تصفیه آب یو اف یا اولترافیلتراسیون (UF) یک فرآیند تصفیه است که ذرات معلق را از ترکیبات محلول با استفاده از یک محیط فیلتری بسیار ریز جدا می کند. اولترافیلتراسیون Ultrafiltration یک فناوری جداسازی عالی برای پیش تصفیه آب شیرین کن ، پیش تصفیه اسمز معکوس و همچنین برای تولید آب آشامیدنی است.

فهرست مطالب

تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون UF

تصفیه آب یواف یکی از جدیدترین روش های تصفیه آب است که در بخش های صنعتی، خانگی و کشاورزی کاربرد گسترده ای دارد. طراحی روش تصفیه آب اولترافیلتراسیون Ultra Filtration UF بر پایه استفاده از فیلتر (ممبران) میان تهی انجام شده است که بخاطر قطر بسیار کم حفره های موجود بر روی فیلتر، قابلیت حذف مواد ذائد و آلودگی های موجود در آب تا 99% را دارا می باشد. در ادامه نگاهی کامل به تصفیه آب با روش اولترافیلتراسیون و مزایا و نکات مهم در استفاده از این تجهیزات خواهیم داشت. با گروه مهندسی آبنوس پالایش ؛ تولید کننده پکیج تصفیه آب UF اولترافیلتراسیون همراه باشید.

دلایل ضرورت استفاده از پکیج تصفیه آب به روش اولترافیلتراسیون UF

دستگاه تصفیه آب UF همچنین تمامی باکتری ها، ویروس ها و میکروب های موجود در آب را از بین می برد. یک دستگاه تصفیه آب UF نه تنها میکروب ها را از بین می برد بلکه بدن مرده آنها را از طریق زهکشی بیرون می کشد. بنابراین مطمئن شوید که آب آشامیدنی خود را از آلودگی میکروبی پاک کنید.

روش کار اولترافیلتراسیون در تصفیه آب

یک فیلتر اولترافیلتراسیون دارای منافذی در حدود 0.01 میکرون است. یک فیلتر میکروفیلتراسیون دارای منافذی در حدود 0.1 میکرون است، بنابراین وقتی آب تحت میکروفیلتراسیون قرار می گیرد، بسیاری از میکروارگانیسم ها حذف می شوند، اما ویروس ها در آب باقی می مانند. اولترافیلتراسیون این ذرات بزرگتر را حذف می کند و ممکن است برخی از ویروس ها را از بین ببرد. نه میکروفیلتراسیون و نه اولترافیلتراسیون نمی توانند مواد محلول را حذف کنند مگر اینکه ابتدا جذب شوند (با کربن فعال) یا منعقد شوند (با زاج یا نمک آهن).

ویژگی تصفیه آب یو اف

اولترافیلتراسیون UF

ویژگی های فرآیند یک سیستم UF به شدت به نوع فیلتر(ممبران) مورد استفاده و کاربرد آن بستگی دارد.  

 فیبر توخالیزخم مارپیچیلوله سرامیکی
PH2–132–113–7
فشار خوراک (psi)9–15<30–12060–100
فشار بک واش (psi)9–1520–4010–30
دما (°C)5–305–455–400
کل جامدات محلول (mg/L)<1000<600<500
کل جامدات معلق (mg/L)<500<450<300
 کدورت (NTU)<15<1<10
آهن (mg/L)<5<5<5
روغن ها و گریس ها (mg/L)<0.1<0.1<0.1

فیلتراسیون چیست؟

فیلتراسیون فرآیند حذف ذرات معلق از آب با فشار دادن آب به داخل یک محیط متخلخل است. این محیط متخلخل می تواند طبیعی باشد، در مورد ماسه، شن و خاک رس، یا می تواند یک دیوار غشایی ساخته شده از مواد مختلف باشد. گاهی اوقات، ذرات بزرگ قبل از فیلتراسیون ته نشین می شوند. این رسوب نامیده می شود. 

اندازه موادی که می توان در طی فیلتراسیون حذف کرد به اندازه منافذ فیلتر (ممبران تصفیه آب) بستگی دارد.

نانوفیلتراسیون چیست؟

یک فیلتر نانوفیلتراسیون دارای اندازه منافذی در حدود 0.001 میکرون است. نانوفیلتراسیون اکثر مولکول های آلی، تقریباً همه ویروس ها، بیشتر مواد آلی طبیعی و طیف وسیعی از نمک ها را حذف می کند. نانوفیلتراسیون یون‌های دو ظرفیتی را حذف می‌کند که آب را سخت می‌کند، بنابراین از نانو فیلتراسیون اغلب برای نرم کردن آب سخت استفاده می‌شود.

اسمز معکوس چیست؟

فیلترهای اسمز معکوس دارای منافذی در حدود 0.0001 میکرون هستند. پس از عبور آب از فیلتر اسمز معکوس ، در اصل آب خالص است. اسمز معکوس علاوه بر حذف تمام مولکول‌های آلی و ویروس‌ها، اکثر مواد معدنی موجود در آب را نیز حذف می‌کند. اسمز معکوس یون های تک ظرفیتی را حذف می کند، به این معنی که آب را نمک زدایی می کند. برای درک نحوه عملکرد اسمز معکوس، درک اسمز مفید است.

اسمز زمانی اتفاق می افتد که یک غشای نیمه تراوا دو محلول نمک با غلظت های مختلف را جدا می کند. آب از محلول ضعیف‌تر به محلول قوی‌تر تبدیل می شود ، تا زمانی که غلظت دو محلول یکسان باشد، زیرا غشای نیمه تراوا به آب اجازه عبور می‌دهد، اما نمک را نه.

در اسمز معکوس، دو محلول هنوز توسط یک غشای نیمه تراوا از هم جدا می شوند، اما فشار برای معکوس کردن جریان طبیعی آب اعمال می شود. این باعث می شود آب از محلول غلیظ تر به محلول ضعیف تر حرکت کند. بنابراین، آلاینده ها در یک طرف غشای نیمه تراوا و آب خالص در طرف دیگر قرار می گیرند.

فیلتر ممبران اولترافیلتراسیون مدل UF-8040-PP

کاربرد تصفیه آب یو اف اولترافیلتراسیون UF

در تصفیه آب یو اف اولترافیلتراسیون UF باکتری ها، تک یاخته ها و برخی ویروس ها را از آب حذف می کند. نانوفیلتراسیون این میکروب ها و همچنین اکثر مواد آلی طبیعی و برخی مواد معدنی طبیعی به ویژه یون های دو ظرفیتی که باعث ایجاد آب سخت می شوند را حذف می کند. با این حال، نانوفیلتراسیون، ترکیبات محلول را حذف نمی کند. اسمز معکوس کدورت از جمله میکروب ها و تقریباً تمام مواد محلول را از بین می برد. با این حال، در حالی که اسمز معکوس بسیاری از مواد معدنی مضر مانند نمک و سرب را حذف می کند، برخی از مواد معدنی سالم مانند کلسیم و منیزیم را نیز از بین می برد. به همین دلیل است که آبی که با اسمز معکوس تصفیه می شود با عبور از بستر معدنی منیزیم و کلسیم سودمند است. این باعث اضافه شدن کلسیم و منیزیم به آب می شود و در عین حال PH را افزایش می دهد و پتانسیل خورندگی آب را کاهش می دهد. آب خورنده ممکن است سرب و مس را از سیستم های توزیع و لوله های آب خانگی خارج کند.

مزایای تصفیه آب UF اولترافیلتراسیون UF

 

مزایای استفاده از تصفیه آب UF اولترافیلتراسیون UF ، نانوفیلتراسیون یا اسمز معکوس برای تصفیه آب چیست؟
هر سه این فرآیندهای فیلتراسیون غشایی روش‌های مؤثری برای تصفیه آب هستند که با استفاده از روش‌های تصفیه معمولی قابل تصفیه نیستند. اسمز معکوس، به ویژه، مسئول پایان دادن به چندین توصیه برای جوشاندن آب بوده است. به عنوان مثال، در سال 2003، یک سیستم اسمز معکوس، همراه با یک فرآیند تصفیه بیولوژیکی، برای تصفیه موفقیت آمیز آب آشامیدنی برای اولین ملت Yellow Quill، که از سال 1995 تحت مشاوره جوشاندن آب قرار گرفته بود، راه اندازی شد. آب در ملل اول جامعه ای که در ساسکاچوان واقع شده است، حاوی سطوح بالایی از مواد آلی، آهن، منگنز، آمونیوم و آرسنیک است. علاوه بر مزیت آشکار ارائه آب آشامیدنی سالم برای جامعه ای که تقریباً نه سال آب را می جوشاندن بوده است، سیستم اسمز معکوس (همراه با تصفیه بیولوژیکی) به جامعه این امکان را می دهد که آب خود را با استفاده از مقادیر کمی از مواد شیمیایی تصفیه کند. 

فناوری تصفیه آب UF چگونه کار می کند؟

تصفیه آب یو اف اولترافیلتراسیون Ultrafiltration یک فناوری مبتنی بر فیلتر است که برای تصفیه آب استفاده می شود. این دستگاه تصفیه آب UF مبتنی بر فناوری برای کار به برق نیاز ندارد و می تواند با فشار معمولی آب شیر به درستی کار کند. علاوه بر این، UF موجود در یک دستگاه تصفیه آب می تواند مولکول های بزرگتری از باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را از بین ببرد.

 حالا بیایید در مورد عملکرد دستگاه تصفیه آب صحبت کنیم :

تصفیه کننده مبتنی بر فناوری UF از نظر عملکرد مشابه با تصفیه کننده مبتنی بر فناوری RO است، اما این دو تفاوت قابل توجهی دارند و آن چیزی نیست جز اندازه منافذ غشاء مورد استفاده در این فناوری ها. غشای UF مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب دارای اندازه منافذ 0.01 میکرومتر است.

هنگامی که آب از غشای UF عبور می کند، غشاء اجازه نمی دهد که مولکول ها دارای اندازه مولکولی بالاتر از 0.01 میکرومتر باشند. بنابراین آب شفاف و شفاف را برای مصرف به ارمغان می آورد.

اندازه میکرون UF چقدر است؟


فیلترهای اولترافیلتراسیون دارای اندازه منافذ در محدوده 0.02 تا 0.05 میکرون هستند که به تولید آب با کیفیت کمک می کند. محدوده اندازه منافذ به این معنی است که فرآیند تصفیه با قابلیت حذف بالای باکتری ها، ویروس ها، کلوئیدها و سیلت مشخص می شود.

فیلتر ممبران اولترافیلتراسیون مدل UF-8060 پلی اتر سولفون

مشخصات فنی فیلتر تصفیه آب یو اف

جنس فیلترپلی اکریلو نیتریل (PAN)
قابلیت جداسازی۰٫۰۲ میکرون
بالاترین دمای عملیاتی(۶۵ °C)  – ۱۵۰ ° F
بالاترین فشار عملیاتی۱۲۵ psi (۸٫۶ bar)
طول عمر۵۰۰۰ GAL (۱۸۹۲۷ ℓ)
قابلیت شست و شودارد

کاربرد تصفیه آب یو اف اولترافیلتراسیون UF در مصارف صنعتی


یکی از اصلی ترین کاربردهای اولترافیلتراسیون در بخش صنعتی و تصفیه پساب کارخانجات و کارگاه های تولیدی می باشد. با توجه به داشتن قابلیت حذف مواد آلی، روغن، گریس، ذرات کلوئیدی و همچنین پروتئین ها از پکیج تصفیه آب UF اولترافیلتراسیون می توان در صنایع غذایی و دارویی و همچنین کارخانجات مختلف استفاده نمود. علاوه براین، این روش تصفیه برای حذف آلودگی های موجود در آب برکه، رودخانه ها و پساب های صنعتی بسیار مفید بوده و باعث به چرخش درآمدن آب میشود.

البته لازم به ذکر است که روش اولترافیلتراسیون نه تنها در تصفیه آب، بلکه در کارخانجات نساجی، شیر و پروتئین و مواد غذایی و همچنین داروسازی نیز بسیار مفید بوده و قابلیت حذف آنزیم ها، آمینو اسیدها و رنگ های موجود در پساب ها را دارد.

قیمت دستگاه تصفیه آب یواف اولترافیلتراسیون uf


قیمت دستگاه تصفیه آب یواف اولترافیلتراسیون UF با توجه به ظرفیت دستگاه، جنس بدنه و قطعات داخلی آن می شود و به همین دلیل نرخ ثابت و مشخصی برای آن نمی توان ارائه داد. این تجهیزات متناسب با سفارش مشتری طراحی و تولید شده و در مرحله طراحی قیمت آن نیز تخمین زده خواهد شد. برای استعلام قیمت اولترافیلتراسیون مورد نظر با اندازه و ابعاد سفارشی می توانید با کارشناسان شرکت آبنوس پالایش در ارتباط باشید.

معرفی برخی از خدمات و محصولات آبنوس پالایش
دستگاه تصفیه آب صنعتی Industrial water purifier 

از پرکاربردترین روش‌های تصفیه آب صنعتی در صنایع، کارخانجات و  کشاورزی به شمار می‌رود؛ شرکت فنی مهندسی آبنوس پالایش با تلفیق دانش فنی و تجربه توانسته است پروژه‌های متعدد طراحی سیستم تصفیه آب و آب شیرین کن‌های صنعتی را مطابق با آخرین استانداردهای بین‌المللی و با حداقل قیمت دستگاه تصفیه آب صنعتی

در صنایع مختلف کشور به اجرا درآورد.

آنتی اسکالانت

آنتی اسکالانت یا ضد رسوب ها برای رفع گرفتی فیلتر ممبران از املاح مختلف هنگام تصفیه آب اسمز معکوس RO که دارای درصد بازیافت بالا هستند استفاده می شوند . پس از گذشت زمان کوتاهی ظرفیت تولید دستگاه تصفیه آب با افت شدیدی رو به رو میشود و راه حل اساسی گرفتگی فیلترهای ممبران استفاده از آنتی اسکالانت با دوز مشخص در زمان راه اندازی سیستم می باشد ؛ بهترین برندها آنتی اسکالانت فلوکن 260 ، آنتی اسکالانت آویستا ، انتی اسکالانت اوستا ،  آنتی اسکالانت جنسیس می باشد .

فیلتر ممبران تصفیه آب

فیلتر ممبران دارای دو نوع فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی و فیلتر ممبران دریایی می‌باشد که آبنوس پالایش وارد‌کننده انواع برندهای ، ممبران Dupont ، ممبران FILMTEC DOW ، شرکت آبنوس پالایش وارد کننده انواع ممبران تصفیه آب فیلمتک :

برای استعلام قیمت ممبران صنعتی با کارشناسان ما تماس بگیرید .

آبنوس پالایش وارد کننده ممبران آب شیرین کن فیلمتک اصل ساخت کشور آمریکا 

دستگاه آب شیرین کن

دستگاه آب شیرین کن صنعتی اقدام به سختی‌گیری و کنترل رسوب گذاری از نمک و املاح مختلف در آب و کنترل مواد بیولوژیک و باکتری‌های هوازی و غیر هوازی می‌نماید و تمامی املاح و شوری آب را تصفیه نموده و همچنین باعث جداسازی تمام عناصر و موادمضر برای سلامتی مانند کادیوم ، سرب ، سیانید ، آرسنیک و فنل می‌شود؛ انواع آب شیرین کن صنعتی شامل آب شیرین کن کشاورزی و آب شیرین کن دریایی جهت تصفیه آب شور می‌باشد.

خرید و قیمت کربن فعال (اکتیو) جاکوبی و همچنین دریافت مشاوره رایگان از وبسایت آبنوس پالایش

با معرفی کربن فعال و انواع کربن اکتیو و همچنین معرفی برندهای کربن فعال شما را در خرید کربن فعال گرانولی همراهی کنیم.

قیمت کربن فعال گرانولی ، کربن فعال از کجا بخریم ، قیمت هر کیلو کربن خالص ، قیمت کربن اکتیو جاکوبی