی با خنک کردن و چگالش، آب خالص بدست می‌آید. آب شیرین کن حرارتی یک مکانیزم بسیار پیشرفته است. در این روش هم انرژی کمتری مورد نیاز است و هم در مدت زمان کمتری می‌توان حجم زیادی آب را تولید کرد.
از مهمترین چالش‌های استفاده از این روش، مقدار انرژی حرارتی مطرح شده می‌باشد. از آنجا که پایه اصلی این روش انرژی حرارتی است، پس استفاده از آن زمانی بصرفه است، که دسترسی به انرژی حرارتی امکان‌پذیر باشد. فناوری حرارتی در روش‌هایی به نام تقطیر ناگهانی چند مرحله‌ای، تقطیر چندمرحله‌ای، تقطیر تراکمی بخار صورت می‌گیرد.


آب شیرین کن بیمارستانی


یکی از پیشرفته‌ترین نوع آب شیرین کن‌ها آب شیرین‌ کن بیمارستانی می‌باشد. این دستگاه در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مانند دیالیز کارایی گسترده‌ای دارند. مراحل تصفیه در آب شیرین کن‌های بیمارستانی شامل پیش تصفیه آب، تزریق آب توسط پمپهای فشار بالا، عبور از پالایه‌های اسمز معکوس، گندزدایی آب خروجی یکی از موارد مهم مصرف آب شیرین‌کن بیمارستانی است. آب شیرین کن بیمارستانی کاربردهای دیگری در بیمارستان‌ها دارند. به عنوان نمونه استرلیزه کردن وسایل اتاق عمل و تصفیه آب مورد استفاده در بخش دیالیز. به خاطر اینکه این آب ارتباط مستقیمی با خون دارد، باید از آب تصفیه استفاده شود. آبی که در پروسه دیالیز استفاده می‌گردد، حتماً باید دارای بیشترین خالصی و کمترین ناخالصی باشد. این سیستم پالایش آب، آب را در چرخه‌ای به نام اسمز معکوس یا وارونه پالایش می‌کند.
در موقعیت امروزه سامانه‌های به روز و مدرنی در آب شیرین کن‌های بیمارستانی برای جلوگیری از هرگونه آلودگی وجود دارند. پالایش آب بیمارستان‌ها در بالاترین استاندارد فنی و درمانی یک امر حیاتی است.

آب شیرین کن گلخانه‌ای


آب شیرین کن گالخانه ای کیفیت و میزان مناسب آب مورد مصرف در گلخانه‌ها و صنعت کشاورزی و پرورش گیاهان که یک امر بسیار مهم و ضروری را تامین میکنند . کیفیت آبی که در فرآیند فتوسنتز به کار می‌رود، نقش بسیار موثری دارد. اگر آب از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، املاح موجود در آن روزنه‌های گیاهان را می پوشاند و سبب کاهش رویش، کاهش تولید میوه و در نهایت منجر به خشک شدن محصول می‌گردد. به همین دلیل باعث شده به فکر یک دستگاه آب‌شیرین‌کن گلخانه‌ای بی‌افتند.
اساس کار آب شیرین ‌کن‌های گلخانه‌ای حذف نمک و مواد معدنی و ترکیباتی است که باعث آلوده شدن آب می‌گردد. دستگاه آب شیرین کن گلخانه‌ای دارای غشایی(فیلتر ممبران) است. از طریق این فیلتر، آب در سطح مولکولی فیلتر می‌گردد. بیشتر مواد جامد محلول در آب نمی‌توانند از طریق این غشا عبور کنند. این مطلب به این معناست که آب بیرون آمده از صافی بسیار نزدیک به آب خالص می‌باشد.
در این سیستم آب شیرین کن، با پمپاژ آب چاه یا هر منبع آب دیگری درون فیلترهای اسمز معکوس، آب را تمیز کرده و ناخالصی‌ها را جدا می‌کند. سپس آب تصفیه شده به درون مخزن‌ها هدایت می‌شود و تا زمان مصرف نگهداری می‌گردد. هنگام استفاده هم از یک آب بسیار تصفیه شده بهره می‌برید.


دستگاه آب شیرین کن قابل حمل


دسترسی به آب‌های سالم یکی از اساسی‌ترین نیازهای همه افراد است و به نوعی حیات و زندگی آدم‌ها به آن بستگی دارد. از این رو در بعضی مناطق و با شرایط اضطراری، تامین آب سالم و استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب با چالش‌هایی روبرو می‌باشد. دستگاه‌های تصفیه آب قابل حمل، یکی از بهترین و کارآمدترین نوع دستگاه می‌باشد.
دستگاه آب شیرین کن قابل حمل یک وسیله کوچک با قابلیت حمل و جابجایی آسان می‌باشد که آب را به راحتی تصفیه می‌کند. از فواید مهم این دستگاه این است که به راحتی هرجایی که بخواهید بروید، آن را با خود حمل و جابجا کنید. این دستگاه دارای دو فیلتر تصفیه آب پروپیلن و کربن اکتیو است. این فیلترها همزمان درون یک کارتریج قرار می‌گیرند و کار خود را به خوبی انجام می‌دهند.
دستگاه آب شیرین کن‌ قابل حمل در سه مرحله آب‌های شور را به آب شیرین آشامیدنی تبدیل می‌کنند. این دستگاه از فرایند اسمز معکوس برای تولید آب شیرین استفاده می‌کند. استفاده از دستگاه آب‌شیرین‌ کن دارای مزیت‌هایی مانند: مصرف انرژی کم، استفاده از هرگونه منبع آب، سرعت تبدیل آب شور به آب شیرین، سهولت تعمیر و قیمت مناسب می‌باشد. این مزیت‌ها موجب شده که این نوع دستگاه آب شیرین کن، در بین مردم محبوبیت پیدا کند.

دستگاه آب شیرین کن صنعتی برای کاربردهای آب آشامیدنی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی یا اسمز معکوس آب دریا (SWRO) یک فرآیند غشای آب شیرین کن اسمز معکوس است که از اوایل دهه 1970 به صورت تجاری مورد استفاده قرار گرفته است. این سیستم‌ها می‌توانند از کارخانه‌های بزرگ نمک‌زدایی گرفته تا دستگاه‌های آب دریا با اندازه کوچک‌تر و ماشین‌های آب آشامیدنی متفاوت باشند. سیستم تصفیه آب دریا یک گذر معمولی از اجزای زیر تشکیل شده است:

ورودی: آب چاه ساحلی

پیش تصفیه: فیلتراسیون و دوز شیمیایی

پمپ فشار بالا: برای رسیدن به فشار مورد نیاز

مجموعه غشا: برای انجام فرآیند نمک زدایی

تنظیم pH: برای تنظیم سطح قلیایی یا اسیدی

ضد عفونی: برای جلوگیری از رشد باکتری یا ارگانیک

شرکت Pure Aqua صدها سیستم نمک‌زدایی اسمز معکوس آب دریا تجاری و صنعتی را با TDS آب خوراک تا 45000 ppm تولید و عرضه کرده است.

 

دلایل مهم استفاده از انواع دستگاه آب شیرین کن صنعتی RO

 

یکی از اصلی‌ترین و البته بزرگترین محدودیت‌ها در تمام دنیا کمبود آب شیرین است. این محدودیت مشکلات زیادی را در صنعت و زندگی روزانه ما انسان‌ها به وجود می‌آورد. این مشکل نه تنها در تامین آب آشامیدنی احساس می‌گردد، بلکه در کشاورزی و تولید دارو و مواد بهداشتی و صنعتی هم به صورت محسوس به چشم می‌آید. علاوه بر آن، آب دریاها دارای حجم بسیار بالایی از نمک و املاح غیر قابل استفاده است که با دستگاه آب شیرین کن دریایی می‌توان از آنها در چرخه طبیعت استفاده مجدد نمود. استفاده از دستگاه آب شیرین کن، این بستر را فراهم می‌سازد تا ۹۹.۶ درصد از املاح موجود در آب حذف شده در نهایت آب شیرین و خالص به عنوان خروجی تحویل دهند.

کاربرد اصلی دستگاه آب شیرین کن صنعتی  RO

 

کاربرد اصلی دستگاه آب شیرین کن صنعتی RO استفاده از آب دریا و آب‌های زیرزمینی با املاح زیاد و به چرخه در آوردن آب فاضلاب در بخش‌های صنعتی از مهم‌ترین و بهترین راهکارها برای مقابله با کمبود آب است . انواع دستگاه آب شیرین کن صنعتی ، تا حد زیادی این مشکل را مرتفع کرده است، اما به جز آن دارای کاربردهای دیگری هم هست که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

• تولید و تهیه آب شرب از آب‌های شور

• تولید آب مناسب برای رشد گیاهان و کشاورزی

• تهیه آب برای رشد دام و طیور

• تولید آب مناسب نیروگاه‌های بخار

• تامین آب کارخانه‌های داروسازی

• تولید و تامین آب دستگاه‌های دیالیز بیمارستان

• بازیافت پساب صنعتی

 

ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی

 

دستگاه های آب شیرین کن‌های صنعتی دارای ظرفیت‌های متعددی هستند. ظرفیت آب شیرین کن‌ صنعتی دریایی به نوع و تعداد فیلتر ممبران بستگی دارد. ممبران در انواع ۴ و ۸ اینچ تولید می‌گردد. ظرفیت تولید هر کدام از این فیلترها با هم متفاوت می‌باشد و ظرفیت دستگاه را به راحتی تغییر می‌دهند. حداقل و کمترین ظرفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی ۵ متر مکعب در شبانه روز می‌باشد. یعنی در واقع چیزی حدود ۵۰۰۰ لیتر آب در ۲۴ ساعت کارکرد دستگاه است. اما ظرفیت حداکثری در آب شیرین کن‌ صنعتی دریایی به چشم نمی‌خورد.
اما اگر بخواهیم ظرفیت دستگاه را طبقه بندی کنیم، می‌توان آنها را به گروه‌های خانگی، صنعتی و تجاری دسته‌بندی کرد. بهتر است برای بالا بردن عمر دستگاه، هنگام خرید آب شیرین کن ظرفیتی بالاتر از میزان مصرفی در نظر بگیرید، تا قطعات زود مستهلک نگردند.

 

خرید دستگاه آب شیرین کن صنعتی دریایی

 

راهنمایی در مورد خرید دستگاه آب شیرین  کن صنعتی :

در طراحی دستگاه آب شیرین کن صنعتی یا دریایی عوامل زیر مورد توجه قرار می گیرد :

• کیفیت آب ورودی،

• میزان دبی تولید شده،

• میزان پساب تولید شده و

• ساعات کارکرد مفید دستگاه

 

لذا در هنگام خرید دستگاه آب شیرین کن معمولا خریدار با در دست داشتن یک آنالیز کامل از مشخصات آب مورد نظر میتواند بر اساس مقدار سختی آب مورد نظر، فشار پمپ، ابعاد مخزن ذخیره در قسمت ابتدایی و انتهایی و جانمایی کلی دستگاه از خرید خود تا حد زیادی اطلاعات کسب کند .

همچنین خریدار جهت یک خرید خوب دستگاه آب شیرین کن می تواند به موارد زیر توجه کند :

1. نوع و توان پمپ های پرشر ،

2. پمپ فیلتر شنی (feed pomp) ،

3. لوله کشی upvc ،

4. تابلو برق هوشمند با متریال مرغوب ،

5. دارا بودن سیستم cip  اتوماتیک ،

6. ابعاد مخزن frp بر اساس کیفیت آب ورودی ،

شاسی آهن یا استیل بستگی به شرایط محیط (مرطوب یا خشک)  

 

آیا دستگاه آب شیرین کن مقرون به صرفه است؟

ساخت و نگهداری ماشین‌های نمک‌زدایی در مدت زمان طولانی بسیار پرهزینه است. با این حال، پیشرفت‌های اخیر در اجزای تصفیه آب که شامل پیشرفت‌های غشای اسمز معکوس (پس زدن زیاد، هزینه‌های انرژی کم) و دستگاه‌های بازیابی انرژی می‌شود، هزینه‌های مربوط به نیروگاه‌های نمک‌زدایی را بسیار کمتر کرده است. به حدی که ماشین های نمک زدایی در حال حاضر به یک منبع جایگزین مقرون به صرفه برای توزیع آب تبدیل شده اند. به همین دلیل، اکثر دولت های منطقه ای و ایالتی آنها را در برنامه های آبی خود به عنوان ابزاری برای کمک به تحقق اهداف آبی فعلی و آینده گنجانده اند.

میزان مصرف انرژی انواع دستگاه آب شیرین کن دریایی (کیلو وات ساعت بر متر مکعب)

روش تصفیه آب شور / میزان انرژیچند مرحله ای
فلاش
“MSF”
چند اثر
تقطیر
“MED”
بخار مکانیکی
فشرده سازی
“MVC”
معکوس
اسمز
“RO”
انرژی الکتریکی4-61.5-2.57-123-5.5
انرژی حرارتی50-11060-110nonenone
معادل الکتریکی انرژی حرارتی9.5-19.55-8.5nonenone
کل انرژی الکتریکی معادل13.5-25.56.5-117-123-5.5

 

چرا دستگاه آب شیرین کن صنعتی اسمز معکوس بخریم ؟

امروز دستگاه تصفیه آب صنعتی در بخش‌های کشاورزی و خانگی کاربرد بسیار زیادی دارند. به جز آن اسمز معکوس مزایایی را به همراه دارد که مهم‌ترین آن موارد زیر است.
• اقتصادی بودن این سیستم نسبت به دیگر روش‌ها
• پایین بودن میزان انرژی مصرفی در مقایسه با روش‌های دیگر
• آسانی کار با دستگاه
• بالا بودن راندمان کاری سیستم بدون توقف کاری
• پایین بودن هزینه نگهداری از دستگاه تصفیه آب صنعتی و تعمیر آن
• عدم عبور و گذر ویروس و باکتری از ممبران‌ها

 

مشخصات فنی برای خرید و انتخاب دستگاه آب شیرین کن صنعتی

 

در ادامه به یک سری نکات فنی مهم هنگام خرید و انتخاب دستگاه آب شیرین کن صنعتی می پردازیم

مدل و فشار پمپ

در ابتدا باید حداقل آستانه فشار برای رسیدن به فشار طبیعی ممبران حاصل شود. با افزایش فشار ، شار (میزان که غشاء باعث تولید آب می شود) افزایش می یابد. در این کار حد عملی وجود دارد زیرا با افزایش فشار ، امتناع نمک به طور مداوم بهبود نمی یابد. نتیجه می تواند مشکل پوسته پوسته شدن ممبران یا گرفتگی ممبران پیش آید. معمولا در ممبران های 4 اینچ از فشار 14 تا 18 و در ممبران های 8 اینچ از فشار 16 تا 20 در  TDS های کمتر از 3000 استفاده می کنند.

پیش تصفیه فیلتر شنی و میکرونی

 بسته به شرایط آب و کیفیت آن ، نیاز به مراحل اضافی تصفیه آب قبل یا بعد از فرآیند RO متفاوت است. اگر آب خام حاوی کلر ، سختی ، آهن ، کدورت و مواد جامد محلول در کل باشد ، باید از قبل تصفیه شده برای افزایش عمر غشاء و بهبود عملکرد سیستم در نظر گرفته شود.

سایر عوامل در انتخاب و خرید آب شیرین کن

 

عواملی از جمله مدل ممبران، لوله کشی ارتباطی، سیستم شست و شو ممبرانCIP، پمپ فید ابتدایی و وسایل ابزار دقیق تاثیر بسیار زیادی می تواند در عمر و کیفیت یک آبشیرین کن خوب بگذارد

 
صفر تا صد مراحل تصفیه آب در درستگاه آب شیرین کن صنعتی 

مراحل تصفیه در دستگاه‌ آب شیرین کن صنعتی
روند کار دستگاه Ro از رفتار طبیعت الهام می‌گیرد‌. در شیرین کردن آب به روش اسمز معکوس ، آب خام توسط پمپ به داخل محفظه‌ای که دارای غشای نیمه تراوا می‌باشد، با فشار رانده می‌شود. چون آب خالص فقط از غشا عبور می‌کند، آب تقریباً در یک طرف غشا و آب غلیظ شده از ناخالصی‌ها هم در طرف دیگر به وجود می‌آید. در نتیجه مولکول‌های کوچک تر از منافذ غشا عبور می‌کنند. در حالی که مولکول‌های بزرگتر قادر به عبور از غشا نیستند. در ادامه می‌خواهیم به مراحل مختلف تصفیه آب درون دستگاه تصفیه آب صنعتی بپردازیم.
پیش تصفیه آب
در آب‌ها انواع آلودگی‌ها وجود دارد. برخی از این آلودگی‌ها بهتر است، قبل از ورود به سیستم اسمز معکوس حذف گردند. تا علاوه بر اثر گذاری بر کیفیت نهایی آب، باعث افزایش طول عمر و کیفیت عملکرد فیلترهای اسمز معکوس گردد. این آلودگی‌ها در مرحله پیش تصفیه به وسیله فیلترهای شنی، کربنی و رسوب گیر حذف می‌گردند.
انتخاب پمپ‌های فشار بالا
در مرحله‌های پیش‌ تصفیه، املاح معلق به وسیله‌ی فیلتر شنی، رنگ، بو، مزه و کلر آزاد موجود در آب توسط فیلتر کربنی حذف می‌گردند. این عملیات در پیش تصفیه یون‌ها و نمک‌های موجود در آب را حذف نمی‌کنند. پس با روش فشار اسمزی برای حذف آنها اقدام می‌کنند. این فشار هم توسط پمپ‌های مخصوص تامین می‌گردد. برای انتخاب پمپ مناسب باید بعضی از فاکتورها مانند میزان آلودگی آب، ورودی کیفیت آب، خروجی و دبی آب را در نظر بگیرید. امروزه انواع پمپ‌های اروپایی در بازار موجود هستند که به راحتی می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.
فیلترهای اسمز معکوس Ro
تصفیه نهایی آب و حذف یون‌ها با روش اسمز معکوس انجام می‌گردد. اساس روش‌های اسمز معکوس ایجاد فشار بالاتر از فشار اسمزی به وسیله پمپ‌هاست. انتخاب فیلترهایی با طراحی و چیدمان‌های مناسب، باعث افزایش بازدهی دستگاه آب شیرین کن و کاهش پساب آب شیرین کن می‌گردند.
گندزدایی آب خروجی
در مراحل آخر ،دستگاه تصفیه آب صنعتی علاوه بر حذف مواد معلق، رنگ، بو، مزه، یون‌ها، نمک‌ها‌ی منابع آب‌های مختلف، می‌تواند انواع ویروس‌ها و باکتریها را هم حذف کند. این ویروس و باکتری‌ها در سیستم تصفیه آب صنعتی به وسیله روش گندزدایی، مانند فیلترهای اشعه فرابنفش انجام می‌گردد.

زمان تعویض فیلتر دستگاه آب شیرین کن صنعتی دریایی

دستگاه آب شیرین کن صنعتی دریایی آب شور و آب دارای املاح را از دریا می‌گیرد و با اعمال فشار اسمزی تمام کلسیم منیزیم و ذرات سدیم را با عبور از فیلتر ممبران می گیرد. در آخر آب شیرین در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد. اما یکی از مهمترین سوالات و چالش‌ها این است که چه زمانی فیلتر را باید تعویض کنیم. بسیاری از سازنده و تولید کننده‌ها از یک سری قواعد کلی پیروی می‌کنند و بازه زمانی دقیق و مشخصی را برای تعویض در نظر نگرفته‌اند. بلکه طبق تجربه به موارد زیر اشاره می‌کنند:
• بعد از گذشت مدت زمان سه سال که در واقع گارانتی فیلتر توسط برخی شرکت‌های معتبر است بهتر است فیلتر، مورد بررسی قرار گیرد.
• گاهی با افزایش هدایت الکتریکی آب تصفیه شده نیاز به تعویض فیلتر احساس می‌شود.
• هرگاه مقدار آب تصفیه شده‌ای که از دستگاه آب شیرین کن تولید می‌گردد، کاهش پیدا کند باید حتماً فیلتر دستگاه تعویض گردد.

با اتکا به یک یا چند معیار ساده در بالا با تعویض زودهنگام فیلتر می‌توانید از افزایش هزینه‌ها جلوگیری کنید. افت عملکرد فیلتر صرفا به دلیل پایان عمر آن نیست، بلکه به مرور و به آهستگی و بعد از گذشت چند سال از بین می‌رود.

دلایل استفاده از آب شیرین کن صنعتی RO

یکی از بزرگترین محدودیت ها در جهان کمبود آب شیرین است که مشکلات زیادی را در صنعت و زندگی روزمره انسان ایجاد کرده است. این محدودیت ها نه تنها در تامین آب آشامیدنی مشهود است، بلکه در کشاورزی و تولید دارو، مواد بهداشتی و صنعت نیز مشهود است. در مقابل آب دریا به دلیل حجم بالای املاح غیرقابل استفاده است که با نمک زدایی آب دریا می توان از آن در چرخه طبیعی استفاده کرد. استفاده از دستگاه آب شیرین کن RO امکان حذف 99.6 درصد املاح موجود در آب و در نهایت تحویل آب تازه و خالص را به عنوان خروجی می دهد.

اسمز معکوس یا نمک زدایی چیست؟

اسمز فرآیندی در طبیعت است که در آن آب شیرین تمایل به مهاجرت به آب نمک پر نمک دارد. این فرآیند بارها در طول روز در بدن انسان و در کلیه ها اتفاق می افتد که در طبیعت نیز در فرآیند جذب آب از زمین توسط ریشه درختان دیده می شود. اسمز معکوس دقیقا برعکس این فرآیند عمل می کند که در آن آب شور با فشار به آب شیرین مهاجرت می کند و یون ها و نمک های موجود در آب توسط یک غشای نیمه تراوا حذف می شوند.

آب شیرین کن صنعتی اسمز معکوس مخصوصاً زمانی استفاده می شود که نیاز به کاهش نمک در آب باشد. اسمز معکوس یک فرآیند جداسازی فیزیکی است که در آن جریان آب خام به دو جریان آب محصول و جریان آب تغلیظ شده تقسیم می شود. جریان غلیظ آب شور یا فاضلاب نیز نامیده می شود.

مقایسه هزینه دستگاه آب شیرین کن صنعتی دریایی

روش تصفیه آب شورقیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی دریایی(دلار آمریکا / متر مکعب)
خورشیدی غیرفعال (30.42 درصد بهینه انرژی)0.034
خورشیدی غیرفعال (تک شیب بهبود یافته، هند)0.024
خورشیدی غیرفعال (شیب دوگانه بهبود یافته، هند)0.007
فلاش چند مرحله ای (MSF)< 0.001
اسمز معکوس (انرژی خورشیدی متمرکز)0.0008
اسمز معکوس (قدرت فتوولتائیک)0.000825

 

شروع کار با دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس از کجا شروع شد ؟

فرآیند اسمز از طریق غشاهای نیمه تراوا برای اولین بار در سال 1748 توسط ژان آنتوان نولت مشاهده شد. برای 200 سال بعد، اسمز فقط یک پدیده بود که در آزمایشگاه مشاهده شد. در سال 1950، دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس برای اولین بار نمک زدایی آب دریا را با استفاده از غشاهای نیمه تراوا بررسی کرد. محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس و دانشگاه فلوریدا با موفقیت آب شیرین را از آب دریا در اواسط دهه 1950 تولید کردند، اما این شار بسیار کم بود تا از نظر تجاری قابل دوام باشد ،  تا زمانی که در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس توسط محققان کشف شد. Sidney Loeb و Srinivasa Sourirajan در شورای تحقیقات ملی کانادا، اتاوا، در مورد تکنیک‌هایی برای ساخت غشاهای نامتقارن که مشخصه آن یک لایه «پوست» نازک است که در بالای یک منطقه بستر بسیار متخلخل و بسیار ضخیم‌تر از غشاء حمایت می‌شود. جان کادوت، از شرکت Filmtec، کشف کرد که غشاهایی با شار بالا و عبور نمک کم می‌توانند با پلیمریزاسیون سطحی m-phenylene diamine و تری‌مسوئیل کلرید ساخته شوند. حق ثبت اختراع کادوت در این فرآیند موضوع دعوی قضایی بود و از آن زمان منقضی شده است. تقریباً تمام غشاهای آب شیرین کن صنعتی (اسمز معکوس تجاری ) در حال حاضر با این روش ساخته می شوند. تا سال 2019، تقریباً 16000 کارخانه نمک‌زدایی در سراسر جهان وجود داشت که حدود 95 میلیون متر مکعب در روز (25 میلیارد گالن آمریکا در روز) آب شیرین‌سازی شده برای استفاده انسانی تولید می‌کردند. حدود نیمی از این ظرفیت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بود.

ساخت آب شیرین کن صنعتی

 

تولید دستگاه آب شیرین کن صنعتی اسمز معکوس ، کارخانه اسمز معکوس مرجانی کیپ شمالی در سال 1977 کیپ کورال، فلوریدا اولین شهرداری در ایالات متحده بود که از فرآیند RO در مقیاس بزرگ با ظرفیت عملیاتی اولیه 11.35 میلیون لیتر (3 میلیون گال آمریکا) در روز استفاده کرد. تا سال 1985، به دلیل رشد سریع جمعیت کیپ کورال، این شهر دارای بزرگترین کارخانه اسمز معکوس کم فشار در جهان بود که قادر به تولید 56.8 میلیون لیتر (15 میلیون گال آمریکا) در روز (MGD) بود.

به طور رسمی، اسمز معکوس فرآیندی است که یک حلال را از ناحیه ای با غلظت املاح بالا از طریق یک غشای نیمه تراوا به ناحیه ای با غلظت املاح کم با اعمال فشاری بیش از فشار اسمزی وادار می کند. بزرگترین و مهمترین کاربرد اسمز معکوس جداسازی آب خالص از آب دریا و آبهای شور است. آب دریا یا آب شور بر روی یک سطح غشاء تحت فشار قرار می گیرد و باعث انتقال آب کم نمک در سراسر غشا و خروج آب آشامیدنی از سمت کم فشار می شود.

غشاهای مورد استفاده برای اسمز معکوس دارای یک لایه متراکم در ماتریس پلیمری هستند – یا پوست یک غشای نامتقارن یا یک لایه پلیمریزه سطحی در یک غشای کامپوزیت لایه نازک – جایی که جداسازی رخ می دهد. در بیشتر موارد، غشاء طوری طراحی شده است که فقط آب از این لایه متراکم عبور کند و در عین حال از عبور املاح (مانند یون های نمک) جلوگیری کند. این فرآیند مستلزم آن است که فشار بالایی در سمت غشاء با غلظت بالا اعمال شود، معمولاً 2-17 بار (30-250 psi) برای آب شیرین و شور و 40-82 بار (600-1200 psi) برای آب دریا. که حدود 27 بار (390 psi) [9] فشار اسمزی طبیعی دارد که باید بر آن غلبه کرد. این فرآیند بیشتر به دلیل استفاده در نمک زدایی (حذف نمک و سایر مواد معدنی از آب دریا برای تولید آب شیرین) شناخته شده است، اما از اوایل دهه 1970، برای تصفیه آب شیرین برای مصارف پزشکی، صنعتی و خانگی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی دریایی

چه عواملی در قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی دریایی موثر هستند ؟ عوامل بسیار زیادی می تواند بر قیمت آب شیرین کن تاثیر بگذارد :
• نوع و مدل پمپ های موجود بازار معمولا کشورهای ایتالیا ، آلمان ، هلند و چین می باشد.
• لوله های ارتباطی می تواند لوله سبز یا لوله upvc باشد که طبیعتا لوله upvc به دلیل عدم رسوب گذاری و ظاهری مرتب تر قیمت بالاتر و کیفیت بیشتری دارند .
• همچنین پرشر وسل جایی که فیلتر ممبران در آن قرار می گیرد در دو نوع 300 و 450 psi موجود می باشد که بر اساس میزان سختی آب (TDS) قیمت آن متفاوت می باشد.
• میزان آب خروجی تصفیه شده،
• مدل ممبران،
• سیستم شست و شو cip،
• نوع کربن اکتیو استفاده شده در مخزن frp و
• ابزار دقیق تعبیه شده در دستگاه

 

پارامترهای موثر بر قیمت انواع دستگاه آب شیرین کن صنعتی


بعد از کیفیت دستگاه آب شیرین کن صنعتی ، اصلی‌ترین فاکتوری که باید در خرید دستگاه در نظر گرفته شود، قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی است. پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت این دستگاه شامل موارد زیر می‌باشد.
ظرفیت و توان دستگاه
از اصلی‌ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت دستگاه RO همان ظرفیت دستگاه است. هنگام خرید، حتما باید ظرفیت مورد نیاز را معین کنید تا انتخاب مناسبی داشته باشید. کاملا مشخص است که دستگاه با ظرفیت پایین هزینه پرداختی را کاهش می‌دهد. در حالی که دستگاه آب شیرین کن صنعتی با ظرفیت بالاتر هزینه‌های زیادی را برای مجموعه در پی خواهد داشت. بنابراین اولین کاری که باید قبل از خرید انجام گیرد، تخمین اصولی تعیین ظرفیت دستگاه است.
میزان TDS ورودی
منظور از TDS یعنی میزان املاح معدنی که در آب وجود دارد. باید حتماً این نکته را در نظر داشته باشید که قرار است دستگاه آب شیرین کن صنعتی در کجا و با چه هدفی استفاده شود. سپس مطابق با نیاز خود آن را انتخاب نمایید. اگر TDS متر میزان این شاخص را در آبی که به دستگاه وارد می‌شود، بالاتر از ۷۰۰۰ باشد. هزینه خرید دستگاه آب شیرین کن بالاتر می‌رود.
میزان TDS خروجی
همان‌قدر که میزان TDS ورودی بر روی قیمت دستگاه تاثیر دارد، TDS خروجی هم بسیار موثر خواهد بود. البته این میزان TDS خروجی به میل شما بستگی دارد، یعنی شما تمایل دارید که این شاخص در آب خروجی به چه میزان پایین آید. برای اینکه TDS خروجی را بسنجید، باید به میزان ورود آن هم توجه داشته باشید. به عنوان نمونه در مصارف صنعتی نیاز نیست که دستگاه TDS آب را تا حد آب آشامیدنی پایین آورد. پس می‌توان با قیمت خیلی کمتر این دستگاه را تهیه کرد.
بررسی درصد بازیابی
به نسبت آب ورودی به آب خروجی دستگاه، درصد بازیابی می‌گویند. این درصد با قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی رابطه خیلی مستقیمی دارد. هر چقدر درصد بازیابی، بیشتر باشد، قطعا قیمت دستگاه هم بالاتر می‌رود. میانگین درصد بازیابی در میان دستگاه آب شیرین کن صنعتی حدود ۷۰ درصد است. درصد بازیابی در واقع میزان بازدهی دستگاه را مشخص می‌کند.
جنس و کیفیت شاسی
شاسی دستگاه‎ های آب شیرین کن صنعتی اصولا از جنس کربن استیل و یا استیل ضد زنگ ساخته می‌شود. شاسی که از جنس استیل ضدزنگ باشد، خیلی با دوام‌تر بوده و قطعا قیمت خیلی بیشتری دارد. پس هنگام خرید حتما به جنس شاسی دستگاه توجه کنید که حتما دستگاهی با جنس شاسی استیل ضد زنگ انتخاب نمایید.
تجهیزات به کار رفته
عامل دیگری که در قیمت آب شیرین کن صنعتی تاثیرگذار است، تجهیزات به کار رفته در آن است. پمپ‌ها و ممبران‌ها جزء قسمت‌های اصلی دستگاه هستند که باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند.

سازنده آب شیرین کن صنعتی و نیمه صنعتی و آب شیرین کن دریایی

شرکت آبنوس پالایش سازنده دستگاه آب شیرین کن صنعتی دریایی با بهترین قیمت و کیفیت تضمینی همراه با خدمات پس از فروش 24 ساعته ، فروش اب شیرین کن در شرکت فنی مهندسی آبنوس پالایش به صورت کلی و جزئی ، با ظرفیت های مختلف و به صورت عمده و با لیست قیمت مناسب و کیفیت 100% تضمینی صورت می پذیرد. جهت اطلاعات تکمیلی می توانید با کارشناسان آبنوس پالایش تماس بگیرید. 

طراحی آب شیرین کن صنعتی

 

صفر تا صد مراحل ساخت دستگاه آب شیرین کن بصورت کامل : در نمک زدایی اسمز معکوس، آب خام (تصفیه نشده) با فشار به داخل محفظه ای حاوی غشای نیمه تراوا پمپ می شود، زیرا تقریباً فقط آب خالص می تواند از غشاء عبور کند، به طوری که آب در یک طرف غشاء تقریباً خالص است. آب تغلیظ شده از ناخالصی ها، از طرف دیگر. این فشار خارجی بیشتر از فشار اسمزی معمولی است، بنابراین مولکول های کوچکتر از منافذ غشاء عبور می کنند، در حالی که مولکول های بزرگتر قادر به عبور از غشا نیستند.

لازم به ذکر است که قطر منافذ یک غشا حتی از قطر یک ویروس یا باکتری کمتر است. مولکول های بزرگتر در یک جریان جانبی از غشاء عبور کرده و دفع می شوند. به طور کلی، اسمز معکوس به شرح زیر عمل می کند:

· آب شور با املاح فراوان وارد دستگاه می شود

· برای انتقال آب نمک به آب شیرین از پمپ فشار استفاده می شود

· در مسیر آب شور به آب شیرین، غشای نیمه تراوا با منافذ بسیار ریز قرار می گیرد و از عبور املاح به قسمت آب شیرین جلوگیری می کند.

· پس از چندین بار استفاده از دستگاه آب شیرین کن، شستشوی فیلتر و غشای نیمه تراوا با روش های مختلف مانند بک واش و مواد شیمیایی ضروری است.

توجه به این نکته بسیار مهم است که بسته به نوع آب و میزان املاح موجود در آن ممکن است نیاز به پیش تصفیه باشد که برای آن از دستگاه های مختلفی مانند اولترافیلتراسیون، فیلتر کربن و فیلتر شنی و … استفاده می شود. با استفاده از این تجهیزات حجم زیادی از آلودگی آب کاهش می یابد و در نتیجه غشای اسمز معکوس آسیبی نمی بیند و طول عمر آن افزایش می یابد.

تجهیزات کارخانه آب شیرین کن

به منظور اجرای فرآیند نمک زدایی RO، تجهیزاتی مانند موارد زیر مورد نیاز است:

· سیستم پیش تصفیه شامل :

فیلتر شنی
فیلتر کربن
فیلتر کارتریج

 می باشد

مابقی تجهیزات :

غشاء نیمه تراوا
پمپ فشار قوی
پکیج تزریق ضد رسوب شامل پمپ تزریق و مخزن
پکیج تزریق سود سوزآور و اسید شامل پمپ تزریق و مخزن می باشد
شاسی استقرار
برد و مدار توزیع برق
سیستم CIP

سوالات متداول درباره ی انواع دستگاه آب شیرین کن صنعتی ، آب شیرین کن دریایی

 

توضیح و صحبت در مورد دستگاه آب شیرین کن صنعتی، بسیار تخصصی است. ولی می توان گفت که دستگاه آب شیرین کن به صورت کلی به دو صورت تصفیه آب به روش فیلتراسیون و شیرین کردن آب به روش اسمز معکوس مورد استفاده قرار می گیرد.


دستگاه های آب شیرین کن صنعتی که به صورت فیلتراسیون کار می کند آب را در چند مرحله بر اساس جنس فیلتر تصفیه می نماید. هنگامی که آب از این فیلترها عبور می کند مقداری از املاح و آلاینده های آن کاهش می یابد و آب تمیزتر و خالص تر خواهد شد. میزان دقت دستگاه های تصفیه آب فیلتراسیون پایین تر بوده و قیمت ارزان تری دارد. این دستگاه فاقد مخزن بوده و آب را به صورت مستقیم منتقل می کند. معمولا نوع خانگی این دستگاه ها بر روی سینک و یا در زیر کابینت نصب می شوند و نیازی به برق ندارند.

 

تمامی قطعات استفاده شده در دستگاه آب شیرین به شرح زیر است:
• پمپ های پرشر (HP) برند معتبر cnp , lowara
• پمپ فیلتر شنی (Feed Pomp) برند معتبر pentax , leo, lowara
• دوزینگ پمپ تزریق (dosing pomp) آنتی آسکالانت Injecta, Etatron
• لوله کشی upvc از جنس مرغوبPimtash ترکیه
• لوله کشی استیل 304
• مخازن frp مارتین یا هیدروتک
• شاسی استیل یا آهن (به درخواست مشتری)
• سیستم شست وشو اتوماتیک cip و
• تابلو برق هوشمند متناسب با ابعاد دستگاه

 

فیلتر یو وی نوعی ضدعفونی کننده است که می تواند با تولید امواج فرابنفش خورشید آب را به خوبی استریل نماید. این فیلتر باعث از بین رفتن موجودات ریز موجود در آب می شود. انواع فیلتر یو وی با هدف سرعت جریان، میزان کدری آب، پراکنش یا مقدار عبور و سن لامپ طراحی می گردد. معمولا فیلتر یو وی در دستگاه آب شیرین کن برای استریل کردن آب های غیر اطمینان کاربرد دارد. این فیلتر در مرحله نهایی تصفیه آب و هنگامی که بسیاری از ناخالصی های آب گرفته شده است به کار می رود.

استفاده از فیلتر یو وی هیچ ضرورتی ندارد ولی از آنجا که این فیلتر می‌تواند به صورت کامل قارچ‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و … را از بین ببرد. وجود آن به افزایش کیفیت آب کمک می‌کند. در شرایط زیر بهتر است از فیلتر یو وی استفاده کرد:

 • آب های چاه، رودخانه و یا چشمه نیاز به استفاده از فیلتر یو وی دارد تا آب سالم‌تری را در اختیار شما قرار دهد.
 • استفاده از فیلتر یو وی برای مکان‌هایی که آب آن آلوده است الزامی می‌باشد.
 • در مکان‌هایی همچون بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، اتاق عمل و سایر مکان‌های مشابه بهتر است از این فیلتر استفاده شود.
 • دستگاه‌هایی که بیش از 4 سال از عمر آنها می‌گذرد نیز بهتر است از فیلتر یو وی استفاده کنید.

اسمز معکوس یکی از برترین روش‌ها جهت فیلتراسیون آب به شمار است. آب در این روش تحت فشار فیلتر ممبران رد می‌شود و پس از آن آب به خوبی تصفیه می‌گردد. این تکنولوژی به قدری قابل اطمینان است که بر اساس استانداردهای جهانی برای دستیابی به بک بطری آب آشامیدنی نیز کاربرد دارد و می‌تواند آب دریا را نیز تبدیل به آب آشامیدنی کند

 

WQA کوتاه شده واژه Water Quality Association است که نشان دهنده انجمن جهانی کیفیت آب می‌باشد. این انجمن در زمینه کیفیت آب در حال فعالیت است و در کلیه سطوح نظارتی به سود مصرف کننده و صنعت عمل می‌کند. با توجه به این که بهترین و باکیفیت‌ترین دستگاه تصفیه آب به وسیله استاندارد WQA گواهی می‌گردند. در نتیجه دستگاه‌هایی که این گواهی را دارند می‌توانند خریدار را از بابت سلامت آب مطمئن کنند. شرکت‌های تولید کننده دستگاه آب شیرین کن صنعتی برای این که گواهی WQA را دریافت کنند باید دستگاه آب شیرین کن صنعتی را به گونه‌ای طراحی کنند که بتواند استانداردهای سختی آب را رعایت کرده و تمامی آزمایشات لازم را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد.

عوامل بسیاری بر روی عمر فیلترهای ممبران تاثیر می گذارد که شستشوی صحیح فیلترها یکی از مهم ترین می باشد. طراحی دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس به گونه ای است که می تواند با استفاده از فشار آب فیلتر را شستشو دهد. نحوه شستشوی این فیلتر بر روی عمر آن بسیار تاثیرگذار می باشد. اتوفلاش یکی از مهم ترین روش هایی است که به صورت اصولی فیلتر ممبران را شستشو داده و تعیین کننده عمر این فیلتر می باشد.

 

این مشکل می تواند برای دستگاه های آب شیرین کن خطرآفرین باشد. زمان تعویض فیلتر دستگاه بر اساس فاکتورهای متعددی تعیین می گردد که مصرف آب یکی از این فاکتورها به شمار می رود. حتی در صورتی که دستگاه آب شیرین کن به حد نرمال مورد استفاده قرار نگیرد فیلتر آب باید در زمان تعیین شده تعویض گردد. عدم تعویض به موقع فیلتر باعث خرابی فیلتر و عبور آلاینده ها به داخل آب می شود. همچنین به قطعات برقی دستگاه و پمپ تصفیه آب فشار زیادی وارد می گردد و مخزن هم به علت تشکیل لایه های رسوبی سلامت و کیفیت خود را از دست خواهد داد. علاوه بر آن تعویض به موقع فیلتر تصفیه آب هزینه های شما را نیز کاهش می دهد.

بهترین زمان برای تعویض اولیه فیلترهای اسمز معکوس نهایتا تا شش ماه اول می باشد. برای تعیین زمان دقیق تعویض فیلتر می توانید به ظاهر آن توجه کنید. در صورتی که پس از سه ماه استفاده از این فیلتر ظاهر کدری پیدا کرد باید پیش از آلوده کردن آب آن را تعویض نمود. 4 ماه پس از خرید نیز بهترین زمان برای تعویض فیلتر کربن بلاک و فیلترهای کربن پودری می باشد.

در شرایط عادی فیلتر ممبران تصفیه آب تا 2 سال قابل استفاده می باشد. حتی در صورتی که سختی آب خروجی را ملاک سنجش فیلتر قرار دهیم، امکان دارد حتی بیشتر از 2 سال نیز عمر کند. ولی ممکن است در برخی موارد فیلتر ممبران در زمان کوتاه تری خراب شده و نیاز به تعویض داشته باشد. البته کیفیت فیلتر ممبران بر روی عمر کارکرد آن تاثیر مستقیمی دارد.

 

در واقع هوزینگ همان محفظه فیلتر است که جهت نگهداری فیلتر آب تولید شده است. به طور معمول هر هوزینگ تصفیه آب یک ورودی و خروجی دارد. با توجه به این که هوزینگ می بایست در مسیر لوله کشی باشد، ورود و خروج آن به شکل رزوه طراحی شده است. رزوه یا از جنس فلز و یا از جنس پلاستیک می باشد.
رزوه های برنجی مستحکم تر هستند و در مقابل باز و بسته شدن های متوالی کمتر دچار فرسایش می شود. ولی باعث افزایش هزینه کل هوزینگ خواهد شد. در صورتی که در هوزینگ از مواد قلیایی یا اسیدی استفاده شود این امکان وجود دارد که برنج واکنش نشان داده و از این هوزینگ استفاده کند.
هوزینگ با رزوه پلاستیکی برای مکان هایی که مداوم باز و بسته نمی گردد مناسب بوده و قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای دارد. تفاوت در جنس رزوه به هیچ عنوان بر روی کیفیت آب تاثیر نمی گذارد.

در انواع دستگاه آب شیرین کن ، هوزینگ شفاف در مرحله اول مورد استفاده قرار می گیرد. فیلتر الیافی وظیفه دارد که گل و لای را از بین ببرد. بر همین اساس پس از مدتی اشباع شده و می بایست آن را تعویض کرد. با توجه به این که هر منطقه دارای کیفیت آب مختلفی است، نمی توان زمان تعویض فیلتر الیافی را به قطعیت تعیین نمود. به همین منظور توصیه می گردد از هوزینگ شفاف در مرحله اول استفاده می شود.

ترک خوردن و یا شکستن هوزینگ های پیش تصفیه آب اصلی ترین دلیل نشت در دستگاه تصفیه آب به شمار می رود. این هوزینگ در مقابل ضربه و فشار آب حساسیت بالایی دارد زیرا به طور معمول به شکل نشکن تولید نمی گردد و می توان گفت که بالاترین نشتی آب از این بخش می باشد. از جمله دلایل ترکیدگی و خرابی ترکیدگی هوزینگ به شرح زیر می باشد:

 • زمین خوردن دستگاه تصفیه و برخورد هوزینگ با زمین
 • ورود ضربات شلاقی و فشار بالایی که آب به بدنه هوزینگ وارد می نماید
 • تعویض نکردن به موقع فیلترهای سری پایین دستگاه
 • ضرباتی ناشی از باز و بسته نمودن هوزینگ

میزان سختی آب برای هر دستگاه شیرین سازی آب بر اساس عوامل مختلفی تعیین می شود که نوع فیلتر ممبران یکی از مهم ترین آن ها می باشد. فیلتر ممبران مهم ترین فیلتر تصفیه آب است که آب را می تواند نرم نموده و سختی آن را حذف نماید. این فیلتر از نظر دقت آب تصفیه شده، ظرفیت تولید و از همه مهم تر کیفیت آب ورودی دارای انواع مختلفی است. شرکت های تولید کننده فیلترهای ممبران را جهت سختی های مختلف آب به تولید می رسانند. نه تنها سختی آب ورودی، بلکه نوع آلاینده های آب نیز بر روی کارکرد فیلتر ممبران می تواند تاثیرگذار باشد. به همین جهت آنالیز درست آب ورودی جهت تعیین نوع فیلتر استفاده شده الزامی است.

اگر منظور از این سوال 3 فیلتر پیش تصفیه آب است که به طور معمول هر 6 ماه یک مرتبه نیاز به تعویض دارد بله این امکان وجود دارد که زودتر از 6 ماه زمان تعویض فیلتر فرا رسیده است. در واقع در حالت عادی این سه فیلتر پس از 3 الی 6 ماه به تعویض نیاز پیدا خواهد کرد. این زمان بر اساس حجم مصرف آب، کدورت آن، میزان آلودگی و سایر عوامل می تواند تغییر کند. با این حال در صورتی که کیفیت ورودی آب شما مطلوب نباشد شما مجبورید که فیلتر را زودتر تعویض نمایید. یعنی امکان دارد به دلیل شکستگی لوله آب و یا دلایل دیگر گل و لای وارد دستگاه شود حتی مجبور خواهید بود که شما زیر سه ماه فیلترهای اولیه را عوض کنید.

با توجه به این که فیلتر تصفیه آب طوری طراحی شده که املاح و آلودگی ها را از آب حذف کند، این آلودگی ها و املاح در فیلترها گیر کرده و باعث مسدود شدن آن می شود. به همین دلیل مسدود شدن نشان دهنده عدم کارکرد صحیح کارتریج می باشد. لازم به ذکر است هر چه کیفیت فیلترها بالاتر باشد، سریع‌تر نیز مسدود می گردد زیرا قادر است املاح بیشتری را جذب نماید.

رزین نوعی پلیمر است که بار الکتریکی داشته و قدرت جذب آن بسیار بالا می باشد. رزین قادر است آلاینده ها و ذرات معلق را که بار الکتریکی مخالف دارد را حذف کند. از این رو این فیلتر را با نام رزین تبادل یونی می شناسند. همچنین این فیلتر می تواند یون های کلسیم و منیزیم موجود در آب را از بین برده و جایگزین نماید. به همین دلیل سختی آب کاهش یافته و آب نرم می شود. از این رو فیلتر رزینی نوعی فیلتر سختی گیر آب نیز به شمار می رود. این فیلترها انواع مختلفی دارد که هر کدام به روش خود سختی آب را کاهش می دهند.

فشار آب در دو نوع فشار آب درون هوزینگ ممبران و فشار آب ورودی به دستگاه اسمز معکوس اعمال می گردد. فشار آب ورودی شهری در فرایند تصفیه آب اهمیتی ندارد و همین که فشار آب به حدی باشد که سوئیچ لو پرشر تصفیه آب بتواند ورود آب را تشخیص دهد و دستگاه را استارت کند کفایت می نماید. بنابراین فشار آب نمی تواند بر روی راندمان فرایند شیرین سازی آب تاثیری بگذارد. در مقابل فشار آب درون دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. با توجه به این که آب باید با فشار بالایی از فیلتر ممبران عبور کند، در دستگاه آب شیرین کن از یک پمپ تصفیه آب استفاده شده تا بتواند فشار مورد نیاز را تامین کند. پایین بودن فشار آب سرعت تولید آب را کاهش داده و باعث افت کارکرد مفید غشاء می شود. در نتیجه می توان گفت که کیفیت پمپ فشار اهمیت بسیاری دارد.

سوئیچ قطع فشار در دستگاه‌های اسمز معکوس کاربردی است. انواع دستگاه آب شیرین کن استفاده می کنند به علت داشتن مخزن ذخیره سازی، می بایست بلافاصله پس از پر شدن تولید آب را متوقف نماید. در صورتی که این فرایند پایان نیابد همچنان آب تولید شده و به تیوپ مخزن فشار وارد می شود و پارگی را به دنبال دارد. سوییچ قطع فشار بالا بین فیلتر ممبران و مخزن ذخیره سازی قرار دارد و به آب خارج شده از هوزینگ ممبران متصل است.

در حالت عادی که مخزن خالی است، فشاری نیز ر روی این سوئیچ قرار ندارد و همچنان برق دستگاه وصل بوده و فرایند تصفیه آب را انجام می دهد. هنگامی که مخزن پر شد بر روی این سوئیچ فشار وارد شده و برق دستگاه قطع می شود. با این کار فرایند تصفیه آب متوقف می گردد. پس از این که مجدد آب مخزن کاهش یافت، فشار از روی سوئیچ قطع فشار بالا برداشته شده و برق دستگاه وصل می شود و فرایند تولید آب تصفیه ادامه پیدا می کند.

13 نظر

 1. آیا دستگاه آب شیرین کن صنعتی برای شیرین کردن آب چاه هم مناسبه؟ از آب تولیدی می خواهیم برای آبیاری زمین کشاورزی استفاده کنیم

 2. با سلام برای خرید پکیج تصفیه آب صنعتی و قیمت آب شیرین کن ها مشاوره می خواستم ، ضمانت محصولات و تجهیزات شما چه مدته؟

 3. مرسی از مطالب خوبتون میشه بگید قیمت آب شیرین کن صنعتی برای تصفیه آب دریا با ظرفیت 30 متر مکعب در شبانه روز حدودا چقدر میشه؟

 4. با سلام و خسته نباشید میشه لطفا لیست قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی با حجم بین 100 تا 200 متر مکعب رو برام ایمیل کنید. بسیار سپاسگزارم

 5. قیمت اب شیرین کن تجاری تا ۲۰۰۰لیتر در شبانه روز لطفا از چه قیمت شروع و تا چه قیمت برای شهری در حدود جمعیت ده هزار نفر

 6. سلام یه دستگاه آب شیرین کن صنعتی میخوام که اب چاه رو شیرین کنه درخت انار و گندم هم کشت میشه هنوز انجام ندادیم فقط میدونم شور هست یه دستگاهی که یه شیر اب هم بهم اب شیرین بده بسه بعد برق هم ندارم هنو یا با گازوییل کار کنه یا خورشیدی خب چه دستگاهی پیشنهاد شما هس حدود قیمت و مشخصات دستگاه رو بهم میگین با موتور برق کار میکنه دیگه؟؟ در روز حدود ۵۰ هزار لیتر اب خب این دستگاه چقد قیمت داره و پس اب چقد داره بعد فیلتر شون چجوریه هر چند وقت باید تعویض بشه؟

 7. سلام قیمت دستگاه آب شیرین کن صنعتی رو میخواستم بدونم؟ ۲۰ هزار لیتری اینها استاندار هم داره؟ و قیمت‌ها چرا متفاوته؟

 8. سلام، آب چاه ما با شوری 7000 می باشد با 4 اینچ آب، برای نصب دستگاه آب شیرین چه قد هزینه داره؟ ممنون می شم اگر راهنماییم کنید.

 9. سلام، آب با سختی 12000 چه دستگاه آب شیرین کن کشاورزی رو پیشنهاد می دید؟ معمولی یا دریایی مورد نیاز 50 متری است؟ لطف کنید قیمت دریایی و معمولی را بفرمایید. با تشکر.

 10. سلام، وقت بخیر. برای تامین آب مورد نیاز کارگاه عمرانی و آبیاری فضای سبز و درختان داخل کارگاه که مصرف آنها روزانه 10 مترمکعب هست، نیاز به یک دستگاه آب شیرین کن داریم که خواهشمند است در این خصوص راهنمایی های لازم را مبذول فرمایید. با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *