دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس RO 💯

دستگاه تصفیه آب صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی می تواند به شما در صرفه جویی در هزینه و زمان کمک کند.

در این مطلب میخواهیم با شما درباره انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی و فرآیندهای مربوط به حذف آلاینده ها شامل فرآیندهای فیزیکی مانند فیلتراسیون و ته نشینی برای مصارف مختلف مانند : مصرف آشامیدنی، تامین آب صنعتی، آبیاری، نگهداری جریان رودخانه، تفریحات آبی یا بسیاری از کاربردهای دیگر صحبت کنیم.

بعد از مطالعه این مطلب شما یک کارشناس انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی خواهید شد و از قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی مطلع شده و میتوانید با اطمینان کامل اقدام به خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی مورد نیاز خود نمایید .

شرکت فنی و مهندسی آبنوس پالایش تولید کننده انواع دستگاه تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی با بهترین کیفیت و بهترین قیمت صد درصد تضمینی .

دستگاه تصفیه آب صنعتی

فهرست مطالب

دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس RO
اسمز معکوس معمولاً شامل چهار مرحله فیلتراسیون است: فیلتر رسوبی، بلوک پیش کربن، غشای اسمز معکوس و فیلتر پس از کربن. فیلتر رسوب بزرگترین ذرات مانند خاک، ماسه و زنگ را حذف می کند تا از گرفتگی فیلترهای بعدی جلوگیری کند. فیلتر پیش کربن از کربن فعال برای جلوگیری از عبور هر چیزی بزرگتر از آرد و همچنین جذب و پیوند با یون های دارای بار مثبت برای جلوگیری از عبور ترکیبات شیمیایی مانند کلر و کلرامین ها به فیلتر سوم استفاده می کند. سپس غشای اسمز معکوس مولکول های سنگین تر از آب مانند سدیم، سطوح بالای سرب، مواد معدنی محلول و فلوراید را حذف می کند. در نهایت فیلتر پست کربن آب را جلا می دهد.

دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس صنعتی (RO) در شرکت فنی و مهندسی آبنوس پالایش به طور سفارشی برای حجم مورد نیاز تصفیه آب صنعتی شما توسط تیمی مجرب متشکل از مهندسین کاربردی مکانیک و شیمی طراحی و ساخته می‌شود. ما با ارائه بهترین قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی همراه با کیفیت بالا و استاندارد‌های بین‌المللی و همچنین عملکرد طولانی مدت سعی در افزایش اعتماد و رضایت شما را داریم.

چرا اسمز معکوس مفید است؟
اسمز معکوس با فیلتراسیون کربن متفاوت است زیرا می تواند آب را تا 99.9 درصد از تمام آلاینده ها و رسوبات یا ذرات کوچک 001.001 میکرون پاک کند، در حالی که فیلتر کربن تنها می تواند ذرات کوچکتر از 1 میکرون را حذف کند. آب لوله کشی محلی شما زمانی که از کارخانه شهری خارج می شود می تواند تمیز باشد، اما همانطور که مایل ها از کارخانه به سمت لیوان شما می رود، می تواند مجموعه ای از آلاینده ها را جذب کند یا ممکن است به طور طبیعی دارای تعداد زیادی از مواد جامد محلول (TDS) باشد. در آب، بنابراین بهتر است از یک سیستم تصفیه اسمز معکوس استفاده کنید تا از عدم آلودگی آب خود محافظت کنید.

همچنین می‌توانید تمام تجهیزات و مواد شیمایی مورد نیاز خود جهت ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی مانند: انواع فیلتر تصفیه آب ، انواع برندهای ممبران تصفیه آب ، آنتی اسکالانت antiscalant، فیلتر یو اف، سختی گیر رزینی، شیر بک واش تصفیه آب مخزن FRP پودر کربن و فیلتر شنی، پرشروسل و… را بصورت دست اول و با اطمینان خاطر ، همراه با خدمات پس از فروش و تضمین بهترین قیمت از ما تهیه کنید.

همراه با خرید دستگاه تصفیه آب از ما، برای اپراتور‌های شما آموزش کامل نگهداری از دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس صنعتی همچنین  آموزش شستشوی فیلتر ممبرین 

برگزار می‌شود ؛ تیم پشتیبانی خدمات آبنوس پالایش برای همراهی شما در هر شرایط اضطراری در دسترس شماست.

آموزش دستگاه تصفیه آب صنعتی (سیستم اسمز معکوس RO)

در این ویدیو آموزش تعویض ممبران در دستگاه تصفیه آب صنعتی سیستم اسمز معکوس RO ملاحظه نمایید.

شرکت ساخت دستگاه تصفیه آب صنعتی آبنوس پالایش

آبنوس پالایش با بیش از 15 سال سابقه در زمینه تولید محصولات مختلف تصفیه آب مانند سیستم اسمز معکوس ، سیستم اولترافیلتراسیون ، آب شیرین کن دریا، سیستم آب EDI، کارتریج فیلتر، فیلتر شنی، سیستم UV، شیر چند پورت و سایر قطعات یدکی و همچنین وارد کننده انواع ممبران تصفیه آب و تولید کننده انواع آنتی اسکالانت ها  می باشد.

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس (RO) به عوامل مختلفی از جمله برند، اندازه، طول عمر فیلتر، راحتی و غیره بستگی دارد.

در این راهنما، قیمتی را که می‌توانید برای انواع مختلف سیستم‌های تصفیه آب RO در بازار امروز بپردازید و هر هزینه دیگری که باید از آن آگاه باشید، بحث خواهیم کرد.

 عوامل موثر بر هزینه سیستم اسمز معکوس

هرچند هزینه تصفیه آب صنعتی با سیستم اسمز معکوس اگر برای استفاده تجاری یا صنعتی باشد چقدر است؟ این بر اساس اینکه سیستم شما چقدر بزرگ است و برای چه چیزی به آن نیاز دارید متفاوت است.

در مورد کاربردهای صنعتی در مقیاس بزرگ، ارائه یک محدوده قیمت تعیین شده تقریباً غیرممکن است، زیرا تحت تأثیر عوامل مختلف است.

لیست قیمت تصفیه اب نیمه صنعتیتماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 10 متر مکعبتماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 25 متر مکعبتماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعبتماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب برای مغازهتماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی کشاورزیتماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی 800 گالنتماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی 200 گالنتماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی 1600 گالنتماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی 100 گالنتماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی 400 گالنتماس بگیرید
قیمت دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی تایوانیتماس بگیرید
 
 
نوع سیستم

نوع سیستم اسمز معکوس اندازه آن را تعیین می کند و هر چه اندازه آن بزرگتر باشد، هزینه بیشتری نیز خواهد داشت. به عنوان مثال، یک سیستم اسمز معکوس کل خانه به طور قابل توجهی بیشتر از یک مدل کوچکتر زیر سینک می باشد . 

 کارایی سیستم
کارایی یک سیستم اسمز معکوس با اندازه گیری دو چیز است: سرعت سیستم بیان کننده حجم آب تصفیه شده تولید شده و میزان آب از دست رفته در این فرآیند.
 
اکثر سیستم های تصفیه آب صنعتی ،  آب را در طول فرآیند تصفیه آب هدر می دهند. متأسفانه، هیچ راه حلی وجود ندارد – اما امروزه بسیاری از سیستم‌ها بسیار کارآمدتر هستند و آب کمتری را نسبت به سیستم قدیمی اصلی هدر می‌دهند و این باعث می‌شود در دراز مدت هزینه کمتری داشته باشند.
 
به طور سنتی، تصفیه آب صنعتی دارای نسبت آب خالص به فاضلاب 1:4 است، به این معنی که به ازای هر 4 گالن آب هدر رفته، 1 گالن آب خالص تولید می شود.
 
این سیستم‌ها ارزان‌ترین هستند زیرا در درازمدت بیشترین پول را برای آنها هدر خواهید داد. امروزه، می‌توانید سیستم‌های RO با نسبت‌های بسیار بهبود یافته 1:2 و حتی 1:1 پیدا کنید.
 
 مراحل فیلتراسیون
اگر سیستم‌های اسمز معکوس دارای تعداد مراحل فیلتراسیون بالاتر از حد متوسط باشند، هزینه بیشتری دارند.
 
در یک سیستم اسمز معکوس معمولی، آب از 4 مرحله عبور می کند: فیلتر پیش رسوب، فیلتر کربن، غشای نیمه تراوا و پس فیلتر.
 
 
این نوع سیستم قادر است بیش از 99.9 درصد TDS (کل مواد جامد محلول) را از آب حذف کند. با این حال، برخی از سیستم‌های اسمز معکوس زیر سینک و کل خانه بیش از دو برابر این مقدار را دارند – گاهی اوقات حتی تا 10 یا 12 مرحله.
 
داشتن مراحل فیلتراسیون اضافی به این معنی است که آب تولید شده تقریباً به همان اندازه تمیز و خالص خواهد بود. فیلترهای اضافی ممکن است فیلترهای کربن بلوک اضافی یا فیلترهای GAC و فیلترهای قلیایی یا معدنی باشند که مواد معدنی سالم را به آب فیلتر شده شما بازگرداند.
 
هرچه یک سیستم فیلترهای بیشتری داشته باشد، باید پول بیشتری را نیز برای تعویض هزینه کنید. با این حال مراقب باشید – مطمئناً برای یک سیستم تصفیه آب اسمز معکوس که مثلاً 10 مرحله فیلتر داشته باشد، بسیار چشمگیر به نظر می رسد، اما احتمالاً کار بیشتری برای آب شما نخواهد داشت، بنابراین ارزش آن را دارد که در نظر بگیرید که آیا واقعاً ارزش هزینه اضافی را دارد یا خیر.

افزونه ها
بسیاری از سیستم‌های اسمز معکوس زیر سینک یا کل خانه را می‌توان با تعدادی افزونه اختیاری، از جمله لامپ‌های UV، پمپ‌های تقویت‌کننده و فیلترهای معدنی‌سازی مجدد خریداری کرد. حتی ممکن است بخواهید یک نرم کننده آب بخرید تا قبل از سیستم اسمز معکوس نصب کنید، اگر آب لوله کشی شما دارای مواد معدنی سختی خاصی است.

اگر فقط به دنبال محلول آب فیلتر شده هستید، هیچ یک از این موارد اضافی الزامی نیستند، اما بسیاری از آنها جذابیت خود را دارند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید آب تمیز بنوشید اما ترجیح می‌دهید هنوز حاوی مواد معدنی سالم باشد، ممکن است به آنچه که یک فیلتر معدنی‌سازی مجدد می‌تواند ارائه دهد علاقه‌مند باشید.

علاوه بر این، اگر آب شما حاوی عوامل بیماری زا باشد، یک لامپ UV می تواند محافظت بیشتری را ارائه دهد، و اگر فشار آب شما کمتر از حد متوسط باشد، یک بوستر پمپ می تواند به سیستم RO شما کمک کند تا به طور موثرتری کار کند.

قیمت یک افزونه به چیزی که شما به آن نگاه می کنید بستگی دارد.

اکثر تولیدکنندگان برای خرید سیستم RO شما با یکی دیگر از محصولات تصفیه آب خود تخفیف ارائه می دهند، بنابراین اگر فکر می کنید احتمالاً در آینده احتمالاً یک قطعه اضافی خریداری خواهید کرد، ارزش خرید مشترک را دارد.
هزینه نصب سیستم اسمز معکوس
یکی دیگر از هزینه های که با آن رو به رو هستید ، هزینه نصب سیستم RO هست که شما نیازمند استخدام یک متخصص برای نصب هستید.

هزینه های نگهداری سیستم RO

جدا از قیمت اولیه یک واحد اسمز معکوس، باید هزینه های جاری سیستم را نیز در نظر بگیرید. من برخی از متداول ترین هزینه های نگهداری و عملیات را در زیر برجسته کرده ام:

تعویض غشا و فیلتر

هیچ فیلتر آبی برای همیشه دوام نمی آورد و همین امر در مورد سیستم اسمز معکوس نیز صدق می کند.

فیلتر کربن، فیلتر رسوب، فیلتر پس از فیلتر و غشای اسمز معکوس، همگی طبق راهنمایی در کتابچه راهنمای کاربر شما نیاز به تعویض دارند تا اطمینان حاصل شود که سیستم می تواند با استاندارد بالا به کار خود ادامه دهد.

اگر فیلترهای خود را تعویض نکنید، در نهایت آنقدر با رسوب مسدود می شوند که با فشار آب خود دچار مشکل خواهید شد. علاوه بر این، فیلترها ممکن است به قدری فرسوده شوند که نتوانند آلاینده ها را در رسانه خود به دام بیاندازند، به این معنی که سیستم شما حتی نتایج مورد نظر شما را نیز تولید نخواهد کرد.

به طور معمول، شما باید هر 6 ماه تا 1 سال یک بار برای کارتریج های فیلتر آب جدید و هر 2 سال یکبار یک غشای اسمز معکوس جدید پرداخت کنید. یک بسته 3 فیلتری معمولاً بسته به برند آن قیمت متفاوت دارد.

فاضلاب

هزینه اضافی برای فاضلاب تنها در کاربردهای با حجم بالا نقش دارد که قبض آب و فاضلاب شما را افزایش می دهد.

اسمز معکوس چقدر آب هدر می دهد؟ سیستم‌های کل خانه مدرن به حداقل نرخ بازیابی 33% (2:1) دست می‌یابند، بنابراین 2 گالن فاضلاب برای هر گالن آب تصفیه شده است.

با این حال، با استفاده از یک پمپ فشار – چیزی که ما به شدت توصیه می کنیم – و یک شیر بازیافت، نرخ بازیابی تا 75٪ واقعی است (فقط 1 گالن هدر رفته در هر 3 گالن آب تصفیه شده). واحدهای چند غشایی می توانند حتی کارآمدتر باشند.

دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس (RO) نقش کلیدی در واحدهای تصفیه فاضلاب دارند زیرا از آنها برای حذف نمک ها و سایر آلاینده ها به طور موثر استفاده می شود. عملکرد غشاء RO تحت تأثیر بسیاری از عوامل مختلف مانند ویژگی های تغذیه و پارامترهای عملیاتی در طول عملیات قرار می گیرد. هدف از این مطالعه، تجزیه و تحلیل تأثیر ویژگی‌های خوراک فاضلاب شهری (رسانایی، پتانسیل کاهش اکسیداسیون (ORP)، کل جامدات معلق (TSS)، کدورت و نیاز شیمیایی اکسیژن (COD)) و پارامترهای عملیاتی (فشار خوراک، جریان، جریان) است. نرخ و دما) بر عملکرد غشاء RO در یک کارخانه بازیافت فاضلاب شهری با استفاده از تکنیک‌های یادگیری ماشین (ML). XGBoost، جنگل تصادفی، شبکه‌های عصبی مصنوعی (ANN) و رگرسیون خطی چندگانه (MLR) برای پیش‌بینی سه شاخص عملکرد غشاء RO (تفاوت فشار در غشاها، عبور نمک و نرخ جریان نفوذ) به کار گرفته شدند. روش‌هایی که می‌توانند عبور نمک، سرعت جریان نفوذ و اختلاف فشار در بین غشاها را با بالاترین دقت پیش‌بینی کنند به ترتیب به‌عنوان ANN، جنگل تصادفی و MLR یافت شدند. با توجه به مدل‌های توسعه‌یافته، دما متغیری است که بر هر سه پارامتر عملکرد RO تأثیر می‌گذارد. مشخص شد که عبور نمک بسیار تحت‌تاثیر هدایت آب خوراک قرار می‌گیرد و نرخ جریان خوراک به عنوان تأثیرگذارترین پارامتر برای نرخ جریان نفوذ و اختلاف فشار تعیین شد.

روش تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس (RO) امیدوارکننده ترین روش برای نمک زدایی آب شور و دریا در نظر گرفته می شود (Furukawa 1997). بدون شک، این فرآیند جایگزین فرآیندهای گرانقیمت تقطیر-تبخیر خواهد شد که هنوز بر بازار جهانی نمک‌زدایی، به‌ویژه در خلیج فارس تسلط دارند. تکنیک غشای RO از فشار دینامیکی برای غلبه بر فشار اسمزی محلول نمک استفاده می کند و از این رو باعث نفوذ انتخابی آب از سمت شور غشا به سمت آب شیرین می شود (فالر 1999). نمک ها از غشاء دفع می شوند و از این رو جداسازی انجام می شود. غشاهای RO مورد استفاده لایه های نازک پلیمری نیمه تراوا هستند که به یک لایه پشتیبانی ضخیم می چسبند. غشاها معمولاً از استات های سلولز، پلی آمیدها، پلی آمیدها و پلی سولفون ها ساخته می شوند.

دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس ro چه کار میکند ؟ 

اسمز حرکت مولکول های آب از طریق یک غشای نیمه تراوا به سمت پایین گرادیان پتانسیل آب است. به طور خاص، حرکت آب در یک غشای انتخابی نفوذپذیر از ناحیه ای با پتانسیل آب بالا (غلظت املاح کم) به ناحیه ای با پتانسیل آب کم (غلظت املاح بالا) است. همچنین ممکن است برای توصیف یک فرآیند فیزیکی استفاده شود که در آن هر حلالی، بدون ورودی انرژی، در یک غشای نیمه تراوا (قابل نفوذ به حلال، اما نه املاح) حرکت می کند و دو محلول با غلظت های مختلف را از هم جدا می کند. اسمز بیشتر در گیاهان مشاهده می شود. اگر به گیاهان خود آب ندهید پژمرده می شوند. سلول گیاهی غشایی نیمه تراوا است (آب از طریق غشاء جریان می یابد اما نمک ها نه) غشایی است که مواد زنده در داخل آن در محلول نمک قرار دارند. آب از بیرون به داخل سلول کشیده می شود زیرا آب خالص در یک غشای نیمه تراوا حرکت می کند تا غلظت بالاتر نمک در داخل رقیق شود. هنگامی که گیاهان خود را آبیاری می کنید، به این ترتیب آب از زمین به داخل کشیده می شود. اگر به گیاهان خود نمک بزنید (بیش از حد کود دهید یا مقداری نمک روی چمن بریزید)، گیاه پژمرده می شود زیرا غلظت نمک در بیرون سلول بیشتر از داخل است و سپس آب از داخل غشاء به بیرون حرکت می کند.

اسمز معکوس چیست؟

اسمز معکوس یا “RO” فرآیندی است که در آن آب با استفاده از یک غشای نیمه تراوا در فشار بالا غیر معدنی می شود. اسمز معکوس اسمز معکوس است. برای معکوس کردن این فرآیند، باید بر تعادل فشار اسمزی در سراسر غشا غلبه کنید زیرا جریان به طور طبیعی از رقیق به غلیظ است. ما آب خالص بیشتری می خواهیم، بنابراین باید میزان نمک موجود در سلول (کنسانتره غشاء) را افزایش دهیم. برای انجام این کار، فشار را بر روی “سمت نمکی” (یا سمتی که مقدار زیادی مواد جامد محلول در آن وجود دارد) غشاء را افزایش می دهیم و آب را با فشار وارد می کنیم. مقدار فشار با غلظت نمک تعیین می شود. همانطور که آب را بیرون می آوریم، غلظت نمک افزایش می یابد و به فشار بیشتری نیاز دارد تا آب خالص بیشتری بدست آید.

چگونه آب RO با آب بطری مقایسه می شود؟
بیشتر آب های بطری شده از آب چشمه طبیعی به عنوان منبع خود استفاده می کنند و بنابراین معمولاً حاوی محتوای مواد معدنی بالایی هستند. برخی از آب های بطری شده (به عنوان مثال، Dasani و Aquafina) از فناوری RO استفاده می کنند. با این حال اینها معمولاً در بطری های یکبار مصرف عرضه می شوند. یک سیستم RO خانگی آب با نتیجه خوبی مانند بطری‌سازانی که از فناوری RO استفاده می‌کنند و بهتر از آنهایی که استفاده نمی‌کنند، تولید می‌کند. این همه با کسری از هزینه آب بطری انجام می شود!

فناوری RO در مقایسه با سایر فیلترها چقدر موثر است؟
باید به خاطر داشت که یک سیستم RO از مراحل بسیاری از فیلتراسیون تشکیل شده است و نه صرفاً یک غشای RO به خودی خود. در نتیجه، سیستم RO یک رویکرد مرحله‌ای برای فیلتراسیون ارائه می‌کند. فیلترهای رسوبی ابتدا ذرات بزرگی را که به طور بالقوه می توانند غشا را مسدود کنند، حذف می کنند. سپس آب وارد فیلتر کربن می شود تا طعم و بوی کلر را از بین ببرد. سپس آب وارد غشای RO می شود تا سطح کل مواد جامد محلول را کاهش دهد و در نهایت آب قبل از تخلیه از شیر آب از فیلتر کربن نهایی عبور می کند تا هر گونه بوی ناچیز را از بین ببرد و هر گونه آلاینده آلی فرار (VOC’s) را حذف کند. فناوری اسمز معکوس به عنوان یک محصول برتر برای آب آشامیدنی خانگی در نظر گرفته می شود.

به من گفته اند که نمی توانم سیستم RO را در کشور نصب کنم زیرا فشار آب پایینی دارم، آیا این درست است؟
خیر، با این حال ممکن است نیاز به خرید یک سیستم خاص برای کاربردهای روستایی (یا سایر موارد با فشار آب کم) داشته باشید که حاوی یک پمپ تقویت کننده ویژه است که فشار ورودی را بالا می برد و به سیستم RO اجازه کار می دهد. نصب یونیت غیر پمپی در کاربری با فشار آب تغذیه کم مشکل ایجاد می کند و توصیه نمی شود. به عنوان یک قانون کلی، اگر فشار آب تغذیه شما کمتر از 45 psi است، یک سیستم با یک پمپ تقویت کننده نصب کنید.

من سیستم RO خود را نصب کردم و سعی کردم یک لیوان آب بکشم و مخزن خالی است…….چرا؟
فرآیند ساخت آب اسمز معکوس یک فرآیند بسیار کند است. آب (از طریق فشار) از یک غشاء عبور می کند و ماده نفوذی (آب محصول) اساساً به صورت قطره قطره تولید می شود. در این حالت، زمان کافی برای تولید آب کافی باقی نگذاشته اید. به همین دلیل است که هر سیستم RO دارای یک مخزن ذخیره سازی است. در حالی که RO در حال ساخت آب است، در این مخزن ذخیره می شود. سیستم‌های معمولی RO خانگی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای یک خانواده متوسط آب کافی برای آشامیدن و پخت و پز فراهم کنند.

من به RO زمان کافی برای پر کردن مخزن ذخیره خود داده ام، اما اکنون از آب برای پر کردن مخزن ماهی 5 گالنی خود استفاده کرده ام و خالی است؟
سیستم RO خانگی شما برای پر کردن مخازن ماهی، شستن ماشین ها، تغذیه رطوبت ساز یا هر برنامه دیگری که ممکن است به مقدار زیادی آب نیاز داشته باشد طراحی نشده است. اکثر سیستم های RO مسکونی دارای یک مخزن ذخیره 2 گالن هستند که برای اهداف آشامیدنی و آشپزی یک خانواده معمولی کافی است. اگر آب شما تمام شد، می توانید یک مخزن دوم اضافه کنید یا یک مخزن ذخیره بزرگتر خریداری کنید. با این حال، هنوز هم ممکن است تقاضایی داشته باشید که به سادگی از ظرفیت تولید یک سیستم RO مسکونی فراتر رود. در این صورت، سیستم های تجاری برای رفع هر یک از نیازهای آبی شما در دسترس هستند.

به من گفته شده است که آب RO برای نوشیدن ناسالم است، چرا کسی این را می گوید؟
اسمز معکوس (RO) به دلیل خلوص آب غیر طبیعی نامیده می شود. مخالفان ادعا می کنند که ساخت دست بشر و ناسالم است و فقط باید برای کاربردهای صنعتی و نه برای مصرف انسان استفاده شود. آنها می گویند که آب RO بیش از حد خالص و تمیز است که خوب باشد زیرا چنین آب کاملاً تمیز و بدون مواد معدنی به طور طبیعی روی زمین وجود ندارد. با این حال این نوع آب وجود دارد، باران نامیده می شود. آب باران آبی است که از تمام مواد معدنی پاک شده است و اغلب یکی از خالص ترین و تمیزترین آب های روی زمین است. مردم هزاران سال است که آب باران را بدون هیچ گونه اثرات منفی برای سلامتی می نوشند. اخیراً آب باران به دلیل عصر صنعتی و آلودگی آسمان توسط انسان آلوده شده است. در غیاب آلودگی شدید هوای طبیعی یا مصنوعی، آب باران می تواند بسیار خالص و قابل شرب باشد. در حالی که آب باران ممکن است برخی از مواد را هنگام ریزش در جو جذب و جذب کند، مواد معدنی یکی از آنها نیستند. بنابراین مردم هزاران سال است که آب بدون مواد معدنی می نوشند، که بسیار طبیعی است وقتی در نظر بگیرید که هیچ چیز طبیعی تر از زندگی مادر طبیعت نیست که باران می دهد. با تحقیقات علمی که در طول 40 سال گذشته بر روی آب اسمز معکوس انجام شده است، هیچ یک از آنها هیچ اثر منفی بر سلامتی افراد مصرف کننده آب RO را ثبت نکرده است. در واقع، فناوری RO نیز در گذشته توسط ارتش ایالات متحده به طور گسترده آزمایش شده است و برای مردان و زنان نیروهای مسلح ما در سراسر ارتش به عنوان آب آشامیدنی مورد تایید قرار گرفته و به شدت مورد استفاده قرار گرفته است.

تکه های یخ من بدترین هستند، آیا سیستم RO یخ خوبی می سازد؟
کاملا!!! وقتی آب به سرعت منجمد می شود یا زمانی که آب دارای مواد جامد محلول زیادی باشد، تکه های یخ ابری ایجاد می شوند. هنگامی که آب تا نقطه انجماد خنک می شود و یخ شروع به تشکیل می کند، گازهای محلول دیگر نمی توانند در محلول باقی بمانند و به صورت حباب های میکروسکوپی خارج شوند. با این حال، همانطور که یخ در آب شناور می شود، هنگامی که یخ کافی برای تشکیل یک لایه روی سطح وجود دارد، لایه یخ تمام حباب های درون مکعب یخ را به دام می اندازد. آب RO این مشکلات رایج را از بین می برد و مکعب های سخت و شفافی تولید می کند که به آرامی در نوشیدنی حل می شوند. وقتی تکه های یخ RO خوردید، دیگر به عقب برنخواهید گشت!!

من خوانده ام که آب RO مواد معدنی را از بدن خارج می کند، آیا این درست است؟
آب حلال جهانی نامیده می شود زیرا همیشه “می خواهد” موادی در آن حل شود. هرچه آب خالص تر باشد، در حمله به چیزهایی که می توانند حل شوند، تهاجمی تر می شود. این به بدن انسان آسیبی نمی رساند، زیرا فیزیولوژی ما به سرعت با استفاده از بزاق، مایعات معده و غیره هموستاز را به دست می آورد تا تمام مایعات بدن را متعادل کند. فناوری اسمز معکوس در دهه 1970 ایجاد شد و از آن زمان تاکنون به هر روشی که قابل تصور است مورد آزمایش علمی قرار گرفته است. هرگز هیچ مدرک مستندی وجود نداشته است که ثابت کند آب تصفیه شده با اسمز معکوس می تواند مواد معدنی را از بدن انسان خارج کند.

هر چند وقت یکبار غشای اسمز معکوس نیاز به تعویض دارد؟
با نگهداری مناسب از پیش فیلترهای رسوب و کربن فعال، غشای اسمز معکوس شما باید ۲ تا ۳ سال دوام بیاورد.

آیا می توانم سیستم RO خود را روی یک برنامه غیرشهری نصب کنم؟
بله، RO را می توان بر روی یک برنامه شهری و غیر شهرداری نصب کرد. با این حال، اگر یک سیستم RO را روی یک برنامه غیرشهری نصب می‌کنید که در آن آب برای آشامیدن امن نیست یا کیفیت نامشخصی دارد، باید قبل از نصب سیستم RO ابتدا آب را از نظر آلودگی‌های میکروبیولوژیکی تصفیه کنید. LUMINOR یک خط تولید کامل از سیستم های UV را برای این برنامه ارائه می دهد.

RO از اصطلاح “جریان متقاطع” استفاده می کند … این به چه معنی است؟
اصطلاح جریان متقاطع به توانایی یک غشای RO برای تمیز کردن مداوم خود در حین ایجاد نفوذ (آب محصول) اشاره دارد. این کار را با اجازه دادن به مقداری از آب از غشای نیمه تراوا انجام می دهد در حالی که بقیه از روی غشاء عبور می کند، به پایین دست و آلاینده های دفع شده را به سمت زهکش می کشاند. این مانع از پشتیبان گیری آلاینده ها در مقابل غشا و مسدود شدن زودرس آن می شود.

آیا می توانم یک سیستم RO را به تنهایی نصب کنم؟
بله، اگر با مهارت های اولیه لوله کشی راحت هستید و مهارت «خودتان را انجام دهید» دارید، نصب یک سیستم RO نباید بیش از چند ساعت طول بکشد.

سیستم شما با یک شیر شکاف هوا عرضه می شود، شکاف هوا چیست؟
شکاف هوا یک فضای عمودی روشن بین انتهای خط تخلیه و لبه سطح سیل سینک آشپزخانه است. یک شکاف هوا برای جلوگیری از آلودگی متقاطع بین RO و خط تخلیه استفاده می شود و توسط کد لوله کشی محلی شما لازم است.

من می خواهم از شیر آب خود استفاده کنم که با شیرهای دیگر من مطابقت داشته باشد، آیا این مشکلی دارد؟
خیر، تا زمانی که شیری که استفاده می‌کنید طراحی شکاف هوا داشته باشد و الزامات کد لوله‌کشی محلی شما را برآورده کند، مشکلی برای تعویض شیر آب وجود ندارد.

زیر سینک آشپزخانه من جایی برای RO نیست، آیا می توانم آن را در جای دیگری نصب کنم؟
اگرچه به طور خاص برای نصب در زیر سینک آشپزخانه طراحی شده است، RO و مخزن ذخیره در صورت تمایل می توانند در مکان دیگری نصب شوند. در انجام این کار، قرار دادن مخزن ذخیره سازی در این نوع کاربرد بسیار مهم است، زیرا مخزن ذخیره در صورت خالی بودن و اگر مخزن در فاصله بسیار زیاد (هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی) نصب شده باشد، یک پیش شارژ 7-10 psi دارد. ، در این صورت دستیابی به جریان آب به شیر آب دشوار خواهد بود. توصیه می شود در صورت امکان، سیستم RO و مخزن ذخیره سازی را در فضایی دقیقاً زیر سینک آشپزخانه و نزدیک خروارها نصب کنید تا نزدیک سینک باشد. با انجام این کار، مخزن ذخیره باید مشکل کمی در رساندن آب به شیر آب داشته باشد. علاوه بر این، باید یک شکاف هوای مجزا برای خط تخلیه ایجاد کنید، که ممکن است در وان لباسشویی یا حفره چاهک باشد.

در خواندن ادبیات به نظر می رسد که RO تقریباً همه چیز را حذف می کند … فکر می کردم مواد معدنی برای من خوب هستند؟
مواد معدنی برای شما خوب هستند، با این حال فرآیند اسمز معکوس در مورد یون هایی که حذف می شوند انتخابی نیست. سیستم RO آهن و منیزیم را از آب شما به همان راحتی که سرب را حذف می کند، حذف می کند. بدن من آهن و منیزیم می خواهد اما سرب نمی خواهد. بدن شما باید تمام مواد مغذی مانند نمک های ضروری، ویتامین ها و سایر مواد معدنی کمیاب را از غذاهایی که می خورید و سایر نوشیدنی هایی که می نوشید دریافت کند. آبی که مصرف می کنید باید فقط برای اهداف هیدراتاسیون باشد و نیازی نیست که منبع ویتامین ها یا مواد معدنی شما باشد.

چرا RO من صدای غرغر از شیر آب تولید می کند؟
صدای غرغر از شیر شکاف هوا منتشر می شود. از آنجایی که رد (آب تخلیه) از روی شکاف هوای فیزیکی در شیر آب می گذرد و سعی می کند به سمت تخلیه برگردد، این کار را بدون مانع انجام نمی دهد. مشکل احتمالی از افتادگی و افتادگی خط تخلیه است، نه خط تخلیه که مسیر مستقیمی از شیر آب تا زین تخلیه را دنبال می کند. برای رفع این مشکل، مطمئن شوید که خط تخلیه (خط سیاه) بدون افتادگی یا منحنی بوده و مسیر مستقیمی را طی می کند.

چرا آب از پایه شیر RO من خارج می شود؟
خیلی ساده، خط تخلیه شما وصل شده است و شیر شکاف هوا دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که برای انجام آن طراحی شده است و آن جلوگیری از آلودگی بین فاضلاب و منبع آب آشامیدنی است. مقصر احتمالی مقداری ضایعات غذایی یا زباله است که سوراخ خروجی در زین تخلیه را مسدود کرده است. اتصال به زین تخلیه را بردارید و آشغال های مسدود شده را بردارید. همچنین ممکن است متوجه شوید که سوراخ تخلیه به اندازه کافی بزرگ نیست. اطمینان حاصل کنید که سوراخ تخلیه حداقل 3/8 اینچ قطر دارد.

به نظر می رسد RO آب زیادی را هدر می دهد. آیا این طبیعی است؟
پاسخ ساده بله و خیر است. فناوری RO از آب برای تولید آب خالص استفاده می کند. تراوش (آب محصول) در مخزن فشار ذخیره می شود و آب نمک (رد) به زهکش فرستاده می شود. یک سیستم معمولی RO مسکونی با نرخ بازیابی حدود 25٪ کار می کند، به این معنی که برای هر گالن آب تمیز تولید شده توسط یک سیستم RO، به طور متوسط 4 گالن آب نمک استفاده شده و دور ریخته می شود. این آب نمک (ضایعات) به طور مداوم توسط سیستم برای تمیز کردن غشاء استفاده می شود و به فیلتر اجازه می دهد تا به طور موثر کار کند و سال ها دوام بیاورد. به یاد داشته باشید، سیستم‌های RO آب شما را تمیز می‌کنند و هزاران آلاینده ناسالم را از آب لوله‌کشی پاک می‌کنند که فیلترهای میز و شیر آب نمی‌توانند. آب نمک اسمز معکوس معادل 3 تا 4 شستشوی اضافی توالت در روز است. شما در واقع هر روز هنگام شستن ظروف یا لباس های خود آب بیشتری نسبت به سیستم RO هدر می دهید. احتمالاً ماهیانه 25 تا 50 سنت اضافی از فاضلاب RO پرداخت خواهید کرد. فاضلاب سیستم های RO در واقع بسیار تمیز و در سطوح خلوص مشابه آب لوله کشی است. می توان آن را برای استفاده در باغچه ها برای آبیاری گیاهان کانالیزه کرد یا برای سایر برنامه های خانگی استفاده کرد. حقیقت این است که هیچ آبی “جدید” در این سیاره وجود ندارد. تمام آب ها آب های قدیمی هستند که میلیون ها سال به طور مداوم بازیافت می شوند. ما در واقع همان آبی را می نوشیم که دایناسورها می نوشند، که آشکارا توسط مادر طبیعت بازیافت شده است.

آیا همه سیستم های RO یکسان نیستند، فقط با برچسب سازنده متفاوت؟
قطعا نه. مانند تمام فیلترهای آب، کارایی یک سیستم اسمز معکوس تا حد زیادی به کیفیت اجزای آن بستگی دارد – به ویژه کارتریج های پیش فیلتر آن (کمیت و کیفیت) و خود غشا. پیش فیلترهای با کیفیت پایین از رسوب زودرس غشا و همچنین کاهش عملکرد، خروجی آب تصفیه شده و عمر غشا رنج می برند.

چرا سیستم های اسمز معکوس همیشه با پیش فیلترهای کربن و رسوب ترکیب می شوند؟
تنها دسته عمده آلاینده هایی که اسمز معکوس در حذف (ترکیبات آلی) بسیار مؤثر نیست، به طور خاص توسط فیلترهای کربن فعال هدف قرار می گیرند. پیش فیلترها همچنین از رسوب یا گرفتگی غشای اسمز معکوس توسط رسوب، کلر و سایر آلاینده ها جلوگیری می کنند و در نتیجه کارایی و طول عمر آن را افزایش می دهند.

آیا RO من برای من ضد عفونی کننده آب ارائه می دهد؟
خیر، اگرچه ساختار منافذ غشاء RO به اندازه کافی کوچک است تا از عبور بیشتر باکتری ها و ویروس ها جلوگیری کند، سیستم های RO برای یک رژیم ضد عفونی کامل ایمن در نظر گرفته نمی شوند. ممکن است شکاف‌های بالقوه‌ای در غشاء وجود داشته باشد که میکروارگانیسم‌ها می‌توانند به طور بالقوه از آن عبور کنند و همچنین امکان دور زدن برخی از مهر و موم‌ها در یک سیستم RO وجود دارد. برای اطمینان از ضدعفونی مناسب، یک سیستم UV LUMINOR را قبل از سیستم RO خود نصب کنید.

اصطلاح “TDS creep” به چه معناست؟
خزش TDS (خزش کل جامدات محلول) پدیده‌ای را توصیف می‌کند که در صورت حذف فشار تفاضلی در سیستم اسمز معکوس در سراسر غشاء رخ می‌دهد و با وجود غلظت نمک در پساب، زمانی که واحد به سرویس بازگردانده می‌شود، پس از بسته شدن مشهود می‌شود. برای یک دوره زمانی پایین

آیا می توان یک سیستم RO کل خانه داشت؟
بله، این امکان پذیر است، با این حال باید یک سیستم مهندسی ساخته شده باشد تا ظرفیت کل نیازهای برنامه را برآورده کند. این احتمالاً یک سیستم تجاری بسیار بزرگ با لوله‌های مخصوصی است که در سرتاسر خانه اجرا می‌شود تا pH پایین آب RO را در خود جای دهد. این می تواند باشد و انجام می شود، اما با هزینه قابل توجهی.

چرا باید از لوله پلی اتیلن برای آبی که از RO من خارج می شود استفاده کنم؟
از آنجایی که سیستم‌های RO می‌توانند بیشتر کل مواد جامد محلول (TDS) را در آب حذف کنند (بیش از 97%)، آب حاصل ماهیت بسیار تهاجمی دارد و در صورت استفاده در لوله‌های مسی می‌تواند باعث مشکلات شستشو شود. به طور معمول، هرچه آب خالص تر باشد، تهاجمی تر می شود. در برخی موارد شدید، ممکن است تنظیم pH برای افزایش pH آب RO ضروری باشد.

آیا سیستم های RO در حذف آرسنیک موثر هستند؟
RO یکی از فناوری‌هایی است که با موفقیت آرسنیک را از منبع آب حذف می‌کند. لازم به ذکر است که اگر سیستم RO را برای حذف آرسنیک انتخاب می کنید، باید سیستم RO را انتخاب کنید که دارای تاییدیه NSF (NSF International) برای حذف آرسنیک باشد.

به من گفته می شود که دما بر سیستم RO تأثیر منفی می گذارد، آیا این درست است؟
بله، افزایش دمای آب خوراک باعث افزایش شار نفوذی می شود، اما بر کیفیت نفوذ (آب محصول) تأثیر نمی گذارد. بسته به انتخاب مواد غشایی، این اثر دما ممکن است از 1.5٪ تا 2٪ در هر درجه فارنهایت باشد.

آیا پیش درمان با سیستم RO ضروری است؟ چه موادی می توانند بر غشای RO تأثیر منفی بگذارند؟
بدون پیش تصفیه مناسب، یک سیستم RO مطمئناً با مشکلاتی در طول عمر غشا مواجه خواهد شد. رسوب غشایی می تواند به دو شکل آلی و غیر آلی باشد. رسوب آلی می تواند به اشکال مختلفی از جمله ماهیت میکروبیولوژیکی باشد، در حالی که رسوب غیر آلی می تواند توسط مواد جامد معلق، سولفات کلسیم، قلیاییت بی کربنات و همچنین آهن، منگنز، سیلیس، آلومینیوم و سایر مواد کلوئیدی ایجاد شود. برای اطمینان از حداکثر عمر غشا RO، پیش تصفیه مناسب ضروری است.

آب من دارای TDS 2000 ppm است، دمای آن 5 درجه سانتیگراد (41 درجه فارنهایت) است، و من یک سیستم فشاری دارم که 45 psi ارائه می دهد، من نباید با سیستم RO 50 gpd خود با یک غشای کامپوزیت فیلم نازک مشکلی نداشته باشم. …درست؟
دقیقا نه … خروجی همه سیستم های RO در 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) و در یک فشار خاص که می تواند از سازنده ای به سازنده دیگر متفاوت باشد آزمایش می شود (در این مورد LUMINOR یک غشای FilmTech را فرض می کند که دارای یک سیستم رتبه بندی است. فشار 50 psi). هر سه این پارامتر (TDS، دما و فشار) بر میزان آب تولید شده توسط RO تأثیر می گذارد. برای پاسخ به این سوال ابتدا باید ضریب تصحیح دما (TFC) حداکثر تولید روزانه (بر حسب GPD) غشا را محاسبه کنیم. برای این کار باید به نمودار زیر مراجعه کرده و TFC را برای غشای لایه نازک در دمای 41 درجه فارنهایت که برابر با 2.58 است انتخاب کنیم. اکنون فشار نامی (Pr) را می گیریم و آن را بر TFC تقسیم می کنیم و 17.4 می گیریم (45/2.58=17.4) بنابراین، با این شرایط آب داده شده، جریان تنظیم شده TFC (حداکثر تولید غشا) اکنون به سادگی 17.4 GPD است. برای حساب کردن آب سرد اکنون ما به سمت فشار نگاه خواهیم کرد، اما ابتدا باید TDS را در نظر بگیریم. برای عملکرد RO، حداقل فشار 1 psi برای هر 100 ppm TDS مورد نیاز است. در این حالت، 15 psi فشار لازم است تا یک قطره آب از غشا عبور کند. این به عنوان فشار اسمزی (p) شناخته می شود و با معادله (p = TDS/100) محاسبه می شود. در این حالت فشار اسمزی 20 psi است. در مرحله بعد باید رتبه بندی فشار خالص (Pr) را محاسبه کنیم که عبارت است از فشار نامی سیستم (Ps) منهای فشار اسمزی (Pr = Ps – p). در این مورد، رتبه بندی فشار خالص 30 psi (50-20) است. ما همچنین باید فشار عملیاتی خالص (Pn) را محاسبه کنیم که فشار اعمال شده (Pa) منهای فشار اسمزی (Pn = Pa – p) است. در این مورد، فشار عملیاتی خالص 25 psi (45-20) است. برای محاسبه میزان تولید مورد انتظار، باید دبی تنظیم‌شده دما را در نظر بگیریم و آن را در تقسیم فشار عملیاتی خالص و رتبه‌بندی فشار خالص (TFC Adjusted Flow X (Pn/Pr) ضرب کنیم. در این مورد، جریان خالص مورد انتظار در مجموع 14.5 GPD (17.4 X (25/30)) خواهد بود. بنابراین در این شرایط حداکثر آب قابل تولید توسط این سیستم در یک دوره 24 ساعته 14.5 گالن است. در نهایت شما باید تعیین کنید که آیا این کافی است یا خیر. نکته آخر این است که توجه داشته باشید که ظرفیت نامی سیستم و مقدار واقعی آبی که از سیستم دریافت می کنید به هیچ وجه نزدیک نیستند.

تاریخچه اسمز معکوس RO

اسمز معکوس RO اولین بار در سال 1748 توسط روحانی و فیزیکدان فرانسوی ژان آنتوان نوله کشف شد و تا اواخر دهه 1950 به عنوان یک پدیده در آزمایشگاه باقی ماند تا زمانی که تعدادی از محققان شروع به کشف راه‌هایی برای ساخت غشاهای نامتقارن با فناوری لایه نازک کردند. در آغاز قرن، سیستم‌های اسمز معکوس بسیار پیچیده و کارآمدتر شدند و هر روز که می‌گذرد، اسمز معکوس بخش بزرگ‌تری از ساخت، تجزیه و تحلیل، پردازش و تصفیه بسیاری از مایعات، از همه مهم‌تر، آب می‌شود.

فرآیند اسمز معکوس

اسمز یک فرآیند طبیعی است. هنگامی که دو مایع با غلظت های متفاوت از یک املاح توسط یک غشای نیمه تراوا از هم جدا می شوند، مایع تمایل دارد از غلظت های کم املاح به غلظت های بالا حرکت کند تا به تعادل برسد.

اسمز معکوس فرآیندی است که در آن یک حلال با غلظت املاح بالا با اعمال فشار از طریق یک غشای نیمه تراوا به ناحیه ای با غلظت املاح کم منتقل می شود. فشار آب تغذیه باید از فشار اسمزی بیشتر باشد تا فرآیند کار کند. بنابراین، سیستم‌های کم فشار با محلول‌های رقیق‌تر کار می‌کنند، اما محلول‌های بسیار غلیظ (مانند نمک‌زدایی آب دریا) برای کار کردن به فشار بیشتری نیاز دارند. واقعیت این است که اسمز معکوس اقتصادی ترین فناوری برای تصفیه آب با استانداردهای بسیار با کیفیت است.

سیستم اسمز معکوس  RO از چه اجزایی تشکیل شده است ؟

یک سیستم اسمز معکوس کامل به طور کلی شامل چندین مؤلفه است : Pre-Treatment که شامل فیلترهای کربنی برای حذف فیلترهای کلر، آهن، منگنز و گوگرد، نرم کننده های آب یا سیستم های ضد رسوب (آنتی اسکالانت) است. 

سیستم های ذخیره سازی و توزیع RO آب را به آرامی تولید می کنند، بنابراین یک مخزن مورد نیاز است.

 

دو نوع مخزن وجود دارد که از نوع اتمسفری و مثانه ای است. انواع اتمسفر معمولاً بزرگتر هستند و از آنجایی که مثانه ای برای تامین فشار برگشتی وجود ندارد، کیفیت آب در یک مخزن جوی در مقایسه با مخزن مثانه بالاتر است. سیستم های کوچکتر (به طور کلی زیر 1000 گرم در روز اغلب از مخازن مثانه از 14 تا 80 گالن استفاده می کنند، در حالی که سیستم های حجم بزرگتر از مخازن جوی از 75 گالن تا 2000 گالن استفاده می کنند.

 

هنگام استفاده از مخزن اتمسفر باید از یک بوستر پمپ برای فشار مجدد آب و توزیع آن استفاده شود.

 پس از درمان شامل گندزدایی با اشعه ماوراء بنفش (UV) یا ازن زنی برای از بین بردن باکتری ها، تنظیم pH برای افزایش pH یا افزودن مقداری سختی به آب، و/یا یون زدایی برای غیر معدنی کردن کامل آب است. نظارت بر کیفیت آب نهایی اغلب مطلوب است، بنابراین تعدادی ابزار و آنالیزور برای تسهیل آن در دسترس هستند.

دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس RO چیست ؟​

دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس RO چیست ؟​

دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس RO ، یک فرآیند تصفیه آب است که از یک غشای نیمه تراوا (پوشش مصنوعی) برای فیلتر کردن مولکول‌های ناخواسته و ذرات بزرگ مانند آلاینده‌ها و رسوبات مانند کلر، نمک و کثیفی آب آشامیدنی استفاده می‌کند. علاوه بر حذف آلاینده ها و رسوبات، اسمز معکوس می تواند میکروارگانیسم ها را نیز از بین ببرد – که مطمئناً نمی خواهید بنوشید. آب را تا سطح مولکولی تمیز می کند و تنها H2O خالص را پشت سر می گذارد.

مشخصات فنی دستگاه تصفیه آب صنعتی

نام دستگاهظرفیت اسمیظرفیت تولید در شبانه روز
دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 2 متر مکعب2000 لیتر
دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 5 متر مکعب5000 لیتر
دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 10 متر مکعب10000 لتر
دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 15 متر مکعب15000 لیتر
دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 20 متر مکعب20000 لیتر
دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 25 متر مکعب25000 لیتر
دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 50 متر مکعب50000 لیتر
دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 75 متر مکعب75000 لیتر
دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 100 متر مکعب100000 لیتر
دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 150 متر مکعب150000 لیتر
دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 200 متر مکعب200000 لیتر
دستگاه تصفیه آب صنعتی با ظرفیت 300 متر مکعب300000 لیتر

انواع سیستم تصفیه آب صنعتی

انواع سیستم تصفیه آب صنعتی
سیستم تصفیه آب صنعتی چیست؟

یک سیستم تصفیه آب صنعتی، آب را تصفیه می کند، بنابراین برای استفاده معین، چه برای مصرف، چه برای تولید و یا حتی دفع مناسب تر است. گفته می‌شود، هر سیستم بسته به نیاز تأسیسات متفاوت خواهد بود و بسیاری از فناوری‌های سازنده این سیستم‌ها می‌توانند مشابه باشند. به طور کلی، برخی از سیستم های تصفیه آب صنعتی مورد نیاز معمولاً عبارتند از:

 • سیستم های تصفیه آب خام
 • سیستم های تصفیه آب خوراک بویلر
 • سیستم های تصفیه آب برج خنک کننده
 • سیستم های تصفیه فاضلاب
  فناوری های انتخاب شده و ترتیب ظاهر شدن آنها در هر سیستم تصفیه آب بسته به آلاینده هایی که باید حذف شوند متفاوت است، اما می توان آنچه را که ممکن است در این چهار سیستم رایج تصفیه صنعتی مشاهده کنید محدود کرد. موارد زیر به تفکیک مواردی که ممکن است در یک سیستم تصفیه آب معمولی گنجانده شود آورده شده است:
سیستم های تصفیه آب خام

سیستم های تصفیه آب خام

آب خام هر آب تصفیه نشده است که به طور طبیعی در محیط زیست از جمله منابعی مانند آب باران، آب های زیرزمینی، چاه ها، دریاچه ها و رودخانه ها وجود دارد. در محیط های صنعتی، آب خام ممکن است برای خنک کردن، شستشو، فرمولاسیون محصول یا حتی مصرف انسان در صورت تصفیه مناسب استفاده شود.

سیستم‌های تصفیه آب خام برای پیش تصفیه و بهینه‌سازی آب منبع، معمولاً با چشم‌اندازی به سمت بهبود راندمان تولید و عملکرد فرآیند برای یک کاربرد خاص، استفاده می‌شوند. به عنوان مثال می توان به پیش تصفیه آب تغذیه برج خنک کننده/دیگ بخار، آب فرآیند/تولید و/یا آب برای آشامیدن اشاره کرد. اغلب، تصفیه آب خام بر محافظت از تجهیزات پایین دست در برابر پوسته پوسته شدن، رسوب، خوردگی و سایر اشکال آسیب یا سایش زودرس ناشی از آلاینده های موجود در آب منبع متمرکز است. سیستم های تصفیه آب خام معمولاً جامدات معلق/کلوئیدی، سیلیس/سیلیکای کلوئیدی، آهن، باکتری ها و سختی را حذف می کنند.

سیستم های تصفیه آب خام چگونه کار می کنند
سیستم های تصفیه آب خام حول اهداف و کاربردهای خاص تصفیه طراحی شده اند، بنابراین، فرآیند ممکن است از یک نصب به نصب بعدی متفاوت باشد. با این وجود، مراحل زیر نشان می دهد که چگونه یک سیستم تصفیه آب خام معمولاً کار می کند:

مصرف آب خام از طریق جاذبه و/یا پمپ به گیاه کشیده می شود. آب معمولاً از یک رنده فلزی یا صفحه توری عبور داده می شود تا از ورود اجسام بزرگ به سیستم جلوگیری شود.
شفاف سازی : سپس آب برای شفاف سازی ادامه می یابد، که یک فرآیند چند مرحله ای است که برای حذف جامدات معلق از محلول استفاده می شود. شفاف‌سازی با انعقاد آغاز می‌شود، جایی که تنظیمات شیمیایی و/یا pH باعث می‌شود ذرات شروع به جمع شدن روی هم کنند و به دنبال آن لخته‌سازی انجام می‌شود که شامل هم زدن فیزیکی برای تشویق تشکیل ذرات بزرگ‌تر است. سپس یک مرحله ته نشینی می آید، جایی که جریان به سمت یک ته نشین کننده گرانشی جریان می یابد که به جامدات اجازه می دهد تا در قسمتی که به عنوان یک پوشش لجن شناخته می شود به ته نشست شوند. در نهایت، جریان از طریق یک فیلتر شنی گرانشی فیلتر می شود تا ذرات کوچکی که ته نشین نشده اند را به دام بیندازند.
ضد عفونی : اگر آلودگی بیولوژیکی و/یا قابل شرب بودن آب نگران کننده باشد، ممکن است آب برای حذف هر گونه پاتوژن ضد عفونی شود. گندزدایی ممکن است از طریق استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های شیمیایی (مانند کلر)، ضدعفونی‌کننده‌های فیزیکی (مانند UV یا گرما)، و همچنین برخی از اشکال فیلتراسیون غشایی انجام شود.
نرم کننده آهک. در برخی موارد، یک مرحله نرم‌کننده آهک ممکن است برای کاهش سختی در جریان‌های با محتوای مواد معدنی یا سولفات بالا اضافه شود. این فرآیند شامل استفاده از آهک یا سودا آهک برای افزایش pH جریان است که به نوبه خود مواد معدنی را تشویق می کند تا از محلول رسوب کنند.
تبادل یونی (IX) : در برخی موارد، سیستم تصفیه آب خام ممکن است شامل یک واحد IX برای حذف سختی یا سایر نیازهای تصفیه تخصصی باشد. در نرم شدن IX، یک جریان از طریق یک رزین کاتیونی اسیدی قوی هدایت می شود که با سدیم “شارژ” شده است. همانطور که آب از طریق جریان می یابد، رزین یون های کلسیم یا منیزیم ایجاد کننده سختی را جذب می کند، در حالی که یون های سدیم را در جریان آزاد می کند.
توزیع. پس از تصفیه، آب پمپ می شود یا برای استفاده در جای دیگری از تاسیسات هدایت می شود.
فیلتراسیون غشایی : از آنجایی که سیستم های میکروفیلتراسیون (MF)، اولترافیلتراسیون (UF) و نانوفیلتراسیون (NF) در چند دهه اخیر مقرون به صرفه تر شده اند، به طور فزاینده ای به جای فناوری های معمولی مانند شفاف سازی و نرم شدن آهک مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم های تصفیه آب خوراک بویلر

سیستم های تصفیه آب خوراک بویلر

سیستم های تصفیه آب خوراک بویلر برای محافظت از اجزای واحد دیگ بخار و لوله ها در برابر آسیب ناشی از آلاینده های خاص موجود در دیگ بخار و/یا تغذیه آرایش استفاده می شود. این آلاینده ها ممکن است شامل جامدات محلول، جامدات معلق و مواد آلی مانند آهن، مس، سیلیس، کلسیم، منیزیم، آلومینیوم، سختی و گازهای محلول باشند. بدون تصفیه مناسب، آب تغذیه دیگ می تواند باعث پوسته پوسته شدن، خوردگی و رسوب دیگ و تجهیزات پایین دستی شود که می تواند منجر به توقف پرهزینه کارخانه، هزینه های گران تعمیر و نگهداری، افزایش مصرف سوخت و خرابی دیگ شود.

یک سیستم موثر تصفیه آب تغذیه دیگ بخار هم با حذف ناخالصی های مضر قبل از ورود به دیگ و هم کنترل اسیدیته و هدایت آب کار می کند. در حالی که قطارهای تصفیه متفاوت هستند، یک سیستم معمولی بسته به فشار دیگ بخار، استفاده از بخار و مواد شیمیایی تغذیه دیگ بخار و آب آرایشی شامل تصفیه اولیه و احتمالاً پرداخت می شود. سیستم تصفیه آب تغذیه دیگ بخار معمولاً شامل برخی یا همه مراحل زیر است:

مصرف آب آرایشی با استفاده از دیگ‌ها، آب به دلیل مصرف بخار، کاهش برگشت میعانات و نشت از دست می‌دهند. این آب باید با چیزی که به آب آرایش معروف است جایگزین شود. آب آرایشی ممکن است از منبع شهری تصفیه شده یا سیستم تصفیه آب خام گرفته شود.
فیلتراسیون جریان معمولاً از طریق یک یا چند واحد فیلتراسیون برای حذف رسوب، کدورت و مواد آلی فیلتر می شود. هنگامی که برای پیش تصفیه قبل از IX و سایر تجهیزات استفاده می شود، واحدهای فیلتراسیون غشایی می توانند وسیله ای مقرون به صرفه برای جلوگیری از رسوب و نگهداری بیش از حد تجهیزات پایین دستی باشند.
نرم شدن :  IX اغلب برای حذف سختی از آب تغذیه دیگ بخار، از جمله بی کربنات ها، سولفات ها، کلریدها و نیترات ها استفاده می شود. این کار با استفاده از یک رزین نرم کننده انجام می شود، که معمولاً یک رزین کاتیونی اسیدی قوی است که به آن اجازه می دهد تا به طور موثر یون های سختی را از جریان جذب کند.
قلیان زدایی قلیایی بودن می تواند باعث ایجاد کف و حمل در بویلرها و همچنین خوردگی در لوله کشی شود. بنابراین، جریان های خوراک دیگ بخار اغلب با آنیون قوی IX یا اسید ضعیف IX و به دنبال آن گاز زدایی می شوند که برای حذف یون های بی کربنات، سولفات و نیترات و کاهش pH عمل می کنند.
اسمز معکوس (RO) و نانوفیلتراسیون (NF) : RO و NF همیشه برای تصفیه آب خوراک بویلر استفاده نمی شوند، اما می توانند برای حذف باکتری ها، نمک ها، مواد آلی، سیلیس و سختی مفید باشند. RO و NF هر دو نوع فیلتراسیون غشایی هستند، به این معنی که آنها از یک غشای نیمه تراوا برای جذب هر گونه آلاینده بیش از حد بزرگی که در منافذ آنها جای می گیرد استفاده می کنند، در حالی که به مولکول های آب اجازه می دهند از طریق آنها عبور کنند.
تبادل یون اولیه (IX) : برای حجم زیاد آب یا دیگ های فشار قوی، ممکن است به جای فیلتراسیون غشایی از دیونیزه کننده ها استفاده شود. IX معمولاً آب با کیفیت و مقاومت نسبتاً بالاتری تولید می کند و عملکرد بهتری دارد.
هوازدایی یا گاز زدایی پس از سایر مراحل تصفیه، آب آرایشی و میعانات حاصل از سیستم دیگ بخار ترکیب شده و گاز زدایی می شود. هوازدایی/گاز زدایی حذف اکسیژن محلول و دی اکسید کربن از جریان مایع است که برای جلوگیری از خوردگی مهم است.
جلا دادن : بسته به نیاز دیگ بخار، ممکن است به فناوری های پرداخت نیاز باشد. این مرحله می تواند به دنبال RO یا IX اولیه باشد. فن‌آوری‌های معمولی پولیش عبارتند از: یون زدایی با بستر مخلوط (DI)، الکترودیونیزاسیون (EDI)، یا DI قابل بازسازی خارج از محل.
توزیع : پس از انجام تمام مراحل تصفیه، آب تغذیه دیگ بخار به دیگ بخار منتقل می شود و در آنجا گرم می شود تا بخار ایجاد شود. سپس میعانات را می توان با آب آرایشی تصفیه شده ترکیب کرد و چرخه دوباره شروع می شود.
اگرچه این مراحل نشان دهنده قطارهای رایج سیستم آب تغذیه دیگ بخار است، مهم است که درک کنیم که آرایش/شیمی منحصر به فرد یک دیگ بخار یک محاسبه بسیار پیچیده است که فناوری های مورد نیاز را دیکته می کند. توصیه می کنیم برای مشخصات تصفیه آب با سازنده دیگ مشورت کنید. همچنین باید با یک متخصص تصفیه آب مشورت کنید تا یک مطالعه تصفیه‌پذیری کامل را انجام دهید، که می‌تواند به تعیین اینکه کدام ترکیب از این فناوری‌ها به بهترین وجه مناسب دیگ شما است، کمک کند.

سیستم های تصفیه آب برج خنک کننده

سیستم های تصفیه آب برج خنک کننده برای محافظت از اجزای برج خنک کننده در برابر آسیب ناشی از آلاینده های موجود در آب تغذیه، آب گردشی و/یا آب دمنده استفاده می شود. این آلاینده ها ممکن است شامل کلریدها، سختی، آهن، مواد بیولوژیکی، سیلیس، سولفات ها، TDS و یا TSS باشند. آب تغذیه برج خنک کننده تصفیه نشده می تواند باعث پوسته پوسته شدن، خوردگی، رشد بیولوژیکی و رسوب گیری تجهیزات برج خنک کننده شود که می تواند منجر به توقف پرهزینه کارخانه، کاهش بهره وری و هزینه های بیش از حد تعمیر و نگهداری یا تعویض تجهیزات در طول زمان شود.

یک سیستم تصفیه آب موثر برج خنک کننده با حذف ناخالصی های مضر مطابق با توصیه های سازنده برای الزامات کیفیت آب برای نوع برج خنک کننده استفاده می شود. در حالی که قطارهای تصفیه بسته به نیاز تجهیزات برج خنک کننده و مواد شیمیایی تغذیه، آرایش و آب دمنده متفاوت است، یک سیستم تصفیه آب برج خنک کننده معمولی معمولاً شامل مراحل زیر است:

مصرف آب آرایشی همانطور که آب در یک سیستم برج خنک کننده به گردش در می آید، قسمتی از آن در اثر تبخیر از بین می رود، برای تخلیه تخلیه می شود و نشت می کند. این آب باید با چیزی که به آب آرایش معروف است جایگزین شود. مانند آب آرایشی دیگ بخار، آب آرایشی برج خنک کننده ممکن است از منابع مختلفی گرفته شود، اعم از آب خام، منابع آب شهری، چاه ها، یا فاضلاب کارخانه های بازیافتی. در برخی موارد، آب منبع نیز باید برای سختی یا حذف سیلیس و/یا تنظیم pH تصفیه شود.
فیلتراسیون پس از جذب، جریان معمولاً از طریق یک یا چند واحد فیلتراسیون برای حذف رسوب، کدورت و مواد آلی فیلتر می‌شود. همانطور که قبلا ذکر شد، هنگامی که فیلتراسیون برای پیش تصفیه قبل از IX و سایر تجهیزات استفاده می شود، می تواند وسیله ای مقرون به صرفه برای جلوگیری از رسوب و نگهداری بیش از حد تجهیزات پایین دستی حساس تر باشد.
نرم شدن. اگر سختی بالایی در آب منبع/آرایش وجود داشته باشد، می توان از رزین نرم کننده یا نرم کننده غشایی استفاده کرد. این آلاینده ها در صورت وجود، در غیر این صورت باعث رسوبات و زنگ زدگی می شوند. بسته به کیفیت آب خوراک، نرم شدن می تواند کارایی استفاده از آب برج خنک کننده را بهبود بخشد.
افزودن شیمیایی در مرحله بعد، جریان معمولاً تحت نوعی عملیات شیمیایی قرار می گیرد که می تواند شامل استفاده از بازدارنده های خوردگی برای خنثی کردن اسیدیته باشد. جلبک کش ها یا بیوسیدها برای کاهش رشد آلاینده های بیولوژیکی؛ و/یا بازدارنده های رسوب برای جلوگیری از تشکیل رسوب آلاینده ها روی لوله ها و سایر اجزا.
فیلتراسیون جریان جانبی بسیاری از برج های خنک کننده برای گردش مجدد آب پس از استفاده طراحی شده اند. در این صورت، یک واحد تصفیه جریان جانبی برای حذف هر گونه آلاینده مشکل زا که از طریق آلودگی رانش، نشتی و غیره وارد شده اند مفید خواهد بود. حدود 10 درصد از آب در گردش از طریق فیلتراسیون چند رسانه ای با کیفیت بالا فیلتر می شود. واحد یا فناوری فیلتراسیون لوله بعد از درمان. انواع مختلفی از گزینه های پس از درمان وجود دارد که ممکن است بسته به شرایط گیاه مورد استفاده قرار گیرد. اگر مقادیر زیادی آب برای خنک‌سازی مورد نیاز است، یا اگر آب در محل تأسیسات کمیاب باشد، گیاهان ممکن است تصمیم بگیرند که آب دمنده را با RO یا IX تصفیه کرده و مجدداً از آن استفاده کنند. برای تخلیه آب دمنده و/یا آب تخلیه، سایر سیستم های پس از تصفیه ممکن است برای به حداقل رساندن هزینه های دفع یا مطابقت دادن جریان زباله با مقررات تخلیه مورد استفاده قرار گیرند.

سیستم های تصفیه فاضلاب

سیستم های تصفیه فاضلاب

یک سیستم تصفیه فاضلاب برای تبدیل جریان های مصرف شده به پساب استفاده می شود که می تواند مورد استفاده مجدد قرار گیرد یا به طور ایمن به محیط زیست یا تاسیسات تصفیه شهری تخلیه شود.

مناسب ترین سیستم تصفیه فاضلاب به تأسیسات کمک می کند تا از آسیب رساندن به محیط زیست، سلامت انسان و تجهیزات، فرآیند یا محصولات یک تأسیسات جلوگیری کند (به خصوص اگر فاضلاب در حال استفاده مجدد باشد). همچنین به تسهیلات کمک می کند تا جریمه های سنگین و اقدامات قانونی احتمالی را در صورت تخلیه نامناسب فاضلاب به محیط زیست یا تصفیه خانه های دولتی کاهش دهد. پیچیدگی نسبی یک سیستم تصفیه فاضلاب به شدت به قوانین انطباق بر کارخانه شما و ترکیب جریان فاضلاب شما بستگی دارد.

در حالی که آلاینده‌های موجود در یک جریان زباله می‌توانند از فرآیندی به فرآیند دیگر بسیار متفاوت باشند، سیستم‌های تصفیه فاضلاب معمولاً برای نیاز بیوشیمیایی اکسیژن (BOD)، نیترات‌ها، فسفات‌ها، عوامل بیماری‌زا، فلزات، TSS، TDS و مواد شیمیایی مصنوعی تصفیه می‌شوند.

در حالی که یک قطار تصفیه فاضلاب بسته به مقررات تخلیه، اجزای جریان، استراتژی‌های استفاده مجدد از جریان و سایر عوامل از یک نصب به نصب دیگر به طور قابل‌توجهی متفاوت است، این مراحل برخی از فناوری‌های متداول‌تری را نشان می‌دهند که ممکن است انتظار دیدن آن را داشته باشید:

شفاف سازی : اولین مرحله تصفیه فاضلاب اغلب شفاف سازی است، که یک فرآیند چند مرحله ای است که برای رسوب دادن فلزات، سیلیس، حذف جامدات معلق از محلول استفاده می شود. بسته به خصوصیات فاضلاب، شفاف سازی می تواند مجموعه ای از مخازن واکنش با افزودن شیمیایی، انعقاد، لخته سازی، ته نشینی و به دنبال آن فیلتراسیون باشد. این مراحل معمولاً برای حذف هرگونه ذرات ریز و/یا محصولات جانبی، که برخی از آنها در صورت ارزشمند بودن (مانند نقره یا مواد دیگر) قابل بازیابی هستند، ضروری هستند.
ضد عفونی. پاتوژن ها – باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها یا هر میکروارگانیسم دیگری که می تواند در فاضلاب وجود داشته باشد – می تواند منجر به انواع مشکلات سلامتی از جمله بیماری حاد، مشکلات گوارشی شدید یا مرگ شود. هنگامی که فاضلاب صنعتی حاوی این پاتوژن های مضر است و در محیط منتشر می شود، می تواند باعث گسترش بیماری و بیماری شود و حذف یا خنثی سازی آنها را به یک جنبه کلیدی درمان تبدیل کند.
نرم شدن : برای جریان‌های با سختی یا سولفات‌های بالا، یک مرحله نرم‌کننده آهک ممکن است برای کاهش محتوای مواد معدنی یا سولفات اضافه شود. این فرآیند شامل استفاده از آهک یا سودا آهک برای افزایش pH جریان است که به نوبه خود مواد معدنی را تشویق می کند تا از محلول رسوب کنند. در برخی موارد ممکن است از IX یا نرم کننده غشا نیز استفاده شود.
فرآیندهای خاص همچنین مراحل فرآیندی تخصصی برای درمان مسائل منحصر به فرد فاضلاب، مانند حذف برخی فلزات یا مواد آلی یا کاهش TDS برای بازیافت، در میان نمونه‌های دیگر وجود دارد. از آنجایی که جریان‌های فاضلاب معمولاً پیچیده و بسیار متغیر از یک تأسیسات به تأسیسات دیگر هستند، فرآیندهای ویژه اغلب برای برآورده کردن کامل نیازهای تصفیه فاضلاب مورد نیاز است.
توزیع : پس از تصفیه فاضلاب، آب برای استفاده مجدد در داخل تأسیسات هدایت می شود یا با رعایت مقررات محلی، به محیط زیست یا فاضلاب محلی تخلیه می شود.
علاوه بر این، از آنجایی که تصفیه فاضلاب تقریباً همیشه در معرض نوسانات در ترکیب، سرعت جریان یا الزامات پساب است، یک سیستم به خوبی طراحی شده باید چنین نوساناتی را در نظر بگیرد و گزینه هایی برای مقیاس پذیری ارائه دهد.

Advantages of Reverse Osmosis

مزایای تصفیه آب اسمز معکوس (RO)

1. دستگاه تصفیه آب RO شما را از بیماری های مضر ناشی از آب نجات می دهد

طبق گزارش یونیسف (صندوق کودکان سازمان ملل متحد)، کمتر از 50 درصد جمعیت هند به آب آشامیدنی مدیریت شده ایمن دسترسی دارند. آب آشامیدنی ناسالم می تواند حاوی باکتری ها و ویروس های مضر باشد. دستگاه های تصفیه آب RO از یک غشای نیمه تراوا استفاده می کنند که دارای منافذ میکروسکوپی (تقریباً 0.0001 میکرون عرض) برای تصفیه آب است. این غشا اکثر باکتری ها، قارچ ها، میکروب ها، انگل ها و ویروس های مضر را از آب حذف می کند.

اکثر دستگاه های تصفیه آب RO همچنین دارای یک محفظه UV هستند که باکتری ها و ویروس های باقی مانده در آب را خنثی می کند. این بدان معنی است که آبی که از دستگاه تصفیه آب RO دریافت می کنید از میکروارگانیسم هایی که می توانند باعث بیماری شوند در امان است. بنابراین، یک دستگاه تصفیه آب RO شما را از بیماری های مضر ناشی از آب در امان نگه می دارد و شما را سالم نگه می دارد.

2. دستگاه تصفیه آب RO فلزات سنگین را از آب آشامیدنی حذف می کند
فلزات سنگین در آب آشامیدنی می‌توانند در درازمدت باعث مشکلات سلامتی شدید از جمله کاهش رشد و نمو، سرطان، آسیب اندام‌ها و آسیب به سیستم عصبی شوند. یک مطالعه در سال 2019 توسط وزارت جال شاکتی نشان می‌دهد که نمونه‌های آب از اکثر رودخانه‌های اصلی هند سطوح بالاتری از فلزات سنگین مانند کادمیوم، مس، آهن، سرب و نیکل را نشان می‌دهند. علاوه بر این، خانه هایی که به آب های زیرزمینی متکی هستند نیز می توانند با سطوح بالایی از فلزات سنگین مواجه شوند. از این رو، ممکن است تصفیه آب از این آلاینده ها مهم باشد. فیلتر پیش کربن و فیلتر RO داخل دستگاه تصفیه آب RO این فلزات سنگین را حذف کرده و آب را برای مصرف 100% ایمن می کند.

علاوه بر این، دستگاه های تصفیه آب RO با تقویت کننده معدنی، مقدار لازم مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم و پتاسیم را که سالم محسوب می شوند و آب را خوش طعم می کنند، اضافه می کنند. این مواد معدنی اضافه شده ایمنی شما را تقویت کرده و سلامت شما را بهبود می بخشد.

3. متابولیسم و هضم را بهبود می بخشد
میزان متابولیسم بالا به این معنی است که بدن در زمان استراحت کالری بیشتری می سوزاند که نشانه سلامت بدن است. نوشیدن آب خالص که دارای مقادیر لازم مواد معدنی است، متابولیسم کلی بدن را بهبود می بخشد. همچنین فرآیند هضم غذا را سریع‌تر می‌کند و باعث می‌شود احساس فعالی و سلامتی داشته باشید. طبق گفته WHO، مس کافی برای عملکرد صحیح بسیاری از سیستم های آنزیمی مهم در بدن مورد نیاز است. برخی از دستگاه های تصفیه آب پس از فرآیند تصفیه، مس اضافه می کنند، بنابراین آبی را به شما ارائه می دهند که می تواند چربی ها را تجزیه کند، متابولیسم را بهبود بخشد و به هضم کمک کند.

4. به کاهش وزن کمک می کند
آب به تجزیه غذا، حرکت آن در روده ها و جذب مواد مغذی لازم توسط بدن کمک می کند. اگر به اندازه کافی آب خالص ننوشید، می تواند منجر به هضم ناکارآمد و کاهش متابولیسم شود. از این رو، برای افرادی که سعی در کاهش وزن خود دارند مهم است که بدانند نوشیدن آب خالص از دستگاه تصفیه آب RO به افزایش سرعت متابولیسم، بهبود فرآیند هضم و کمک به کاهش وزن کمک می کند.

5. به بهبود مو و پوست کمک می کند
آب همچنین تأثیرات مثبتی بر روی مو و پوست دارد و باعث می‌شود شما سالم به نظر برسید. بخش بزرگی از سلول های پوست انسان از آب تشکیل شده است و عدم مصرف مقدار توصیه شده آب می تواند منجر به خشکی و حساس شدن پوست و حتی پیری زودرس شود. از این رو، نوشیدن مقدار سالم آب آشامیدنی خالص و سالم برای حفظ رطوبت پوست و موهای قوی توصیه می شود. و یک دستگاه تصفیه آب RO بهترین منبع ممکن برای آب آشامیدنی تمیز و سالم است.

6 مزیت کلیدی آب اسمز معکوس
در میان انواع مختلف سیستم های تصفیه آب، اسمز معکوس محبوب ترین است. در این پست، ما مزایای مختلف آب اسمز معکوس را بررسی خواهیم کرد تا به شما در درک دلیل آن کمک کنیم. ما همچنین شما را در مورد هر گونه جنبه منفی احتمالی برای آب اسمز معکوس پر خواهیم کرد. کاوش ما در مورد این دو زاویه به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که آیا فیلتر اسمز معکوس برای خانواده شما مناسب است یا خیر.

از دیگر مزایای RO :

#1. RO در از بین بردن آلاینده ها بسیار موثر است
هنگام بحث در مورد مزایای اسمز معکوس، منطقی است که به این نکته اشاره کنیم که آنها کار خود (فیلتر کردن آب آشامیدنی) را به خوبی انجام می دهند. این روش تقریباً در هر مقیاسی استفاده می شود، از بزرگ (یعنی تصفیه فاضلاب) تا کوچک (یعنی فیلتر کردن آب در خانه شما).

سیستم های اسمز معکوس ما در فونیکس بر چهار تا پنج مرحله فیلتراسیون متکی هستند. این فیلتراسیون شامل غشاهای به تدریج ریزتر است که آلودگی ها را از آب شما حذف می کند. این آلاینده ها عبارتند از:

سدیم
سولفات
کلسیم
سیاره تیر
رهبری
آرسنیک
فلوراید
کلرید
اسمز معکوس می تواند تا 98 درصد از این آلودگی ها را از آب آشامیدنی شما حذف کند. این بسیار موثرتر از استفاده از یک فیلتر زغالی به تنهایی است که قادر به حذف برخی آلاینده ها نیست.

#2. RO نیز انرژی کارآمد است

با توجه به اینکه سیستم‌های اسمز معکوس چقدر قدرتمند و موثر هستند، ممکن است تعجب کنید که بدانید آنها در واقع از برق استفاده نمی‌کنند. این در تضاد کامل با چیزی مانند تقطیر است که به گرما و در نتیجه الکتریسیته نیاز دارد.

سیستم اسمز معکوس از فشار آب در خانه شما سود می برد. این تمام چیزی است که نیاز دارد!

#3. RO آب تمیز را در صورت تقاضا ارائه می دهد
یکی دیگر از معایب تقطیر این است که به ورودی قابل توجهی از کاربر نیاز دارد. شما همیشه از این فرآیند آگاه خواهید بود زیرا برای تامین آب مورد نیاز خانوار خود باید مخزن را دوباره پر کنید.

یکی از مزایای فیلتر اسمز معکوس این است که مستقیماً به شیر آب متصل می شود و در صورت نیاز آب آشامیدنی تمیزی را ارائه می دهد. با گذشت زمان، حتی ممکن است فراموش کنید که فیلتر آنجاست و کار خود را انجام می دهد.

#4. RO همچنین مواد معدنی را حذف می کند
فیلترهای آب نمی توانند به طور کامل جایگزین نرم کننده ها شوند (اطلاعات بیشتر در مورد آن را اینجا بخوانید). در سطح مسکونی، فیلترهای اسمز معکوس اغلب برای تامین آب آشامیدنی تمیز در نظر گرفته شده اند، برخلاف آب برای حمام شما.

با این وجود، اسمز معکوس بسیاری از مواد معدنی تولید کننده آب سخت را حذف می کند. آب سخت به نوبه خود باعث ایجاد رسوب و مسائل دیگر می شود.

بنابراین اگر قادر به خرید یکباره فیلتر آب و نرم کننده نیستید، یکی از گزینه ها نصب یک سیستم اسمز معکوس است که حداقل از شیر آشپزخانه شما محافظت می کند تا زمانی که برای نصب نرم کننده نیز آماده باشید.

توجه داشته باشید که (همانطور که در این مقاله مفصل در مورد غیر معدنی کردن آب اشاره کردیم) استفاده از سیستم اسمز معکوس برای فیلتر کردن مواد معدنی باعث کاهش طول عمر فیلتر می شود.

#5. RO در پول شما صرفه جویی می کند
مثال دیگری از مزایای کلیدی سیستم اسمز معکوس توانایی آنها در کاهش شدید هزینه های زندگی شما است. اگر به خرید آب بطری عادت دارید، از اینکه فیلتر کردن منبع آب خانه‌تان چقدر ارزان‌تر است، شگفت‌زده خواهید شد. بسته به میزان مصرف آب، این پس انداز می تواند از صدها دلار تا هزاران دلار در سال متغیر باشد.

#6. نتیجه RO در غذای با طعم بهتر است
از آنجایی که سیستم‌های اسمز معکوس مواد معدنی و ناخالصی‌ها را حذف می‌کنند، بسیاری از مردم طعم بهتر غذا را گزارش می‌کنند. مواد معدنی و مواد شیمیایی موجود در آب تصفیه نشده در واقع می توانند طعم غذای شما را زمانی که از آن آب برای پخت و پز استفاده می کنید، تغییر دهند. در حالی که جوشاندن باکتری های موجود در آب را از بین می برد، سایر آلاینده ها باقی می مانند.
معایب اسمز معکوس

ما به شفافیت اعتقاد داریم. اگرچه ما سیستم‌های اسمز معکوس را می‌فروشیم، اما دوست داریم در مورد محدودیت‌های بالقوه بسیار باز و صریح باشیم. فقط به خاطر داشته باشید که مزایای اسمز معکوس که در بالا ذکر کردیم برای اکثر صاحبان خانه بیشتر از هر گونه جنبه منفی است.

#1. ممکن است لازم باشد به طعم و مزه عادت کنید
یکی از بزرگترین معایب اسمز معکوس این است که ممکن است فوراً طعم آن را دوست نداشته باشید. از آنجایی که اسمز معکوس بسیاری از مواد معدنی را که احتمالاً در آب به آنها عادت کرده اید حذف می کند، ممکن است طعم «مسطح» یا غیرعادی داشته باشد.

توجه داشته باشید که یک تصور غلط رایج در مورد حذف مواد معدنی توسط فرآیند RO وجود دارد. بسیاری از مردم فکر می کنند که این مواد معدنی در آب در واقع برای اوج سلامتی حیاتی هستند. در حقیقت، بدن شما بیشتر این مواد معدنی را از غذای شما تامین می کند. شما بدون آنها در آب خود خوب خواهید بود.

#2. RO به تعمیر و نگهداری نیاز دارد
در بیشتر موارد، همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، مزایای فیلتر اسمز معکوس شامل عملکرد تا حد زیادی بی دغدغه است. با این حال، برای جلوگیری از اختلال، همچنان باید تعمیر و نگهداری ساده را از طریق تعویض فیلتر انجام دهید.

خوشبختانه، شما واقعاً باید این کار را تقریباً یک بار در سال انجام دهید.

#3. بسته به میزان مصرف آب، ممکن است مجبور باشید برای فیلتر کردن صبر کنید
برا
ی اکثر خانواده ها، سیستم های اسمز معکوس قادر به تولید آب کافی به صورت روزانه هستند. اگر به طور همزمان مقدار زیادی آب مصرف می کنید، ممکن است لازم باشد قبل از استفاده از سیستم دوباره منتظر بمانید تا آب کافی جمع شود.

برای دور زدن این موضوع، می توانید یک اسپیگوت جداگانه نصب کنید تا میزان آب اسمز معکوس استفاده شده را محدود کنید. ما این را به صورت رایگان به مشتریان خود در منطقه فونیکس ارائه می دهیم. 

نتیجه : 
اگر به دنبال بهترین روش تصفیه آب برای خانه خود هستید، یک سیستم اسمز معکوس برای شما مناسب است. دلیلی وجود دارد که این سیستم ها در سراسر کشور بسیار محبوب شده اند.

برای جمع بندی مزایایی که در مورد آن صحبت کردیم، اسمز معکوس در از بین بردن آلاینده ها بسیار موثر است. همچنین از نظر انرژی کارآمد است، آب بر حسب تقاضا تولید می کند، مواد معدنی را حذف می کند، در هزینه شما صرفه جویی می کند و طعم غذای پخته شده شما را بهتر می کند.

نکات منفی بسیار کم است، از جمله طعم غیرعادی که در کمترین زمان آن را گرم خواهید کرد.

انواع برند ممبران تصفیه آب صنعتی و نیمه صنعتی

کاربرد دستگاه RO (دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس)

کاربرد دستگاه RO (دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس) در صنایع مختلف را برای شما شرح میدهیم

تصفیه فاضلاب صنعتی
تصفیه فاضلاب صنعتی مکانیسم‌ها و فرآیندهایی است که برای تصفیه آب‌هایی که قبل از انتشار در محیط زیست یا استفاده مجدد از آن‌ها به نوعی توسط فعالیت‌های صنعتی یا تجاری انسانی آلوده شده‌اند، استفاده می‌شود.

اکثر صنایع مقداری زباله مرطوب تولید می کنند، اگرچه روندهای اخیر در جهان توسعه یافته به حداقل رساندن چنین تولیدی یا بازیافت این زباله ها در فرآیند تولید بوده است. با این حال، بسیاری از صنایع وابسته به فرآیندهایی هستند که فاضلاب تولید می کنند.

 

صنایع لبنی

صنعت لبنیات شامل فرآوری شیر خام به محصولاتی مانند شیر مصرفی، کره، پنیر، ماست، شیر تغلیظ شده، شیر خشک (خشک شیر) و بستنی با استفاده از فرآیندهایی مانند سرد کردن، پاستوریزه کردن و همگن سازی است. محصولات جانبی معمولی عبارتند از دوغ، آب پنیر و مشتقات آنها.

ویژگی های زباله

پساب های لبنیات حاوی قندها و پروتئین های محلول، چربی ها و احتمالاً باقیمانده مواد افزودنی هستند. پارامترهای کلیدی عبارتند از نیاز بیوشیمیایی اکسیژن (BOD)، با میانگین 0.8 تا 2.5 کیلوگرم در هر تن متریک (کیلوگرم / تن) شیر در پساب تصفیه نشده. اکسیژن مورد نیاز شیمیایی (COD) که معمولاً 1.5 برابر سطح BOD است. کل مواد جامد معلق، 100-1000 میلی گرم در لیتر (میلی گرم در لیتر). کل مواد جامد محلول: فسفر (100-10 میلی گرم در لیتر) و نیتروژن (حدود 6 درصد از سطح BOD). خامه، کره، پنیر و تولید آب پنیر منابع اصلی BOD در فاضلاب هستند. معادل بار زائد اجزای خاص شیر عبارتند از: 1 کیلوگرم چربی شیر = 3 کیلوگرم COD. 1 کیلوگرم لاکتوز = 1.13 کیلوگرم COD؛ و 1 کیلوگرم پروتئین = 1.36 کیلوگرم COD. فاضلاب ممکن است حاوی عوامل بیماری زا از مواد آلوده یا فرآیندهای تولید باشد. یک لبنیات اغلب بو و در برخی موارد گرد و غبار تولید می کند که باید کنترل شود. بیشتر ضایعات جامد را می توان به سایر محصولات و محصولات فرعی تبدیل کرد.

کاربرد اسمز معکوس در صنایع لبنی
تصفیه فاصلاب صنایع کاغذ

صنعت خمیر و کاغذ

صنعت خمیر و کاغذ یکی از قدیمی ترین و اصلی ترین بخش های صنعتی جهان است. اهمیت اقتصادی-اجتماعی کاغذ برای توسعه کشور ارزش خاص خود را دارد زیرا با رشد صنعتی و اقتصادی کشور ارتباط مستقیم دارد. تولید کاغذ یک صنعت بسیار سرمایه، انرژی و آب است. همچنین یک فرآیند بسیار آلاینده است و نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی در تجهیزات کنترل آلودگی دارد.
کارخانه خمیر و کاغذ یک بخش صنعتی بزرگ است که از مقدار زیادی مواد لیگنوسلولزی و آب در طول فرآیند تولید استفاده می کند و اسیدهای لیگنو سولفونیک کلردار، اسیدهای رزین کلردار، فنل های کلردار و هیدروکربن های کلردار را در پساب آزاد می کند. حدود 500 ترکیب آلی کلردار مختلف از جمله کلروفرم، کلرات، اسیدهای رزینی، هیدروکربن های کلردار شناسایی شده است.

صنعت آهن و فولاد

تولید آهن از سنگ معدن آن شامل واکنش های احیای قدرتمند در کوره بلند است. آب های خنک کننده به طور اجتناب ناپذیری با محصولات به ویژه آمونیاک و سیانید آلوده می شوند. تولید کک از زغال سنگ در کارخانه های کک سازی نیز مستلزم خنک سازی آب و استفاده از آب در جداسازی محصولات جانبی است. آلودگی جریان‌های زباله شامل محصولات تبدیل به گاز مانند بنزن، نفتالین، آنتراسن، سیانید، آمونیاک، فنل‌ها، کرزول‌ها همراه با طیف وسیعی از ترکیبات آلی پیچیده‌تر است که مجموعاً به عنوان هیدروکربن‌های آروماتیک چند حلقه‌ای (PAH) شناخته می‌شوند.

تبدیل آهن یا فولاد به ورق، سیم یا میله نیازمند مراحل تبدیل مکانیکی گرم و سرد است که اغلب از آب به عنوان روان کننده و خنک کننده استفاده می شود. آلاینده ها عبارتند از روغن های هیدرولیک، پیه و ذرات جامد. فرآوری نهایی محصولات آهن و فولاد قبل از فروش به مرحله تولید شامل ترشی در اسید معدنی قوی برای زدودن زنگ زدگی و آماده سازی سطح برای آبکاری قلع یا کروم یا سایر عملیات های سطحی مانند گالوانیزه کردن یا رنگ آمیزی است. دو اسیدی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند اسید کلریدریک و اسید سولفوریک هستند. فاضلاب شامل آب شستشوی اسیدی همراه با اسید زائد است. اگرچه بسیاری از کارخانه‌ها کارخانه‌های بازیافت اسید را کار می‌کنند (به ویژه آنهایی که از اسید هیدروکلریک استفاده می‌کنند)، جایی که اسید معدنی دور از نمک‌های آهن جوشانده می‌شود، حجم زیادی از سولفات آهن یا کلرید آهن با اسید بالا باقی می‌ماند که باید دفع شود. بسیاری از پساب های صنعت فولاد توسط روغن هیدرولیک که به روغن محلول نیز معروف است، آلوده می شوند.

تصفیه-فاصلاب-صنعت-آهن-و-فولاد
تصفیه-فاضلاب-معادن

 معادن

فاضلاب اصلی مرتبط با معادن و معادن دوغاب ذرات سنگ در آب است. اینها از شستشوی سطوح در معرض بارندگی و جاده های حمل و نقل و همچنین از فرآیندهای شستشو و درجه بندی سنگ ناشی می شوند. حجم آب می تواند بسیار زیاد باشد، به خصوص که بارندگی در سایت های بزرگ به وجود می آید. برخی از عملیات جداسازی تخصصی، مانند شستشوی زغال سنگ برای جداسازی زغال سنگ از سنگ بومی با استفاده از گرادیان های چگالی، می تواند فاضلاب آلوده به هماتیت ذرات ریز و سورفکتانت ها را تولید کند. روغن ها و روغن های هیدرولیک نیز آلاینده های رایج هستند. فاضلاب معادن فلزی و کارخانه های بازیابی سنگ معدن به ناچار توسط مواد معدنی موجود در سازندهای سنگی بومی آلوده می شود. به دنبال خرد کردن و استخراج مواد مطلوب، ممکن است مواد نامطلوب در فاضلاب آلوده شوند. برای معادن فلزی، این می تواند شامل فلزات ناخواسته مانند روی و سایر مواد مانند آرسنیک باشد. استخراج فلزات با ارزش بالا مانند طلا و نقره ممکن است لجن هایی حاوی ذرات بسیار ریز ایجاد کند که در آن حذف فیزیکی آلاینده ها بسیار دشوار است.

صنایع غذایی

فاضلاب تولید شده از عملیات کشاورزی و غذایی دارای ویژگی‌های متمایزی است که آن را از فاضلاب شهری معمولی که توسط تصفیه خانه‌های عمومی یا خصوصی مدیریت می‌شود در سراسر جهان متمایز می‌کند: این فاضلاب زیست تخریب‌پذیر و غیرسمی است، اما دارای غلظت بالایی از اکسیژن بیوشیمیایی (BOD) و معلق است. جامدات (SS).[1] مواد تشکیل دهنده فاضلاب مواد غذایی و کشاورزی به دلیل تفاوت در BOD و pH در پساب های سبزیجات، میوه ها و محصولات گوشتی و به دلیل ماهیت فصلی فرآوری مواد غذایی و پس از برداشت، اغلب برای پیش بینی پیچیده هستند.

فرآوری مواد غذایی از مواد خام به حجم زیادی از آب با عیار بالا نیاز دارد. شستشوی سبزیجات آب هایی با بارهای ذرات معلق و مقداری مواد آلی محلول تولید می کند. همچنین ممکن است حاوی سورفکتانت باشد.

کشتار و فرآوری حیوانات باعث تولید مواد زائد آلی بسیار قوی از مایعات بدن مانند خون و محتویات روده می شود. این فاضلاب اغلب توسط سطوح قابل توجهی از آنتی بیوتیک ها و هورمون های رشد حیوانات و انواع آفت کش هایی که برای کنترل انگل های خارجی استفاده می شود، آلوده می شود. بقایای حشره‌کش در پشم‌ها مشکل خاصی در تصفیه آب‌های تولید شده در فرآوری پشم است.

فرآوری مواد غذایی برای فروش مواد زائد حاصل از پخت و پز تولید می کند که اغلب غنی از مواد آلی گیاهی است و همچنین ممکن است حاوی نمک، طعم دهنده ها، مواد رنگی و اسیدها یا قلیایی باشد. مقادیر بسیار قابل توجهی روغن یا چربی نیز ممکن است وجود داشته باشد.

تصفیه فاضلاب صنایع غذایی

صنایع شیمیایی آلی پیچیده
طیف وسیعی از صنایع مواد شیمیایی آلی پیچیده را تولید یا استفاده می کنند. اینها شامل آفت کش ها، داروها، رنگ ها و رنگ ها، مواد پتروشیمیایی، شوینده ها، پلاستیک ها، آلودگی کاغذ و غیره است. آب های زائد می توانند توسط مواد خوراک، محصولات فرعی، مواد محصول به شکل محلول یا ذرات، عوامل شستشو و تمیز کننده آلوده شوند. حلال ها و محصولات با ارزش افزوده مانند نرم کننده ها.

صنعت هسته ای
تولید زباله از صنایع هسته ای و رادیو شیمیایی به عنوان زباله های رادیواکتیو در نظر گرفته می شود.

تصفیه آب

تصفیه آب برای تولید آب آشامیدنی در جاهای دیگر مورد بررسی قرار می گیرد. (نگاه کنید به تصفیه آب.) بسیاری از صنایع نیاز به تصفیه آب برای به دست آوردن آب با کیفیت بسیار بالا برای اهداف سخت دارند. تصفیه آب از فیلتراسیون و ته نشینی لجن های آلی و معدنی تولید می کند. تبادل یونی با استفاده از رزین های طبیعی یا مصنوعی، یون های کلسیم، منیزیم و کربنات را از آب حذف می کند و یون های هیدروژن و هیدروکسیل را جایگزین آنها می کند. بازسازی ستون‌های تبادل یونی با اسیدهای قوی و قلیایی‌ها، فاضلابی غنی از یون‌های سختی تولید می‌کند که به‌راحتی به بیرون رسوب می‌کنند، به‌ویژه زمانی که با فاضلاب‌های دیگر مخلوط می‌شوند.

دستگاه تصفیه آب و فاضلاب صنعتی

انواع مختلف آلودگی فاضلاب نیاز به استراتژی های مختلفی برای حذف آلودگی دارد.

حذف مواد جامد

اکثر جامدات را می توان با استفاده از تکنیک های ته نشینی ساده با جامدات بازیافت شده به عنوان دوغاب یا لجن حذف کرد. جامدات بسیار ریز و جامدات با چگالی نزدیک به چگالی آب مشکلات خاصی را ایجاد می کنند. در چنین مواردی ممکن است نیاز به فیلتراسیون یا اولترافیلتراسیون باشد. اگرچه، لخته سازی ممکن است با استفاده از نمک های آلوم یا افزودن پلی الکترولیت ها مورد استفاده قرار گیرد.

حذف روغن و گریس

یک جداکننده معمولی API روغن و آب که در بسیاری از صنایع استفاده می شود

بسیاری از روغن ها را می توان از سطوح آب های آزاد با دستگاه های اسکیمینگ بازیابی کرد. اسکیمرهای روغن که روشی مطمئن و ارزان برای حذف روغن، گریس و سایر هیدروکربن ها از آب در نظر گرفته می شوند، گاهی اوقات می توانند به سطح مطلوبی از خلوص آب دست پیدا کنند. در مواقع دیگر، اسکیمینگ روشی مقرون به صرفه برای حذف بیشتر روغن قبل از استفاده از فیلترهای غشایی و فرآیندهای شیمیایی است. اسکیمرها از کور شدن زودهنگام فیلترها جلوگیری می کنند و هزینه های شیمیایی را کاهش می دهند زیرا روغن کمتری برای پردازش وجود دارد.

از آنجایی که روغن گیری گریس شامل هیدروکربن های با ویسکوزیته بالاتر است، کفگیرها باید مجهز به بخاری هایی باشند که به اندازه کافی قوی باشند تا مایع گریس را برای تخلیه نگه دارند. اگر گریس شناور به صورت توده ها یا تشک های جامد تشکیل شود، می توان از میله اسپری، هواکش یا دستگاه مکانیکی برای تسهیل حذف استفاده کرد.[4]

با این حال، روغن های هیدرولیک و اکثر روغن هایی که به هر میزانی تجزیه شده اند نیز دارای یک جزء محلول یا امولسیون شده هستند که برای از بین بردن آن نیاز به تصفیه بیشتری دارد. حل کردن یا امولسیون کردن روغن با استفاده از سورفکتانت ها یا حلال ها معمولاً به جای حل مشکل، مشکل را تشدید می کند و فاضلابی تولید می کند که تصفیه آن دشوارتر است.

فاضلاب صنایع بزرگ مقیاس مانند پالایشگاه های نفت، کارخانه های پتروشیمی، کارخانه های شیمیایی و کارخانه های فرآوری گاز طبیعی معمولاً حاوی مقادیر ناخالص نفت و مواد جامد معلق هستند. این صنایع از دستگاهی به نام جداکننده آب و روغن API استفاده می‌کنند که برای جدا کردن روغن و مواد جامد معلق از پساب‌های فاضلاب طراحی شده است. این نام از این واقعیت گرفته شده است که چنین جداکننده ها بر اساس استانداردهای منتشر شده توسط موسسه نفت آمریکا (API) طراحی شده اند.[3][5]

جداکننده API یک دستگاه جداسازی گرانشی است که با استفاده از قانون استوکس برای تعریف سرعت افزایش قطرات روغن بر اساس چگالی و اندازه آنها طراحی شده است. طراحی بر اساس تفاوت وزن مخصوص بین روغن و فاضلاب است زیرا این تفاوت بسیار کمتر از اختلاف وزن مخصوص بین مواد جامد معلق و آب است. مواد جامد معلق به عنوان یک لایه رسوبی در کف جداکننده ته نشین می شوند، روغن به بالای جداکننده بالا می رود و فاضلاب تمیز شده لایه میانی بین لایه روغن و مواد جامد است.[3]

به طور معمول، لایه روغن جدا می شود و متعاقباً دوباره پردازش یا دفع می شود، و لایه رسوب پایین توسط یک زنجیر و اسکراپر پرواز (یا دستگاه مشابه) و یک پمپ لجن برداشته می شود. لایه آب برای تصفیه بیشتر که معمولاً از یک ماژول الکتروفلوتاسیون برای حذف اضافی روغن باقیمانده تشکیل شده است و سپس به نوعی واحد تصفیه بیولوژیکی برای حذف ترکیبات شیمیایی نامطلوب محلول ارسال می شود.

یک جداکننده صفحه موازی معمولی

جداکننده های صفحه موازی [6] شبیه جداکننده های API هستند اما شامل مجموعه های صفحه موازی کج شده (همچنین به عنوان بسته های موازی شناخته می شوند) هستند. صفحات موازی سطح بیشتری را برای قطرات معلق روغن فراهم می کنند تا در گلبول های بزرگتر به هم ادغام شوند. چنین جداکننده هایی هنوز به وزن مخصوص بین روغن معلق و آب بستگی دارد. با این حال، صفحات موازی درجه جدایی روغن و آب را افزایش می دهند. نتیجه این است که یک جداکننده صفحه موازی به فضای کمتری نسبت به جداکننده API معمولی برای دستیابی به همان درجه جداسازی نیاز دارد.

حذف مواد آلی زیست تخریب پذیر

مواد آلی زیست تخریب پذیر با منشا گیاهی یا حیوانی معمولاً با استفاده از فرآیندهای متداول تصفیه فاضلاب معمولی مانند لجن فعال یا فیلتر چکنده قابل تصفیه هستند.[2][3] اگر فاضلاب بیش از حد با آب شستشو رقیق شود یا غلظت بالایی مانند خون یا شیر تمیز داشته باشد، ممکن است ایجاد شود. وجود مواد پاک کننده، ضدعفونی کننده ها، آفت کش ها یا آنتی بیوتیک ها می تواند تأثیرات مخربی بر فرآیندهای درمان داشته باشد.

فرآیند لجن فعال

لجن فعال یک فرآیند بیوشیمیایی برای تصفیه فاضلاب و فاضلاب صنعتی است که از هوا (یا اکسیژن) و میکروارگانیسم‌ها برای اکسیداسیون بیولوژیکی آلاینده‌های آلی استفاده می‌کند و یک لجن زباله (یا لخته) حاوی مواد اکسید شده تولید می‌کند. به طور کلی، فرآیند لجن فعال شامل موارد زیر است:

مخزن هوادهی که در آن هوا (یا اکسیژن) تزریق می شود و به طور کامل در فاضلاب مخلوط می شود.

یک مخزن ته نشینی (معمولاً به عنوان “زلال کننده” یا “ته نشین کننده” نامیده می شود) تا لجن زباله ته نشین شود. بخشی از لجن زباله به مخزن هوادهی بازیافت می شود و لجن زباله باقی مانده برای تصفیه بیشتر و دفع نهایی حذف می شود.

فرآیند فیلتر چکنده

مقطع شماتیک سطح تماس بستر بستر در فیلتر چکنده

فیلتر چکنده شامل بستری از سنگ، شن، سرباره، پیت ماس یا محیط پلاستیکی است که فاضلاب روی آن به سمت پایین جریان می‌یابد و با یک لایه (یا لایه‌ای) از لجن میکروبی که محیط بستر را می‌پوشاند، تماس می‌گیرد. شرایط هوازی با جریان هوای اجباری در بستر یا با همرفت طبیعی هوا حفظ می شود. این فرآیند شامل جذب ترکیبات آلی در فاضلاب توسط لایه لجن میکروبی، انتشار هوا در لایه لجن برای تامین اکسیژن مورد نیاز برای اکسیداسیون بیوشیمیایی ترکیبات آلی است. محصولات نهایی شامل گاز دی اکسید کربن، آب و سایر محصولات اکسیداسیون است. با ضخیم شدن لایه لجن، نفوذ هوا به لایه سخت می شود و یک لایه بی هوازی داخلی تشکیل می شود.

اجزای یک سیستم فیلتر چکنده کامل عبارتند از: اجزای اساسی:

بستری از محیط فیلتر که بر روی آن لایه ای از لجن میکروبی ترویج و توسعه می یابد.

محفظه یا ظرفی که بستر محیط فیلتر را در خود جای دهد.

سیستمی برای توزیع جریان فاضلاب روی محیط فیلتر.

سیستمی برای حذف و دفع هر گونه لجن از پساب تصفیه شده.

تصفیه فاضلاب یا سایر فاضلاب ها با فیلترهای چکنده یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین فن آوری های تصفیه است.

فیلتر چکنده اغلب فیلتر چکه، بیوفیلتر چکنده، بیوفیلتر، فیلتر بیولوژیکی یا فیلتر چکش بیولوژیکی نیز نامیده می شود.

درمان سایر مواد آلی

مواد آلی مصنوعی از جمله حلال‌ها، رنگ‌ها، داروها، آفت‌کش‌ها، محصولات کک‌ساز و غیره می‌توانند بسیار مشکل باشند. روش های درمانی اغلب مختص ماده ای است که تحت درمان قرار می گیرد. روش‌ها شامل پردازش اکسیداسیون پیشرفته، تقطیر، جذب سطحی، انجماد شیشه‌ای، سوزاندن، تثبیت شیمیایی یا دفع دفن زباله است. برخی از مواد مانند برخی مواد شوینده ممکن است قابلیت تخریب بیولوژیکی را داشته باشند و در چنین مواردی می توان از شکل اصلاح شده تصفیه فاضلاب استفاده کرد.

درمان اسیدها و قلیاها

اسیدها و قلیاها معمولاً در شرایط کنترل شده خنثی می شوند. خنثی سازی اغلب رسوبی را تولید می کند که به عنوان یک باقیمانده جامد که ممکن است سمی نیز باشد نیاز به درمان دارد. در برخی موارد، گازهایی ممکن است ایجاد شوند که نیاز به تصفیه برای جریان گاز دارند. به دنبال خنثی سازی معمولاً برخی از اشکال دیگر درمان مورد نیاز است.

جریان های زباله غنی از یون های سختی ناشی از فرآیندهای یونیزاسیون می توانند به راحتی یون های سختی را در تجمع نمک های کلسیم و منیزیم رسوب داده شده از دست بدهند. این فرآیند بارش می تواند باعث خز شدن شدید لوله ها شود و در موارد شدید می تواند باعث انسداد لوله های دفع شود. در دهه 1970 یک لوله تخلیه صنعتی صنعتی با قطر 1 متر که به یک مجتمع عمده مواد شیمیایی خدمت می کرد، توسط چنین نمک هایی مسدود شد. تصفیه با تغلیظ فاضلاب های یونیزاسیون و دفع در محل دفن زباله یا مدیریت دقیق pH فاضلاب آزاد شده انجام می شود.

درمان مواد سمی

مواد سمی شامل بسیاری از مواد آلی، فلزات (مانند روی، نقره، کادمیوم، تالیم و غیره) اسیدها، قلیایی ها، عناصر غیرفلزی (مانند آرسنیک یا سلنیوم) عموماً در برابر فرآیندهای بیولوژیکی مقاوم هستند مگر اینکه خیلی رقیق شوند. فلزات اغلب می توانند با تغییر pH یا با استفاده از سایر مواد شیمیایی رسوب داده شوند. با این حال، بسیاری از آنها در برابر درمان یا کاهش مقاوم هستند و ممکن است به تمرکز و سپس دفن زباله یا بازیافت نیاز داشته باشند. مواد آلی محلول را می توان با فرآیندهای اکسیداسیون پیشرفته در داخل فاضلاب سوزاند.

منابع
^ آژانس محیط زیست اروپا کپنهاگ، دانمارک. “شاخص: نیاز بیوشیمیایی اکسیژن در رودخانه ها (2001).”
^ a b Tchobanoglous، G.، Burton، F.L.، و Stensel، H.D. (2003). مهندسی فاضلاب (استفاده مجدد از دفع تصفیه) / Metcalf & Eddy, Inc. (ویرایش چهارم). شرکت کتاب مک گراو هیل. شابک 0-07-041878-0.
^ a b c d Beychok, Milton R. (1967). زباله های آبی از کارخانه های نفت و پتروشیمی (ویرایش اول). جان وایلی و پسران LCCN 67019834.
↑ اخبار آب و فاضلاب، می 2004 (http://wwn-online.com/articles/50898/)
↑ موسسه نفت آمریکا (API) (فوریه 1990). مدیریت تخلیه آب: طراحی و عملیات جداکننده های نفت-آب (ویرایش اول). موسسه نفت آمریکا
^ a b Beychok, Milton R. (دسامبر 1971). “تصفیه فاضلاب”. پردازش هیدروکربن: 109-112. ISSN 0818-8190.

منابع
این مقاله با استفاده از مواد ویکی پدیا ایجاد شده است – برای خواندن مقاله ویکی پدیا مربوط به تصفیه فاضلاب صنعتی اینجا را کلیک کنید.
منبع

سوالات متداول خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی


اسمز معکوس که اغلب به عنوان RO شناخته می شود، یک روش پیشرفته تصفیه آب است که در ابتدا توسط نیروی دریایی ایالات متحده برای تولید آب آشامیدنی از آب دریا برای خدمه زیردریایی توسعه یافت. این یک فناوری فیلتراسیون غشایی است که با فشار دادن آب تحت فشار از طریق منافذ بسیار ریز یک غشای نیمه تراوا کار می کند. واحدهای RO مدرن برای خانه، فناوری غشایی را با کربن و فیلتراسیون مکانیکی ترکیب می‌کنند تا آب بسیار خالص و با طعم عالی تولید کنند.

تمام غشاهای RO آب مشابه و بسیار تصفیه شده تولید می کنند. با این حال، همه سیستم ها ویژگی های یکسانی را ارائه نمی دهند. به عنوان مثال: مدل FMRO5-MT برای کاربردهای آب شهری مناسب است. این واحد دارای پنج مرحله است، یعنی آب از یک پیش فیلتر پلی پروپیلن رسوبی 5 میکرونی عبور می کند، سپس دو کارتریج بلوک کربن جامد اکسترود شده برای حذف کلر، سپس غشای RO برای حذف کوچکترین آلاینده ها و در نهایت فیلتر کربن دیگری برای صیقل دادن طعم. . FMRO4G-ERP صرفه جویی در مصرف آب را با طراحی با راندمان بالا در ذهن دارد. این مدل آب بیشتری را در مدت زمان کوتاه‌تری تولید می‌کند و آب کمتری نسبت به RO سنتی 50 gpd به سمت تخلیه می‌رود. این به دلیل پمپ نفوذ غیرالکتریکی است که از جریان تخلیه برای کاهش فشار معکوس از مخزن ذخیره استفاده می کند و اجازه می دهد فشار کاری ثابت تری در سراسر غشاء ایجاد شود. مدل WQC4RO13 برای مصرف‌کننده‌ای طراحی شده است که می‌خواهد RO با کیفیت تعمیر و نگهداری پایینی داشته باشد. این مدل با یک شیر آب پخش‌کننده طراحی شده، مخزن ذخیره‌سازی پلی‌پروپیلن با مشخصات پایین و سر فیلتر منیفولد طراحی شده است که می‌تواند با دریچه‌های خاموش داخلی 180 درجه بچرخد تا تعویض فیلتر را به آسانی یک چهارم پیچش انجام دهد.

به بیان ساده، آب در واحدهای خانگی مدرن توسط فشار معمولی آب شهری هدایت می شود و از طریق یک پیش فیلتر رسوبی جریان می یابد که هرگونه آلودگی و ذرات کوچک موجود در آب را از بین می برد. در مرحله بعد، یک پیش فیلتر کربن آلاینده های آلی از جمله کلر و محصولات جانبی آن را حذف می کند. سپس وارد غشای اسمز معکوس می شود – یک فیلتر بسیار محکم و ورقه مانند – که به آب اجازه عبور می دهد اما مواد جامد و ناخالصی های حل شده مانند سدیم، سرب و آرسنیک را دفع می کند. مقداری از آب ورودی به واحد برای تمیز کردن سطح غشاء استفاده می شود و به لوله های فاضلاب آشپزخانه می ریزد. آب تصفیه شده در یک مخزن ذخیره کوچک ذخیره می شود تا زمانی که مورد نیاز باشد. هنگامی که شیر نصب شده روی سینک باز می شود، آب تصفیه شده از طریق فیلتر کربن دیگری عبور می کند که به آن پولیش نهایی می دهد و از آنجا به شیر آب می رسد. البته، چیزهای بیشتری از این توصیف ساده وجود دارد، زیرا دستگاه‌های کنترل جریان، شیرهای چک و دستگاه‌های خاموش کننده خودکار که جریان آب را هنگامی که مخزن پر است متوقف می‌کنند، نقش اساسی در RO دارند، اما ما شما را نجات می‌دهیم.


در حالی که هم واحدهای RO و هم دستگاه های تقطیر به طور موثر محتوای “جامدات محلول” آب را کاهش می دهند، فرآیندها کاملاً متفاوت هستند. RO آب را از طریق یک غشای نیمه تراوا بسیار محکم فیلتر می کند، در حالی که یک دستگاه تقطیر مانند یک قوری بزرگ است که آب را می جوشاند، بخار را می گیرد، آن را متراکم می کند و آب حاصل را می گیرد. بیشتر ناخالصی ها در محفظه جوش باقی می مانند. هر دو به شدت به فیلتر کربن برای حذف مواد شیمیایی متکی هستند. شایان ذکر است که دستگاه های تقطیر ارزان اغلب فیلتر کربن کمی دارند یا اصلاً فیلتر نیستند و به اندازه کافی مؤثر نیستند.

دستگاه های تقطیر معمولاً چند قسمت در میلیون بیشتر از ترکیبات معدنی رایج مانند سدیم را حذف می کنند. با این حال، وقتی صحبت از مواد شیمیایی فرار با نقطه جوش پایین باشد، دستگاه های تقطیر کارایی ندارند. به عنوان مثال. کلرامین ها، که اکنون بسیاری از شهرها به جای کلر به عنوان یک ضد عفونی کننده از آن استفاده می کنند، به طور موثر توسط دستگاه های تقطیر حذف نمی شوند. با این حال، اسمز معکوس جفت شده با فیلترهای کربن، کار بسیار خوبی در حذف شواهد کلرامین انجام می دهد. مگر اینکه مواد شیمیایی فرار مانند کلر قبل از ورود به دستگاه تقطیر با فیلتر کربن حذف شوند، در هوا رها می شوند یا در آب مقطر ختم می شوند. با این وجود، هر دو روش آب بسیار خالص تولید می کنند.

بستگی به این دارد که منظور شما از ضایعات چیست. یک واحد RO خانگی از آب برای تمیز کردن خود و شستن ناخالصی‌ها استفاده می‌کند، دقیقاً مانند بسیاری از لوازم خانگی دیگر. با توجه به اینکه ما از آب برای شستن لباس‌ها، ظروف، ماشین‌ها و شستشوی توالت‌ها نیز استفاده می‌کنیم، دستگاه اسمز معکوس در عملکرد خود بیشتر از آنچه شما مصرف می‌کنید، آب مصرف می‌کند، اما به اندازه‌ای نیست که بر قبض آب شما تأثیر بگذارد. با این حال، واحد RO تنها زمانی که مخزن ذخیره خود را پر می کند از آب استفاده می کند. پس از پر شدن مخزن، دستگاه خاموش می شود و آب برای تخلیه جریان نمی یابد– فکر کنید دو یا سه بار در روز سیفون توالت اضافه کنید.

دستگاه های تقطیر معمولاً چند قسمت در میلیون بیشتر از ترکیبات معدنی رایج مانند سدیم را حذف می کنند. با این حال، وقتی صحبت از مواد شیمیایی فرار با نقطه جوش پایین باشد، دستگاه های تقطیر کارایی ندارند. به عنوان مثال. کلرامین ها، که اکنون بسیاری از شهرها به جای کلر به عنوان یک ضد عفونی کننده از آن استفاده می کنند، به طور موثر توسط دستگاه های تقطیر حذف نمی شوند. با این حال، اسمز معکوس جفت شده با فیلترهای کربن، کار بسیار خوبی در حذف شواهد کلرامین انجام می دهد. مگر اینکه مواد شیمیایی فرار مانند کلر قبل از ورود به دستگاه تقطیر با فیلتر کربن حذف شوند، در هوا رها می شوند یا در آب مقطر ختم می شوند. با این وجود، هر دو روش آب بسیار خالص تولید می کنند.

فقط فیلترهای پیش و فیلترهای پست باید به صورت سالیانه تعویض شوند تا از عملکرد مناسب اطمینان حاصل شود. در نهایت کیفیت آب و میزان استفاده تعیین کننده دفعات تعویض فیلتر خواهد بود. بسته به مدل نقطه استفاده RO، شا RO معمولا بین دو تا پنج سال دوام می آورد.

این ضروری است. فشار آب چیزی است که آب را برای تصفیه از غشا عبور می دهد و مواد جامد دفع شده را خارج می کند. فشار کم آب باعث کاهش تولید و رسوب زودرس غشا خواهد شد. فشار ایده آل برای راه اندازی سیستم RO 60 PSI است. فشار کمتر از 40 PSI به طور کلی ناکافی در نظر گرفته می شود و باید با استفاده از یک پمپ تقویت کننده فشار تقویت شود.

بله، اما فقط در صورتی که بتوانید با یک لوله 1/4 اینچی از واحد RO زیر سینک به دستگاه برسید. فشار در برخی از یخچال ها در نظر گرفته می شود، بنابراین ایده خوبی است که با سازنده بررسی کنید. فشاری که از آن دریافت خواهید کرد. واحد RO حدود 2/3 فشار خط ورودی است.

در حالی که غشای RO خود کلر را حذف نمی کند، لازم نیست. چند فیلتر کربن با کیفیت بالا این کار را انجام می دهند. در واقع، اگر اولین فیلتر کربن تمام کلر را حذف نکند، غشاء در کمترین زمان زنده می خورد.

نه، با فشار آب کار می کنند. فقط اگر یک پمپ تقویت کننده فشار الکتریکی یا یک لامپ فرابنفش اضافه کنید به برق نیاز دارید. واحدهای استاندارد هیچ کدام را ندارند.

زیرا آنها آب با طعم عالی و بسیار خالص را با قیمتی مناسب در مقایسه با خرید آب بطری تولید می کنند و در فرمت بدون دردسر و کاملا اتوماتیک برای بوت شدن تولید می کنند. آب خورهای متعهد می دانند که طعم همه آب ها یکسان نیست.


خیر، در واقع یک نرم کننده آب می تواند به افزایش عمر غشاء RO کمک کند. کلسیم و منیزیم (آهک) دو مورد از سخت‌ترین مواد معدنی برای جدا کردن غشای RO هستند و سدیم (که توسط نرم‌کننده به آب اضافه می‌شود) بسیار راحت‌تر روی غشا است زیرا 98 درصد از کل سدیم موجود در آب را دفع می‌کند.

38 نظر

 1. من برای کارخانم که در زمینه تولید مواد شوینده هست با آبنوس پالایش کار کردم و میتونم بگم از بهترین و بروز ترین تولیدکنندگان تصفیه آب ایرانی هست و وقتی کار رو بهشون میسپری خیالت راحته راحته !

  1. با سلام و تشکر از سوال شما تفاوت دستگاه آب شیرین کن و دریایی در نوع آب تصفیه هستند. به این صورت که آب ها معمولا به آب لب شور یا brackish Water و آب دریا یا Sea Water دسته بندی می شوند و عمده تفاوت این نوع دستگاه ها نوع آبی است که تصفیه می شود. در دسته بندی آب ها، آب لب شور معمولا تا TDS ده هزار و بالاتر از این رقم وارد حوزه آب دریایی یا همان Sea Water می شود. تفاوت اصلی دستگاه تصفیه آب شیرین کن و تصفیه آب دریایی همین هست ولی در عملیات تصفیه و نوع تجهیزات هم تفاوت های مهمی وجود دارد که یکی از مهم ترین تفاوت ها نیاز به فشار بالاتر اسمزی برای عملیات تصفیه آب دریا هست. به عنوان نمونه در دستگاه تصفیه آب شیرین کن یا دستکاه تصفیه آب صنعتی فشار مورد نیاز برای تصفیه معمولا بین 12 تا 25 بار متغیر است ولی در آب دریایی این فشار می تواند به عدد بسیار بالای 1000PSI (حدود 70 بار) یا حتی بالاتر هم برسد که این موضوع باعث می شود نیاز به تجهیزات بسیار قدرتمند تری در دستگاه های تصفیه آب دریایی داشته باشیم. همینطور معمولا دستگاه تصفیه آب دریا نیاز به پیش تصفیه های قدرتمند تر و بزرگتری نسبت به دستگاه تصفیه آب شیرین دارد که علت آن وجود ذرات معلق بیشتر و ریز موجودات داخل آب دریا هست. به طور خلاصه شاید بتونیم بگیم که دستگاه تصفیه آب شیرین کن دستگاهی با تجهیزات کم فشار تر و ساده تر نسبت به دستگاه تصفیه آب دریا هستند و همینطور دستگاه ارزان تر

   در کل این دو سیستم کاملا با هم تفاوت دارن ولی خلاصه بگم دستگاه تصفیه آب دریایی یا SW فشار عملیاتی بین 45 تا 70 یا 80 بار رو داره و در ساخت دستگاه تصفیه آب دریایی از پمپ و ممبران های ویژه ای استفاده میشه در صورتی که دستگاه تصفیه آب صنعتی یا BW فشار عملیاتی بین 8 تا 30 بار رو داره. تفاوت دیگه در پیش تصفیه ها ، پمپ ها و هزینه های اولیه تولید است که هزینه های اولیه SW بالاتر هستند. برای تسلط بیشتر پیشنهاد میکنیم به صفحه توضیحات دستگاه تصفیه آب دریایی مراجعه بفرمایید.

  1. درود بر شما. بله. تصفیه آب صنعتی توانایی حذف بیشترین مقدار ممکن نیترات رو داراست. به طور کل 2 سیستم تصفیه آب توانایی بالای حذف نیترات رو داره که عبارتند از سیستم مخزن های رزینی که هزینه نگهداری بالاتری دارند و تصفیه آب صنعتی که هزینه کمتر و نگهداری ساده تری دارند.

  1. سلام ارادت . بله تصفیه آب صنعتی این توانایی رو داره که به این آب دمین گفته میشه ولی نه در 1 مرحله. برای تولید آب دمین به سیستم های دبل RO یا ترکیبی نیاز دارید که در سیستم های ترکیبی ابتدا یک سیستم RO و بعد به رزین های میکس بد نیاز هست.

  1. تصفیه آب صنعتی بنا یه ظرفیت دستگاه تولید برق هم افزایش پیدا میکنه یعنی هر پکیح تصفیه آب صنعتی بزرگتر باشه مصرف برق بیشتر میشه. اما با اینحال در تصفیه آب صنعتی امکان امکان استفاده از پمپ های تک فاز و یا تجهیزات تبدیلی وجود داره.

 2. سلام وقت شما بخیر تصفیه آب صنعتی برای پتروشیمی ماهشهر میخوایم شما تا به حال پتروشیمی کار کردین؟

  1. تصفیه آب صنعتی کاربردهای بسیار زیاد و مختلفی دارن که یکی از اون ها استفاده در پتروشیمی ها هست. تصفیه آب صنعتی تفاوت چندانی نداره کجا و چطور کار میکنه بیستر به آب ورودی و نوع نیاز آب خروجی بستگی داره. برای پاسخ شما بله چند پتروشیمی تا به حال کار شده میتونید با تماس با شرکت از محل های کار شده اطلاع پیدا کنید.

  1. برای خرید تصفیه آب صنعتی مناسب عوامل خیلی زیادی موثر هستند و سوال شما سوال جواب خیلی گسترده ای داره. من سعی میکنم کوتاه جواب کلی به شما بدم ولی برای اطلاعات دقیق با کارشناسان مجموعه صحبت کنید. در تصفیه آب صنعتی در ایتدا شرایط آب ورودی اهمیت داره و نوع آب خروجی مورد نیاز. به طور مثال اگر آب خام سختی زیادی داشته باشه در طراحی اولیه تصفیه آب صنعتی باید در نظر گرفته بشه به این شکل که هرچقدر سختی آب بالاتر باشه تصفیه آب صنعتی شما نیاز به پمپ قوی تری داره و یا اگر فلزات سنگین بالایی داره آب ورودی باید در پیش تصفیه دستگاه این مورد دیده بشه حتما و بسیاری موارد دیگر. در نهایت توصیه میشه برای انتخاب و خرید دستگاه مناسب به شرکت های معتبر مراجعه کنید.

  1. کوچکترین تصفیه آب صنعتی تقریبا از 5 متر مکعب شروع میشه یعنی تولید 5 هزار لیتر آب در شبانه روز. هر چند تصفیه آب های صنعتی رو میشه با ممبران های سایز های کوچک تر کار کرد مثلا استفاده از ممبران های 40-21 که هم کم مصرف و کم کاربرد هستند و هم به صرفه نیستند معمولا. برای ظرفیت های کمتر از 5 هزار لیتر پیشنهاد میدم به بخش تصفیه آب نیمه صنعتی مراجعه کنید.

  1. قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی 5 متر مکعب به پارامترهای مختلفی بستگی داره که باید با نظر کارشناسی اعلام بشه. از طریق تماس تلفنی با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنمایی تون کنن

  1. درود بر شما. دوست عزیز دستگاه تصفیه آب صنعتی به صورت پکیج های انتخابی مشتری مونتاژ میشود و با توجه به داشتن پارامترهای مختلف برای انتخاب میتونه قیمت های متفاوتی داشته باشه. برای اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی با کارشناسان ما در مجموعه آبنوس پالایش تماس بگیرید.

 3. برای نگهداری از دستگاه تصفیه آب صنعتی چه نکاتی باید رعایت بشه؟ با این که فیلترهای پیش تصفیه و کارتریجی به موقع تعویض شدند باز هم فیلترهای ممبران دچار مشکل می شن.

 4. برای خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی آبنوس پالایش نیاز به مشاوره برای انتخاب ظرفیت مناسب دارم و این که قطعات و اجزای دستگاه تصفیه آب صنعتی آبنوس پالایش از چه برندهایی ساخته می شن؟ آیا شما کاتالوگی برای قطعاتی پیشنهادی دستگاه تصفیه آب صنعتی ساخت شرکت خودتون رو امکان ارسالش رو دارید؟

 5. اگر 25 متر مکعب آب تصفیه شده در شبانه روز استفاده می کنیم، دستگاه تصفیه آب صنعتی 25 متر مکعب رو بخریم بهتره یا این که ظرفیت بالاتر بخریم که دستگاه مداوم کار نکنه و طور عمرش بیش تر بشه؟ این موضوع رو با توجه به این مسئله می گم که در آینده ممکنه نیاز به آب تصفیه شده بیش تری هم داشته باشیم

 6. برای آنالیز آب ورودی به دستگاه تصفیه آب صنعتی آزمایشگاهی توی شهرمون نیست که این کار رو انجام بده. راهنمایی می کنید برای این کار توی تهران می تونم به کجا مراجعه کنم؟

 7. سلام دستگاه ۵ متر مکعب می خوام لطفا قیمت و مشخصات فنی و اگه امکانش هست تصویر دستگاه و ‌مشخصات فنی و تجهیزاتی که داره

 8. سلام دستگاه تصفیه شرکت شما، آب رودخانه رو هم میتونه تصفیه کنه یاخیر کمترین دستگاه تولیدتون چه قیمتی هست اگه ۱۰۰۰ لیتری

 9. سلام قیمت دستگاه تصفیه آب به منظور کاهش سختی و مناسب سازی آن برای تولید بتن و همچنین تزریق در دستگاههای تولید بخار به میزان ماهیانه ۶۰۰ متر مکعب چند است بله البته در فاز اول ۲۰۰ دستگاه قابل ارتقا هست یا برای ارتقا باید عوض بشه تصفیه در حد شرب انجام میده یا در حد صنعتی؟ یعنی در حدی میشه که برای تولید بتن و تولید بخار که به دستگاهها صدمه نزنه مناسب بشه؟ باید برای تولید سفارش بدیم یا آماده هم دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *